Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Swędzenie skóry głowy a łojotokowe zapalenie skóry

Swędzenie skóry głowy to problem, który dotyczy wielu osób i może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest przewlekła choroba dermatologiczna, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry. ŁZS towarzyszą zmiany rumieniowo-złuszczające, tłuste łuski, łupież, ranki oraz świąd i pieczenie. Jeśli swędzenie skóry głowy na tle ŁZS to także Twój problem, to dobrze, że czytasz ten artykuł.
  • 24.09.2024 06:56
  • Autor: Farmacia Verde
Swędzenie skóry głowy a łojotokowe zapalenie skóry

Co trzeba zrobić, kiedy swędzi skóra głowy?

Pytanie:

Odpowiedź:

Jak długo dokuczają Ci przykre objawy:

Zastanów się, od jak dawna towarzyszą Ci przykre dolegliwości i jak bardzo są nasilone.

Jakich używasz kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy:

Zwróć uwagę na to, jakich używasz kosmetyków i czy czasami one nie pogłębiają problemu.

Czy stosujesz urządzenia do stylizacji włosów z gorącym nawiewem?

Zrezygnuj z gorącego nawiewu suszarki i stylizacji włosów na gorąco, ponieważ przyczynia się to do podrażnienia, pieczenia oraz swędzenia skóry głowy.

Czy masz już kontakt z dermatologiem?

Jeżeli jeszcze nie, to koniecznie zapisz się na wizytę do specjalisty, który przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad dotyczący powyższych pytań oraz podejmie właściwe kroki.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – charakterystyka

ŁZS ściśle związane z nadmiernym rozrostem drożdżopodobnych grzybów malassezia furfur, ze względu na nadprodukcję tłustego łoju (czytaj więcej: https://seborh.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-glowy/) . Przyczyną czego jest nadmierna praca gruczołów łojowych. Choć nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Jeżeli w porę nie zareagujesz, pasożyty nadal będą się rozmnażać i zajmować co raz to większe obszary ciała bogate w gruczoły łojowe. Długotrwały stan zapalny prowadzi do powstania rumieniowych, złuszczających się wykwitów z kolistym kształtem, zazwyczaj pokrytych strupami. Jest to związane z przyspieszonym złuszczaniem się martwych komórek naskórka – nawet w ciągu 9-10 dni (zamiast 28 dni). Zlepiają się one w specyficzne łuski, po czym przylegają do skóry głowy i swędzą. Dodatkowo pot nasila przykre objawy, czego następstwem jest drapanie, przez co też mogą pojawiać się problemy, takie jak: 

  • przeczosy,

  • nadżerki,

  • nadmierne wypadanie włosów,

  • łysienie (na skutek uszkodzenia mieszków włosowych),

  • nawracające infekcje.

    Zarządzanie łuszczycą
Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Warto, mimo odczuwalnego świądu, unikać drapania podrażnionej skóry głowy, bo mocne skrobanie pogłębia cykl swędzenia, a dodatkowo powoduje jeszcze mechaniczne podrażnienia oraz łupież. Należy zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację przy pomocy dermokosmetyków oraz mieć regularny kontakt z dermatologiem, który dostosowuje leczenie do nasilenia zmian – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Wypróbuj nie tylko szampon na swędzącą skórę głowy, ale też emulsję i płyn, które dodatkowo złagodzą inne, charakterystyczne objawy dermatozy

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon do swędzącej skóry głowy Seborh – znajdziesz w nim np.: pirokton olaminy, siarczek selenu czy ichtiol. Kremowa formuła ułatwia złuszczanie, jak również oczyszczanie skóry głowy i włosów z łusek, sebum oraz innych nieczystości. Dodatkowo szampon reguluje pracę gruczołów łojowych, a także wzmocnia barierę hydrolipidową, skutecznie zabija grzyby, zatem swędząca skóra głowy w końcu poczuje ulgę.

  • Emulsja Seborh – zawiera, np.: olej z czarnuszki, mocznik i siarkę, więc szybko koi stany zapalne, nie zatyka porów, ale wpływa na normalizację gruczołów łojowych. Emulsja odkaża, złuszcza martwy naskórek, łagodzi, zmiękcza, po czym wygładza skórę.

  • Płyn Seborh – ma w składzie substancje, typu: pantenol,  ekstrakt z miłorzębu, kwas jabłkowy. Mgiełka poprawia działanie naczyń krwionośnych i mikrokrążenia. Ponadto zauważysz, że skóra jest nawilżona oraz zregenerowana.

Zobacz inne inne dermokosmetyki i szampony na Łojotokowe Zapalenie Skóry: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/lojotokowe-zapalenie-skory/

 

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon SeborhNa zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja SeborhPrzy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn SeborhPrzy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Pielęgnacja przy ŁZS – jak pozbyć się przykrych objawów, typu swędzenie skóry głowy?

Nie możesz pominąć regularnych wizyt u dermatologa, który jako jedyny może postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć niezbędne leczenie. Dostosuje on leki doustne albo miejscowe, a nawet wdroży leczenie skojarzone, zależnie od Twojego stanu. Może również zaproponować inne preparaty, które uzna za odpowiednie. 

Systematycznie stosuj także profesjonalne dermokosmetyki, z naturalnymi składnikami, takimi jak:    wyciągi, kwasy, ekstrakty, jak również odpowiednio dobrane substancje emoliencyjne, które są w stanie złuszczyć martwy naskórek, ale też wyregulować pracę gruczołów łojowych. Takie produkty działają holistycznie, zatem przy ich pomocy uderzysz we wszystkie charakterystyczne objawy, a nie tylko jeden.

Podsumowanie

ŁZS głowy ma okresy remisji i nawrotów. Nieleczona choroba, zajmuje co raz to większe obszary ciała, bogate w gruczoły łojowe. Istotny jest systematyczny kontakt z lekarzem oraz stosowanie dermokosmetyków, bogatych w naturalne, właściwie dobrane składniki. Należy zwrócić również uwagę na pielęgnację w okresie tak remisji, jak i nawrotów, a także odpowiednie postępowanie z włosami. Dzięki takiemu podejściu oraz zdrowemu stylowi życia można szybciej przygasić zmiany, ale też utrzymać dobry stan skóry na dłużej.

Materiał partnera