Dlaczego sprzęt rehabilitacyjny to świetny sposób na przyspieszenie powrotu do zdrowia?
Jak powszechnie wiadomo, ćwiczenia rehabilitacyjne można wykonywać na różne sposoby: z pomocą fizjoterapeuty, samodzielnie lub z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. Możliwość wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych w domu, przyspiesza proces leczenia. Sprzęt fitness rehabilitacyjny wyróżnia się tym, iż:
- pozwala na dostosowanie obciążenia i intensywności ćwiczeń do indywidualnych możliwości i potrzeb pacjenta,
- zapewnia stabilizację i amortyzację podczas ćwiczeń, co zmniejsza ryzyko kontuzji lub pogorszenia stanu zdrowia,
- umożliwia wykonywanie ćwiczeń o różnym charakterze: od treningu siłowego, przez trening aerobowy, po trening koordynacji ruchowej,
- ułatwia samodzielną pracę nad różnymi aspektami zdrowia fizycznego: poprawą kondycji sercowo-naczyniowej, wzmacnianiem mięśni i kości, poprawą równowagi i koordynacji.
Które urządzenia możemy zaliczyć do najpopularniejszych sprzętów fitness do rehabilitacji?
Sprzęt fitness do rehabilitacji to bardzo rozbudowana kategoria produktów. Na rynku działa wiele sklepów ze sprzętem rehabilitacyjnym, które oferują wiele urządzeń, które różnią się między sobą pod względem budowy, funkcji i ceny. Niektóre z nich są bardziej uniwersalne, inne są dedykowane do konkretnych schorzeń lub części ciała. Oto najczęściej spotykany fitness sprzęt:
- rowerek stacjonarny - pozwala na ćwiczenie nóg i poprawę kondycji sercowo-naczyniowej. Rowerek jest łatwy w obsłudze i bezpieczny dla stawów.
- bieżnia rehabilitacyjna - to urządzenie, które pozwala na ćwiczenie chodu lub biegu w kontrolowanych warunkach. Bieżnia ma specjalną konstrukcję, która zapewnia stabilność i amortyzację podczas ćwiczeń.
- wioślarz to urządzenie - umożliwia na ćwiczenie całego ciała w sposób symetryczny i harmonijny. Wioślarz angażuje mięśnie nóg, ramion, pleców i brzucha, a także poprawia kondycję sercowo-naczyniową.
- orbitrek to urządzenie - pozwala na ćwiczenie nóg i ramion w sposób eliptyczny. Orbitrek imituje ruch biegania lub jazdy na nartach biegowych, ale bez obciążania stawów.
Kilka słów na temat wymogów oraz kwot dofinansowania sprzętu fitness do rehabilitacji
Wszystkie wymienione powyżej urządzenia są bardzo pomoce w powrocie do zdrowia. Mają tylko jedną wadę. Są dość drogie. Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych jest taka, że istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na sprzęt fitness do rehabilitacji. Dofinansowanie realizowane jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). PFRON to instytucja publiczna, która zajmuje się wspieraniem osób niepełnosprawnych w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej. Kwota dofinansowania sięga 80% ceny urządzenia. W celu jego uzyskania należy złożyć odpowiedni wniosek z dokumentami potwierdzającymi stan naszego zdrowia, zasadność zakupu danego urządzenia oraz wysokość uzyskiwanych dochodów.
Podsumowanie
Jak widać, warto rozważyć zakup niektórych sprzętów do rehabilitacji, szczególnie że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania, które czyni zakup bardzo atrakcyjnym cenowo.