Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak alergeny w domu wpływają na zdrowie twojego dziecka?

Coraz więcej dzieci zmaga się z różnego rodzaju alergiami i nadwrażliwościami, co wywołuje szereg skutków ubocznych, przyczynia się do dużego dyskomfortu, a także przyczynia się do gorszego zachowania. Alergeny występują wszędzie — na łóżku, podłodze, ma je także kocyk dla niemowląt.
  • 29.11.2023 14:38
Jak alergeny w domu wpływają na zdrowie twojego dziecka?

Skutki uboczne alergii u dziecka

Z roku na rok przybywa dzieci zmagających się z alergią. Uczulenie i dyskomfort wywołują np. sierść zwierząt, kurz i roztocza, a także produkty spożywcze. W pierwszym przypadku wystarczy zrezygnować z pupili i ograniczyć kontakt dziecka ze zwierzęciem, a w ostatnim przypadku trzeba stosować specjalną dietę. Najtrudniejszym przypadkiem są alergie wywołane kurzem i roztoczami. Kocyk dla niemowląt, łóżko, a nawet zabawa na dywanie mogą stanowić spory problem i przyczyniać się do niekorzystnych skutków ubocznych związanych ze schorzeniem.

Alergia objawia się przede wszystkim gęstym katarem, czerwonymi i łzawiącymi oczami, pojawia się także suchy kaszel oraz zmiany skórne w postaci wysypki, swędzenia i innych niekorzystnych objawów. Rodzice powinni przede wszystkim zadbać o zapewnienie bezpiecznej i czystej przestrzeni, ograniczyć ilość dodatków i akcesoriów, na których osadza się kurz, a także regularnie sprzątać. Z kolei podłoga powinna być czyszczona z wykorzystaniem pary wodnej i specjalnych detergentów — wtedy można usunąć wszystkie zanieczyszczenia i alergeny.

Dziecko zmagające się z alergią jest rozdrażnione, odczuwa bezustanny dyskomfort, co przekłada się na gorsze zachowanie, a także utrudnia sen — nie pomaga nawet ulubiony kocyk dla niemowląt.

Zatkany nos utrudnia zasypianie, przyczynia się do częstych pobudek zarówno w ciągu drzemki, jak i nocnego spoczynku, na czym cierpią wszyscy członkowie rodziny.

Jak radzić sobie z alergią?

Osoby zmagające się z alergią muszą przyjmować leki antyhistaminowe, które pozwalają uporać się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi uczulenia, a także ułatwiają normalne funkcjonowanie. Dla starszych dzieci przewidziane jest tak zwane odczulanie, które przynosi długotrwałe efekty, jednak jest ono dostępne dopiero po ukończeniu siódmego roku życia.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z alergią jest zminimalizowanie czynników nasilających problem, oczywiście, pod warunkiem że jest to możliwe.

--- Artykuł sponsorowany ---