Kiedy liczyć na promocje?
Zakupy robimy często, ale kompleksowe zakupy zwykle robimy przy konkretnych okazjach. Tymczasem największe promocje następują… tuż po nich. Najlepiej widać to na przykładzie sklepów z ubraniami. Kiedy szukasz kurtki na zimę? Większość osób robi to jesienią. Wtedy też ubrania zimowe, jako nowa kolekcja, są najdroższe. Dopiero w trakcie zimy zaczną obowiązywać na nie promocje. Zakupy konfekcji zimowej w styczniu, gdy od dwóch miesięcy zalega na drogach śnieg, nie są najlepszym pomysłem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w ubrania na przyszły sezon.
Podobna zasada obowiązuje przy innych produktach. Najtańsze dynie są tuż po Halloween, ponieważ popyt na nie spada, a na magazynach zostają jeszcze spore zapasy. W dzień po tłustym czwartku pączki dostać można za symboliczną kwotę. To drobne przykłady, które podajemy ze względu na ich widoczność, ale podobne relacje zachodzą w okresach poświątecznych, gdy szał zakupowy mija, a towar na półkach pozostaje.
Bądź dobrze poinformowany
Orientacja w aktualnie trwających promocjach to klucz do sukcesu. Ale skąd masz wiedzieć, jakie obowiązują w danej chwili promocje? Zakupy w konkretnym sklepie nie są najlepszym źródłem informacji, bo dopiero na sklepowych półkach widzisz, co jest akurat tańsze. Wada tej metody polega jednak na tym, że nie pozwala ani na zaplanowanie zakupów z wyprzedzeniem, ani na porównanie ofert kilku sklepów. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie promocji wcześniej. Można to zrobić wchodząc na strony poszczególnych sieci i znajdując na nich cyfrowe wersje gazetek promocyjnych, albo korzystając z dedykowanej aplikacji danego sklepu. Drugie rozwiązanie bywa korzystniejsze, ze względu na to, że oferty promocyjne często są wtedy spersonalizowane pod nasze nawyki zakupowe i potrzeby.
Kupony promocyjne i inne metody pozyskiwania okazji
Standardowe obniżki cen to nie wszystko. Zaoszczędzić możesz także, mając kupony promocyjne. Jak je zdobyć? Sposoby są różne. Na przykład dostawcy jedzenia zwykli dodawać kupony promocyjne do zamówień, dzięki czemu kolejne zamówienia można realizować w lepszych cenach. Dość podobnie kupony promocyjne działają w sieciach sklepów spożywczych: płacąc za zakupy, oprócz paragonu dostajemy kupon na kolejne zakupy. Nie jest to jednak reguła.
Kupony dostępne są często również w internecie i aplikacjach mobilnych konkretnych sklepów. Możemy otrzymywać je np. za punkty zebrane dzięki poprzednim zakupom. W zależności od regulaminu i mechanizmu danej aplikacji otrzymujemy konkretną liczbę punktów za każdą wydaną złotówkę. Kupony mogą pozwalać na tańsze zakupy, a czasem nawet odbiór wybranego produktu całkowicie za darmo.
Zostanie łowcą okazji nie jest szczególnie trudne, szczególnie przy odrobinie cierpliwości oraz zastosowaniu się do naszych wskazówek,. Pamiętaj, że z pomocą przychodzą Ci także nowoczesne rozwiązania w formie porównywarek cen i aplikacji informujących o okazjach.