Elektryk - od podłączenia gniazdka do złożonych instalacji.
Elektryk wykonuje różnorodne prace związane z szeroko rozumianą elektrotechniką. Do najważniejszych zadań elektryka należą: instalowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych, montaż, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych, przeprowadzanie przeglądów technicznych, pomiarów i testów elektrycznych, a także doradztwo w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań technicznych.
Kursy i szkolenia dla przyszłych elektryków - co warto wybrać?
Elektryk musi mieć świadectwo kwalifikacji w zakresie eksploatacji lub dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych i gazowych, potocznie nazywane uprawnieniami SEP. Kursy SEP dzielą się na trzy kategorie: G1, G2 i G3.
- G1 - kursy dotyczące instalacji i sieci elektroenergetycznych (między innymi dla osób pracujących przy instalacjach i sieciach elektroenergetycznych);
- G2 – kursy dotyczące sieci energetycznych (między innymi dla osób pracujących przy sieciach energetycznych);
- G3 – kursy dotyczące instalacji i sieci gazowych (między innymi dla osób pracujących przy instalacjach i sieciach gazowych).
Nie każdy elektryk ma wykształcenie kierunkowe, ale można skończyć studia na kierunku elektrotechnika lub energetyka. Poza wiedzą teoretyczną bardzo ważne jest doświadczenie i wiedza praktyczna.
Elektryk powinien znać elektrotechnikę, normy i przepisy bezpieczeństwa oraz umieć obsługiwać specjalistyczny sprzęt. Jest to praca wymagająca dokładności i odpowiedzialności, ponieważ błędna instalacja elektryczna może być niebezpieczna dla ludzi i mienia. Osoba na takim stanowisku powinna znać przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej w zakresie instalacji elektrycznych.
Elektryk - jakie są możliwości awansu na stanowisku pracy?
„Praca dla elektryka” to fraza często wpisywana przez osoby planujące swoją karierę na stanowisku elektryka. Zaletą tego zawodu jest to, że osoby znające się na elektryce mają wiele opcji rozwoju. Elektrycy mogą zdobyć specjalizacje w bardzo różnych dziedzinach, na przykład takich jak energetyka, automatyka, systemy napowietrzne, instalacja bezpieczeństwa lub systemy audio. Przykładowe stanowiska dla elektryków to między innymi elektryk budowlany, energetyczny, telekomunikacyjny, dźwigowy, samochodowy lub automatyk. Spektrum branż jakie korzystają z usług elektryków jest bardzo szerokie w związku z czym łatwo zauważyć, że praca w zawodzie elektryka daje wiele możliwości rozwoju w różnych kierunkach.
Oferty pracy dla elektryka są zróżnicowane. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi około 5000 zł brutto. Wynagrodzenie w dużej mierze zależ od stażu i doświadczenia. Starszy specjalista może liczyć na wynagrodzenie znacznie wyższe. Natomiast młodsi specjaliści w małych firmach mogą zarabiać najniższą krajową. Przykładowe oferty pracy dla elektryków można sprawdzić na servicetechnical.pl