Zmiany w maturze z języka polskiego - co należy wiedzieć na temat egzaminu ustnego?
Z powodu sytuacji pandemicznej Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła kilka zmian. Przede wszystkim matura z języka polskiego będzie przeprowadzana w nowej i starej formule. Nowa formuła obejmuje absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, natomiast stara dotyczy absolwentów czteroletnich techników, a także szkół branżowych II stopnia. Ponownie wprowadzona zostaje matura ustna z języka polskiego. Ma ona rozpocząć się 10 maja. Każdy maturzysta będzie losował zestaw egzaminacyjny, który składa się z dwóch zadań. Jedno zadanie dotyczy lektur obowiązkowych. Jest to pytanie z grupy zadań jawnych, natomiast drugie jest związane z literaturą. Należy wiedzieć, że drugie zadanie może być też związane z dziełami sztuki. Zdający musi je omówić na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. literackiego czy językowego.
Jak zdać maturę z języka polskiego?
Matura podstawowa z języka polskiego nie jest trudna i warto wiedzieć, że treści na maturze z polskiego zostały okrojone. Oznacza to, że maturzyści mają zdecydowanie mniej nauki. Próbna matura z języka polskiego poszła w tym roku uczniom naprawdę bardzo dobrze. Pilotażową maturę próbną zdało 64% uczniów, przy czym ponad 90% uczniów liceów. Język polski na maturze obejmuje dużą ilość lektur. Otóż obecnie wymagana jest znajomość 40 lektur. Zmienił się też sposób oceniania na maturze z języka polskiego. Za rozwiązanie testów maturzyści w nowej formule mogą otrzymać maksymalnie 25 punktów, zaś za rozprawkę 35. Znajomość języka polskiego na maturze wymaga podstawowej wiedzy również z zakresu ortografii i budowania wypowiedzi pisemnych.
Co jeszcze zmieniło się w maturze z języka polskiego?
Na maturze z języka polskiego został zwiększony również czas, który obecnie wynosi 240 minut. Uczniowie w tym czasie muszą napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Muszą przy tym odwołać się do polecenia. Znajduje się w nim informacja na temat lektury obowiązkowej, a także wybranego kontekstu i na tej podstawie należy dokonać pełnej analizy oraz interpretacji tekstu.