Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

10 prostych sposobów na oszczędzanie wody w każdym domu

Podziel się
Oceń

Woda stanowi podstawowy składnik wszystkich żywych organizmów i bez niej nie byłoby życia na naszej planecie. Tymczasem, jak alarmują naukowcy, przez ostatnie 25 lat ilość wody pitnej na jednego mieszkańca Ziemi spadła o 26%! Dlatego tak ważne jest, byśmy wszyscy zrozumieli, że od postawy każdego z nas zależy czy pozostałe jeszcze zasoby wody ulegną dalszemu zmniejszeniu czy też wspólnie – poprzez edukację od najmłodszych lat i zmianę postaw, uda nam się ten proces najpierw powstrzymać, a następnie odwrócić.

Autor: fot. pixabay

Słodka, świeża woda to jeden z najcenniejszych, a jednocześnie najrzadziej występujących zasobów naturalnych – stanowi zaledwie 2,5% całej wody na Ziemi[2]. Człowiekowi potrzebna jest nie tylko do picia, ale też by mógł przygotować sobie pożywienie oraz do spełniania podstawowych potrzeb sanitarnych. Bez niej nie byłaby też możliwa produkcja żywności – hodowla zwierząt i roślin. Już w tej chwili dostępność słodkiej wody na jednego mieszkańca Ziemi wynosi mniej niż połowę poziomu z początku lat sześćdziesiątych. [3] Dalsze zmniejszanie jej zasobów będzie miało wpływ zarówno na niedobory wody pitnej, jak też na produkcję żywności oraz kwestie warunków sanitarnych i – w efekcie – ludzkie zdrowie. Dlatego właśnie należy zwrócić uwagę zarówno na potrzebę oszczędzania słodkiej wody, jak też dbania o czystość jej źródeł – zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych. Przeciętny Amerykanin zużywa bowiem do 500 litrów wody na dobę, Europejczyk ok. 200 litrów na dzień, a Polak ok. 160 litrów dziennie. Natomiast mieszkaniec Afryki może wykorzystać w ciągu dnia mniej niż 10 litrów wody – to tyle, ile Europejczyk jednorazowo zużywa na spłukanie wody w toalecie![4]

 

Zdaniem eksperta

– Musimy zdawać sobie sprawę, że każdy z nas przyczynia się do tego, iż zasoby słodkiej wody na świecie nie tylko się kurczą, ale są zanieczyszczane i marnowane. Każda uciekająca z niedokręconego kranu kropla to bezsensowna strata tego najcenniejszego surowca – coraz częściej nazywanego „niebieskim złotem” – mówi Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik wspierający akcję „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. I dodaje – Pamiętajmy, że oprócz oszczędzania wody, bardzo ważna jest też ochrona wszystkich źródeł, rzek, jezior, mórz i oceanów przed zanieczyszczeniami. Ponad 80% wszystkich zanieczyszczeń spływa do oceanów właśnie rzekami, co oznacza, że pochodzą one z lądu! Źródłem zanieczyszczenia wody są nie tylko ścieki przemysłowe odprowadzane z fabryk, ale też np. nawozy i środki ochrony roślin pochodzące z pól uprawnych, a także kopalnie, elektrownie, nieskanalizowane miasta i wioski, wysypiska śmieci oraz zanieczyszczenia pochodzące z dróg i pojazdów czy deszczowych kanalizacji. Do zanieczyszczenia wody przyczyniamy się również my sami – np. podczas wakacji wrzucając śmieci do rzek, jezior czy morza, myjąc samochód w niedozwolonym miejscu, jak też we własnych domach poprzez tzw. ścieki komunalne, których produkujemy coraz więcej. Podczas swoich podróży zawsze proszę, aby zostawiać po sobie, w miejscach które odwiedzamy, dobre wspomnienia i odcisk stopy na piasku, ale nie śmieci! W 2016 roku ilość ścieków odprowadzonych z gospodarstw domowych w Polsce wynosiła 938,1 hm3 i wzrosła w porównaniu do 2015 r. o 12 hm3.[5] Tymczasem proces ponownego uzdatniania wody jest bardzo kosztowny, a jej jakość z każdym oczyszczaniem staje się coraz niższa. Spójrzmy zatem na swoje przyzwyczajenia – te drobne, codzienne, które jednak mają duże znaczenie w skali globalnej – i zastanówmy się co możemy zmienić, by wszystkim nam żyło się na Ziemi lepiej – podsumowuje ekolog.

 

Jak w 10 prostych krokach oszczędzać wodę?

Jak zauważa ekspert, od postawy nas wszystkich zależy ilość i stan wody pitnej na całej planecie, dlatego warto myśleć globalnie, działając jednocześnie lokalnie – w domu, pracy, szkole czy przedszkolu. Wystarczy wprowadzić w życie 10 poniższych zasad, aby każdy z nas mógł z dumą powiedzieć, że także ma swój udział w ratowaniu zasobów wody całej planety.

