Opłata mocowa — na czym polega?
Ustawa z 2021 roku dotycząca rynku mocy została uchwalona, aby podnosić bezpieczeństwo energetyczne. To w ramach tych właśnie przepisów wprowadzono do rachunków za energię nowy punkt, jakim jest opłaca mocowa. Opłata ta związana jest z kosztami funkcjonowania rynku energii (w tym samych elektrowni wymagających modernizacji), które pokrywać mają (do pewnego stopnia) odbiorcy korzystający z tej energii.
Ile wynoszą stawki opłaty mocowej?
Wysokość opłat mocowych określa Urząd Regulacji Energetyki. Stawki obowiązujące w 2024 roku ustalono w przedziale od 2,66 do 14,90 zł netto. Dotyczą one odbiorców, którzy zgodnie z przypisaną taryfą, rozliczają się w formie ryczałtowej. Dla odbiorców rozliczanych na podstawie zużycia prądu elektrycznego wysokość opłaty mocowej wynosi 0,1267 zł/kWh. Firmy, dla których moc zamówiona wynosi powyżej 16 kW (grupa taryfowa B i wyżej) oraz te zawierające kontrakty na Towarowej Giełdzie Energii uiszczają opłatę uzależnioną od wolumenu pobranej energii elektrycznej.
Opłata od ilości energii elektrycznej pobranej w godzinach szczytu/ rocznego zużycia energii elektrycznej
W zależności od przyporządkowania przedsiębiorstwa do odpowiedniej taryfy opłata mocowa bardzo często uzależniona jest od poboru w ilości zużytej energii elektrycznej w godzinach szczytowego zapotrzebowania na moc. Łatwo można więc dojść do wniosku, że umiejętne zarządzanie poborem energii może mieć wpływ na koszty związane z opłatą mocową wynikającą z Ustawy o rynku mocy.
Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną?
Nowoczesne systemy do monitorowania poboru energii dają dzisiaj dostęp do danych dotyczących zużycia w godzinach szczytowych, niezbędnych do wyliczenia m.in. kosztów opłaty mocowej. Stanowią więc cenne źródło informacji pozwalającej lepiej zarządzać poborem energii i optymalizować dzięki temu związane z tym koszty. W niektórych wariantach takich systemów możliwa jest analiza kosztów zakupu energii i usług dystrybucji, uwzględniająca także opłatę mocową. Dzięki temu możesz np. porównywać koszty dla różnych okresów, punktów poboru, jak i korzystać z symulacji kosztów zakupu energii i usług dystrybucji, co pozwala na optymalizację realnych kosztów. Systemy do monitoringu poboru energii dla przedsiębiorstw ponoszących spore koszty związane z poborem energii mogą się okazać bezcennym źródłem informacji, a w perspektywie rosnących kosztów energii (w tym opłaty mocowej) - narzędziem do wprowadzania realnych zmian przekładających się na ponoszone koszty.