Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Dłuższe kolejki dla chorych na nowotwory

Pacjenci w województwie wielkopolskim czekają aż 103 dni na rezonans magnetyczny i 37 dni na tomografię komputerową. Onkofundacja Alivia codziennie sprawdza długość kolejek do badań diagnostycznych oraz na pierwszą wizytę onkologiczną w placówkach medycznych w całej Polsce. Niestety obserwujemy niepokojący trend wydłużania się kolejek na badania obrazowe, jak również na ich opisy.
Dłuższe kolejki dla chorych na nowotwory

Sprawa dostępności świadczeń zdrowotnych oraz kolejek do badań i specjalistów od lat budzi wiele kontrowersji i jest przedmiotem ożywionych dyskusji. Uwolnienie limitów finansowania badań rezonansem magnetycznym i tomografią komputerową w kwietniu 2019 roku spowodowało znaczne skrócenie czasu oczekiwania w kolejkach, jednak już od 2021 roku obserwowany jest trend rosnący. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest mała dostępność radiologów oraz urządzeń wykorzystywanych do diagnozowania obrazowego.

- Kolejka do badania rezonansem magnetycznym w trybie normalnym wynosi średnio w Polsce 80 dni i jest o 22 dni dłuższa niż w październiku 2021. Dodatkowo na opis badania chorzy czekają 27 dni. To o tydzień dłużej niż dwa lata temu. Nieznacznie wydłużył się czas oczekiwania na badanie z opisem tomografii komputerowej. W 2021 średnia w Polsce wyniosła 51 dni, obecnie 56 - mówi Aleksandra Ciompała, Koordynatorka ds. programów pomocowych w Onkofundacji Alivia. 

 

 

Czas oczekiwania się wydłuża

Dane z portalu Onkoskaner.pl pokazują, że na tomografię komputerową w trybie zwykłym w październiku 2023 roku pacjenci czekali w woj. wielkopolskim średnio 37 dni. Najdłuższa kolejka była w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu i sięgała 277 dni, a najkrótsza w Szpitalu w Wolsztynie - 4 dni. Czas oczekiwania w trybie pilnym w woj. wielkopolskim wynosił średnio 30 dni.

 

 

Na wykonanie rezonansu magnetycznego w trybie zwykłym chorzy czekali średnio 103 dni. Najdłuższa kolejka była w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu i sięgała 398 dni, a najkrótsza w placówce LUX MED Diagnostyka w Koninie - 17 dni. Ze skierowaniem „na cito” pacjenci czekają średnio 90 dni.

W przypadku badania PET-CT średni czas oczekiwania w woj. wielkopolskim w październiku 2023 w trybie zwykłym wynosił 27 dni, a w pilnym - 21 dni.

 

 

Do onkologa bez skierowania?

Tu też trzeba mieć dużo szczęścia i wykazać się sprytem. Od kwietnia 2023 roku Onkofundacja Alivia, oprócz kolejek do badań obrazowych, bada też dostęp do lekarzy onkologów. Sprawdzana jest długość oczekiwania na pierwszą wizytę w trybie zwykłym oraz pilnym. 

Średnio w Polsce na pierwszą wizytę do onkologa bez skierowania w trybie zwykłym, zgodnie z danymi za październik 2023 roku, czeka się 39 dni, a z kartą DILO 23 dni. Warto przypomnieć, że cały proces diagnostyki wstępnej w ramach karty DILO nie powinien przekraczać 28 dni.

- Prowadzone są drogie i wysokozasięgowe kampanie uświadamiające pacjentów, jak ważny w chorobie onkologicznej jest czas, szybka diagnoza i rozpoczęcie terapii. Tymczasem pacjent z podejrzeniem lub wstępną diagnozą choroby onkologicznej, który powinien zostać przyjęty w trybie pilnym, na wizytę oczekuje kilka tygodni, a potem kolejne na diagnostykę. To może spowodować zaprzepaszczenie szans na skuteczne leczenie, a często również wyleczenie - komentuje Aleksandra Ciompała.

Na pierwszą wizytę do onkologa w województwie wielkopolskim, w trybie zwykłym (bez skierowania) pacjenci w październiku 2023 roku czekali średnio 51 dni. Najdłuższa kolejka była w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA w Poznaniu i sięgała 126 dni, a najkrótsza w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim - 4 dni. 

Chorzy, którzy posiadają kartę DILO mogą umawiać się na wizytę do tego specjalisty w trybie pilnym. W tym przypadku średni czas oczekiwania w woj. wielkopolskim w październiku 2023 roku wyniósł 49 dni. 

Nowa władza, stare problemy

- Skrócenie kolejek oraz zwiększenie dostępu do świadczeń medycznych jest jednym z priorytetów Onkofundacji Alivia. Będziemy apelowali do nowego ministra zdrowia o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia odpowiedniej diagnostyki chorób nowotworowych oraz monitorowania efektywności leczenia w tej dziedzinie. Będziemy zwracali się również do placówek medycznych, w których terminy badań są najdłuższe z prośbą o wyjaśnienie przyczyn tej sytuacji oraz podjęcie działań na rzecz poprawy dostępności świadczeń o szczególnym znaczeniu dla pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby nowotworowej - mówi Joanna Frątczak-Kazana, Wicedyrektorka Onkofundacji Alivia. 

Martyna Pawlikowska

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Iza 15.01.2024 12:56
Adasiu Szejnfeld zrób z tym coś! Napisz do Leszczyny,zna się na wszystkim. Takie sprawy załatwia od ręki.

Reklama
Reklama
Reklama