Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

"Rzemiosło złotowskie 1663-2023 – do lepszy condicij miasteczko Złotowo"

Podziel się
Oceń

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza do Galerii za Winklem na nową wystawę czasową, której otwarcie w czwartek 25 maja 2023 o godz. 17:00 jest wydarzeniem towarzyszącym Złotowskiemu Piknikowi Historycznemu.

Wystawa ilustruje zajęcia złotowian od XVII wieku, kiedy to właścicielem miasta był A.K. Grudziński, nadający przywileje Polakom, Niemcom i Żydom. Browarnictwo i gorzelnictwo, manufaktura koronkarska, wytwory sukienników, szewców, garncarzy, stolarzy, ślusarzy – wszystko to zostanie pokazane przez pryzmat ciekawych eksponatów o lokalnym rodowodzie. 

Z prywatnej kolekcji zaprezentowane zostaną monety polskie z czasów Wazów oraz jedyny zachowany sztandar rzemieślniczy z dawnych czasów, należący do kasy wypłat cechu ciesielskiego, wypożyczony z Gifhorner Heimatstube w Historisches Museum Schloss Gifhorn. W tle ekspozycji pojawią się zdjęcia z ubiegłorocznego konkursu fotograficznego pt. „Detale złotowskiej architektury w obiektywie”.

Podczas otwarcia wystawy odbędą się dwa wykłady. Mariusz Krasowski przedstawi temat „Wazowie na monetach polskich i z Polska związanych”. Na spotkaniu prezentować będzie mennictwo dynastii Wazów, która panowała w Polsce i w Szwecji w XVI i XVII w. Swoim zasięgiem miała też wpływ na księstwa ościenne. W czasie prezentacji okaże się, że Wazowie na monetach Rzeczpospolitej to nie tylko ci, których znamy z podręczników… 

Mariusz Krasowski monety kolekcjonuje (z pewnymi przerwami) od dzieciństwa, choć wtedy ważniejsze jeszcze były znaczki pocztowe. Na początku głównym zainteresowaniem cieszyły się monety ze świata, egzotyczne. Z czasem co raz większym zainteresowaniem kolekcjonuje monety starsze, aż w końcu padło na mennictwo Wazów. Mennictwo to charakteryzuje się dużą różnorodnością nominałów oraz wizerunków. Przez sytuację polityczną dochodzą wątki okupacji terenów Rzeczypospolitej co oczywiście zostawia ślad na monetach. Nie bez znaczenia jest dla niego regionalizm. W tym czasie monety były bite w wielu mennicach w kraju. Najbardziej zainteresowały go jednak monety z Bydgoszczy i Łobżenicy. Od niedawna jest członkiem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Muzealnik Jerzy Jelonek przedstawi najciekawsze historie z dziejów rzemiosła złotowskiego. Kanwą wydarzenia są ważne dokumenty z historii miasta – przywileje wydane przez Andrzeja Karola Grudzińskiego z 27 czerwca 1663 roku (370 lat temu) dla cechu ogólnorzemieślniczego oraz ich potwierdzenie i rozszerzenie dla całego miasta z 20 stycznia 1665 roku (prawo magdeburskie). Grudziński, właściciel Złotowa, chcąc zrehabilitować się za niechlubną zdradę na rzecz Szwedów, postanowił odzyskać dobre imię w oczach swych poddanych. To była niezbędna pomoc i warunek ku odbudowie miasta po szwedzkiej pożodze. 

A. K. Grudziński budując piękną farę, nadał ówczesnym rzemieślnikom złotowskim nowe, korzystne prawa i przywileje, w tym między innymi prawo do warzenia piwa i palenia wódki, a w 1672 roku przywilej dla szewców. Złotów na mocy przywileju z 1665 roku otrzymał dodatkowo ziemię uprawną. Kupcy uzyskali prawo handlu zbożem, a burmistrz kawał pola bez świadczeń podatkowych, a także jezioro Burmistrzowskie, dotychczas Bilsk nazywane. Dokumenty które znacznie ułatwiały życie XVII-wiecznych złotowian podpisał Andrzej Karol z Grudny Grudziński, wojewoda poznański, pułkownik Jego Królewskiej Mości, starosta średzki na Złotowie, Krajence, Łobżenicy, Swarzędzu, Wieleniu, Kórniku, Falmierowie, Radawnicy, Potulicach pan i dziedzic.

Zapraszamy, wstęp wolny!

MZZ w Złotowie

 



Napisz komentarz

Komentarze

Nauczycielka 22.05.2023 01:45
To chyba po kaszebsku?

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PsychologTreść komentarza: Zacytuję ci motto z Wesela ,Stanisława Wyspiańskiego: "miałeś chamie złoty róg,został ci się jeno sznur". Miałeś kilka związków jednocześnie +żonę , została ci jedna : Depresja.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:58Źródło komentarza: Złotów złożył wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju MiastAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Nie zabrakło oczywiście Lewaczka Aleksandra A. który przybył wraz ze swym kolegą radnym powiatowym Andrzejem K. z PiS, tym który promuje seks ,,po bożemu'' przy zgaszonym świetle.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 19:15Źródło komentarza: Spotkanie w sprawie farmy wiatrowej przyciągnęło tłumyAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: niemieckie używane wiatraki klocka wpycha Polakom pod dom !!! Sześć sztuk stoi pod Klukowem tam się pytajcie jak to działa na mieszkańców tej wsiData dodania komentarza: 21.01.2025, 18:52Źródło komentarza: Spotkanie w sprawie farmy wiatrowej przyciągnęło tłumyAutor komentarza: MLTreść komentarza: Program ma subtytuł: Łapu-capu. Dla wyjaśnienia, tak nazywa się cykl Canal+, gdzie umieszcza się wstydliwe występki telewizyjneData dodania komentarza: 21.01.2025, 15:26Źródło komentarza: Złotów złożył wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju MiastAutor komentarza: do wyżejTreść komentarza: Pewien Burmistrz zwolnił się z Urzędu Miejskiego i z kadr otrzymał "świadectwo pracy"podpisane przez Ministerstwo ,z dopiskiem " Może siedzieć przy otwartym oknie" (nie orzeł ,nie wyfrunie". Czasami nie ma wysokich lotów orłów.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 15:18Źródło komentarza: Złotów złożył wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju MiastAutor komentarza: KrystynaTreść komentarza: Mamy 21styczzen i nie widzę rozkładu jazdy . A podobno linie są czynne od 2 stycznia. To skąd wiadomo jak jeżdżą autobusy?Data dodania komentarza: 21.01.2025, 15:12Źródło komentarza: Nowe linie autobusowe w powiecie złotowskim – podróżowanie łatwiejsze niż kiedykolwiek
Aktualności
Reklama
Reklama