1.       Zakręcaj wodę podczas golenia oraz mycia zębów, a do płukania ust przygotuj sobie wcześniej kubeczek z wodą.

2.       Bierz szybki prysznic, zamiast kąpieli.

3.       Jeśli koniecznie chcesz wziąć kąpiel napełnij wannę w 1/3 jej pojemności – tyle wystarczy – po wejściu do wanny poziom wody podniesie się.

4.       Najlepiej zamontuj w toalecie spłuczkę z opcją „oszczędne spłukiwanie”. Nie wyrzucaj też do toalety resztek jedzenia, fusów z kawy czy herbaty – to także konieczność jej dodatkowego spłukania! Pamiętaj – jedno spłukanie wody w toalecie to od 7 do 10 litrów wody!

5.       Zawsze sprawdzaj czy kran jest dobrze zakręcony.

6.       Zamontuj baterie jednouchwytowe – regulacja temperatury za pomocą 2 uchwytów trwa dłużej i powoduje większe straty wody. Warto też zainstalować na nim tzw. perlator, który napowietrza strumień wody, dzięki czemu jest on silniejszy, a jednocześnie ilość zużytej wody się zmniejsza.

7.       Naczynia najlepiej myć w zmywarce, która zużyje mniej wody, niż potrzebne jest do mycia ręcznego. Jeśli nie masz zmywarki – napełnij komorę zlewu wodą z płynem, a następnie naczynia płucz pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

8.       Zmywarki lub pralki używaj, gdy są pełne lub skorzystaj z programu oszczędnego, np. „pół wkładu”.

9.       Latem trawnik wystarczy podlewać co 5 – 7 dni. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy jest najchłodniej, co pozwoli zredukować straty wody powstałe w wyniku jej odparowania.

10.    Jeśli to możliwe zbieraj deszczówkę – doskonale posłuży np. do podlania kwiatów.

Zaangażujmy w te działania całą rodzinę – także dzieci ponieważ, jak podkreśla Anna Słaboń, psycholog, coach i ekspert akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”Aby budować proekologiczną świadomość dorosłych, warto zaczynać, kiedy przyszli dorośli jeszcze są dziećmi. A najbliższe dzieciom miejsca – czyli dom, przedszkole czy plac zabaw, to przestrzenie, w których naturalnie uczą się one zarówno od dorosłych, jak i od rówieśników. To, co wspiera uczenie się nowych nawyków u dzieci jest pewna spójność środowisk, w których przebywają. Jeżeli np. oszczędzanie wody, staje się równie ważnym argumentem zarówno w domu, jak i przedszkolu, dzieciom łatwiej jest przyswoić zachowanie, z którym często mają do czynienia. Jeżeli zatem zobaczą, że mama czy tata zakręcają kran podczas wspólnego mycia zębów, to jest duża szansa, że w obecności rodziców, a w przyszłości także dla samych siebie będą postępować w podobny sposób. Jeżeli z kolei nauczyciele przedszkolni również zaangażują się we wspieranie nauki dobrych nawyków, tym lepiej dla dzieci. Ekspert dodaje też – Dzięki obecności programów edukacyjnych w przedszkolu zyskują zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy po raz kolejny odświeżają sobie dobrze znane, ale często zapomniane informacje. Bycie wzorem zachowania dla dzieci jest dość oczywiste. Natomiast wypełniane tej roli świadomie, wymaga często dodatkowej wiedzy i wysiłku. Dbanie o własne zachowania proekologiczne, połączone ze wspieraniem podobnych zachowań u dzieci może im pomóc wyrastać w środowisku, wobec którego dziecko ma jasność, jakim systemem wartości się kieruje.

Pamiętajmy: każdy zaoszczędzony litr wody, to realnie oszczędzone pieniądze i tym samym mniejsze rachunki. Zysk jest zatem podwójny – dla naszego portfela i dla całej planety!

 

 

 

[1] http://scientistswarning.forestry.oregonstate.edu/sites/sw/files/Warning_article_with_supp_11-13-17.pdf

[2] http://www.fao.org/nr/water/aquastat/didyouknow/index.stm

[3] http://scientistswarning.forestry.oregonstate.edu/sites/sw/files/Warning_article_with_supp_11-13-17.pdf

[4] http://www.przyjacielenatury.pl Materiały edukacyjne dla nauczycieli przedszkoli

