Nowe przepisy znacznie ograniczyły taki sposób zarabiania. Instytucje udzielające pożyczek pozabankowych wykorzystują jednak inny mechanizm, który niejako pozwala im obejść obostrzenia – refinansowanie. Na czym ono dokładnie polega?
O co chodzi z limitami kosztów pozaodsetkowych?
Przepisy, którym obecnie muszą podporządkować się firmy pożyczkowe pozwalają na naliczenie kosztów pozaodsetkowych, które nie przekroczą 25% pożyczanej sumy i 30% w skali roku. W praktyce oznacza to konieczność zmiany polityki w przedsiębiorstwach udzielających chwilówek. Wysoka prowizja doliczana w momencie pożyczania pieniędzy nie pozwala naliczać dużych kar za odroczenie spłaty oraz innych opłat dodatkowych.
Pożyczkodawcy za monity wzywające do spłaty zadłużenia mogą naliczyć nie więcej niż 6-krotność stopy lombardowej (w skali rocznej). Refinansowanie pożyczek ma zastąpić te straty.
Refinansowanie chwilówki – co warto wiedzieć na ten temat?
Refinansowanie chwilówek odbywa się na nieco innych zasadach niż ten sam proces stosowany przez banki. Firmy polecają swoim klientom inne przedsiębiorstwo, które udzieli im kolejnej pożyczki na spłatę wcześniejszego długu. Osoby, które mają problem z terminową spłatą w ten sposób tracą, ponieważ pożyczkodawca wymaga wpłacenia prowizji jeszcze przed przelaniem środków na spłatę zaległości. To generuje dodatkowy koszt.
Wysokość prowizji uzależniana jest od wysokości pożyczanej sumy oraz okresu kredytowania. Często są to kwoty opiewające nawet na 40% wcześniej pożyczonej sumy.
A co na to prawo?
Refinansowanie pożyczek pozwala firmom nadal zarabiać na nieterminowości klientów bez obaw nałożenia kar za złamanie przepisów ustawy antylichwiarskiej. Zaprzyjaźnieni pożyczkodawcy wzajemnie polecają klientom nowe oferty refinansowania naliczając wysokie prowizje. Co na ten proceder mówi prawo? Otóż w ustawie antylichwiarskiej nie znalazł się zapis, który zabraniałby refinansowania chwilówek.
Dla pożyczkodawców refinansowanie nie jest niestety korzystne. W wyjątkowych sytuacjach bywa swoistą deską ratunkową. Warto jednak dobrze przemyśleć, czy takie rozwiązanie będzie dla nas opłacalne. Coraz częściej zdarzają się przypadki, że refinansowanie doprowadza pożyczkobiorcę do spirali długów, a jedynym z nich wyjściem staje się licytacja komornicza.
Przed zaciągnięciem pożyczki, należy dokładnie przemyśleć własną zdolność kredytową oraz porównać oferty dostępne na rynku. Idealnym rozwiązaniem będzie darmowa pożyczka dla nowych klientów. Aby ją znaleźć, sprawdź ranking chwilówek z Łowcą Chwilówek.
Artykuł sponsorowany