[5] GUS, Infrastruktura komunalna w 2016

Artykuł od użytkownika portalu

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Proszę się zastanowić a potem pisać 22.02.2018 00:35
Najlepiej jest tłumaczyć dzieciom co to jest kran i co za nieszczęście się stanie jak się go odkręci. Polskie dziecko powinno wiedzieć że tam jest woda i tyle. Tłumaczenie nam że polski dzień jest krótszy od dnia europejskiego a amerykańska doba to trwa i trwa dlatego oni w korzystaniu wody są najbardziej oszczędni. Przytaczanie problemu Afryki jest nie na miejscu bo każdu z nas biednych niewolników w nowej wolności zachłanności finansowej wie że gdyby zebrać kasę od milonerów w całej europie i dać im to co do życia jest potrzebne to woda pitna w Afryce nie była by problemem. Świat oszalał jedni wody nie mają a inni w pieniądzach pływają na dodatek za jej brak tak jak za ll wojnę światową oskarża się głupiego polaka. I kto to robi ano jak widzimy pisarczyk, który chyba sam nie ma pojęcia o czym pisze. Proszę pani te 10 nakazań ni jak ma zastosowanie w pełni albowiem co ma zrobić ten co nie ma trawnika, ten co nie ma prysznica, ten co nie ma kwiatów, ten kogo nie stać na zmywarkę czy nie ma tyle ciuchów aby zapełnić pralkę itd. Poza tym powinna pani wiedzieć że wielu polaków zbiera deszczówkę, którą wykorzystują do różnych znanych im celów. Jednak napewno nie są to mieszkańcy miast zamieszkujących ogromne osiedla w tzw. blokowiskach. Może o brak wody trzeba by spytać odpowiednie służby które powinny wiedzieć gdzie pna ubywa i dlaczego odbiorcy jej mają pokrywać koszty ich strat. Trudno przejść do porządku dziennego że brak wody to nasza wina wiedząc że w ciągu dziesięcioleci ludność Polski się zmiejszyła, setki tysięcy zakładów pracy zlikwidowano, tysiące fontann z ciągłym poborem wody zastąpiono zasilaniem obiegowym, woda zdrożała do niebotycznych sum i jeszcze ma się czelność mówić ludziom jak mają oszczędzać na wodzie. Ten litr wody o którym pani pisze przy dzisiejszej polityce dot. modernizacji ciągów wodnych da tyle co mrzawka na pustyni. Zamiast pretensji do nas być może powinna pani skupić się na osobach odpowiedzialnych za sieć wodociągów w całym kraju. Jednak do tego potrzeba odwagi, która napewno przyniosła by korzyści wszystkim.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: żenadaTreść komentarza: Zginął jak jeden z 6 milionów zabitych.Wszystkich oddajcie hołd a nie jednemu księdzu,który dbał o swoją d. Oj Głupczyn,Głup Ilu was w Głubczynie umie pisać po polsku bez błędów ? A kto w Głupczynie zna historie Polski? czy naszego województwa ? Nikt !Data dodania komentarza: 25.12.2024, 18:00Źródło komentarza: Hołd dla ks. Maksymiliana Grochowskiego – uroczyste wręczenie Kombatanckiego Certyfikatu PamięciAutor komentarza: ha haTreść komentarza: Żarty sobie robicie ,czy co ? śmiech na sali.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 18:26Źródło komentarza: Hołd dla ks. Maksymiliana Grochowskiego – uroczyste wręczenie Kombatanckiego Certyfikatu PamięciAutor komentarza: Paszoł wonTreść komentarza: He, he, ty się zasapałeś przy tym wytrysku jadu. Ruska onucoData dodania komentarza: 23.12.2024, 20:26Źródło komentarza: Polska metoda na korupcjęAutor komentarza: w porozumieniu z JTreść komentarza: Cieszcie się dopóty, dopóki nie musicie jeździć gasić składowiska śmieci ze spalarnią tuż obok naszego miasta ponieważ Novago wraz z Chińczykami zabierają się do budowySpalarni.A miało być zielono...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 18:43Źródło komentarza: Uroczysta zbiórka w Komendzie Powiatowej PSP – awanse, wyróżnienia i bożonarodzeniowe życzeniaAutor komentarza: odpowiedzTreść komentarza: Ul.Jerozolimska to nie państwo ,w państwie.Chcą wsi w mieście ? i to dla nich miasto ma zrobić wyjątek ? Nie sie przeprowadza na wies i po kłopocie.10 osób ha ha ha Jesli Pieniażkowski nie chce Złotowskich Zdrojów to albo całe miasto "Złotowskie Zdroje " albo osiedle mieszkaniowe.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 14:39Źródło komentarza: Sala weselna i strefa zamieszkania na ulicy Jerozolimskiej w Złotowie? Mieszkańcy mówią stanowcze NIE!Autor komentarza: Do Berlina do MoskwyTreść komentarza: POstKOmuna już sapie i widzi swój koniec !! Ten prawdziwy koniec bo jako państwo reżimowe pod wodzą niemiecko-ruskiej gawiedzi tuSSka i jego przydupasów z bandy 13grudnia kończą się i Naród Polski , nie mylić ze zdrajcami znającymi język Polski wykopie tych targowickich pachołków do więzień na zawsze - czekam .Data dodania komentarza: 23.12.2024, 14:16Źródło komentarza: Polska metoda na korupcję
Aktualności
Reklama
Reklama