Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

"Rzemiosło złotowskie 1663-2023 – do lepszy condicij miasteczko Złotowo"

Podziel się
Oceń

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza do Galerii za Winklem na nową wystawę czasową, której otwarcie w czwartek 25 maja 2023 o godz. 17:00 jest wydarzeniem towarzyszącym Złotowskiemu Piknikowi Historycznemu.

Wystawa ilustruje zajęcia złotowian od XVII wieku, kiedy to właścicielem miasta był A.K. Grudziński, nadający przywileje Polakom, Niemcom i Żydom. Browarnictwo i gorzelnictwo, manufaktura koronkarska, wytwory sukienników, szewców, garncarzy, stolarzy, ślusarzy – wszystko to zostanie pokazane przez pryzmat ciekawych eksponatów o lokalnym rodowodzie. 

Z prywatnej kolekcji zaprezentowane zostaną monety polskie z czasów Wazów oraz jedyny zachowany sztandar rzemieślniczy z dawnych czasów, należący do kasy wypłat cechu ciesielskiego, wypożyczony z Gifhorner Heimatstube w Historisches Museum Schloss Gifhorn. W tle ekspozycji pojawią się zdjęcia z ubiegłorocznego konkursu fotograficznego pt. „Detale złotowskiej architektury w obiektywie”.

Podczas otwarcia wystawy odbędą się dwa wykłady. Mariusz Krasowski przedstawi temat „Wazowie na monetach polskich i z Polska związanych”. Na spotkaniu prezentować będzie mennictwo dynastii Wazów, która panowała w Polsce i w Szwecji w XVI i XVII w. Swoim zasięgiem miała też wpływ na księstwa ościenne. W czasie prezentacji okaże się, że Wazowie na monetach Rzeczpospolitej to nie tylko ci, których znamy z podręczników… 

Mariusz Krasowski monety kolekcjonuje (z pewnymi przerwami) od dzieciństwa, choć wtedy ważniejsze jeszcze były znaczki pocztowe. Na początku głównym zainteresowaniem cieszyły się monety ze świata, egzotyczne. Z czasem co raz większym zainteresowaniem kolekcjonuje monety starsze, aż w końcu padło na mennictwo Wazów. Mennictwo to charakteryzuje się dużą różnorodnością nominałów oraz wizerunków. Przez sytuację polityczną dochodzą wątki okupacji terenów Rzeczypospolitej co oczywiście zostawia ślad na monetach. Nie bez znaczenia jest dla niego regionalizm. W tym czasie monety były bite w wielu mennicach w kraju. Najbardziej zainteresowały go jednak monety z Bydgoszczy i Łobżenicy. Od niedawna jest członkiem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Muzealnik Jerzy Jelonek przedstawi najciekawsze historie z dziejów rzemiosła złotowskiego. Kanwą wydarzenia są ważne dokumenty z historii miasta – przywileje wydane przez Andrzeja Karola Grudzińskiego z 27 czerwca 1663 roku (370 lat temu) dla cechu ogólnorzemieślniczego oraz ich potwierdzenie i rozszerzenie dla całego miasta z 20 stycznia 1665 roku (prawo magdeburskie). Grudziński, właściciel Złotowa, chcąc zrehabilitować się za niechlubną zdradę na rzecz Szwedów, postanowił odzyskać dobre imię w oczach swych poddanych. To była niezbędna pomoc i warunek ku odbudowie miasta po szwedzkiej pożodze. 

A. K. Grudziński budując piękną farę, nadał ówczesnym rzemieślnikom złotowskim nowe, korzystne prawa i przywileje, w tym między innymi prawo do warzenia piwa i palenia wódki, a w 1672 roku przywilej dla szewców. Złotów na mocy przywileju z 1665 roku otrzymał dodatkowo ziemię uprawną. Kupcy uzyskali prawo handlu zbożem, a burmistrz kawał pola bez świadczeń podatkowych, a także jezioro Burmistrzowskie, dotychczas Bilsk nazywane. Dokumenty które znacznie ułatwiały życie XVII-wiecznych złotowian podpisał Andrzej Karol z Grudny Grudziński, wojewoda poznański, pułkownik Jego Królewskiej Mości, starosta średzki na Złotowie, Krajence, Łobżenicy, Swarzędzu, Wieleniu, Kórniku, Falmierowie, Radawnicy, Potulicach pan i dziedzic.

Zapraszamy, wstęp wolny!

MZZ w Złotowie

 



Napisz komentarz

Komentarze

Nauczycielka 22.05.2023 01:45
To chyba po kaszebsku?

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WiluśTreść komentarza: NaturaliskoData dodania komentarza: 21.12.2024, 23:11Źródło komentarza: Ostatnie pożegnanie Pawła Berndta, człowieka który uczynił kulturę bliską ludziomAutor komentarza: JanekTreść komentarza: Ale zdjęć "napstrykane!" Chyba tylko ja do końca przewinąłem!Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:38Źródło komentarza: Świąteczne Show Szkoły Tańca i Sportu „Perfect” w ZłotowieAutor komentarza: Zielony ład = biedaTreść komentarza: on ciągle na wschód wyjeżdża 15.09.2024 12:13 - od jazdy do powodzian jest ten kłamca oszust zdrajca POpychadło Niemiecko Ruskie tusk jasne !! Tak dla informacji prawie wszyscy POwodzianie głosowały na POmroczność ciemnom, chcieliście tuska to macie płacić i beczeć albo beczeć i płacićData dodania komentarza: 21.12.2024, 15:50Źródło komentarza: Chłopiec z piaskownicyAutor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Anita, wyglądasz rewelacyjnie. Pozdrawiam G.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 12:51Źródło komentarza: Świąteczne spotkanie w klubie senior+ w ZakrzewieAutor komentarza: do MyTreść komentarza: Karol Nawrocki z pis to były bokser,piłkarz i intrygant,który pasuje jak ulał do tegoUkr "My Naród" na Ukraine idź walcz ty wrogu parszywy Polski.Twoje wpisy przylatują zUkrainy,z Wołynia,gdzie zabiliście 100 000 osób Polaków siekierami,piłami,dzieci nabijaliście na widły >zabici Polacy czekają na swoje pogrzeby w Polsce.Zamiast Polaków ściągnąć z Ukr to A.duda ściągnął do Polski 4mln UkrZydów ,czyżby za Wołyń?p.Duda ? czy dlatego,że ma pochodzenie z Ukr? bo babka Dudy (Kunegunda Rams)z karabinem na ramieniu służyła w OUN UPA z banderą na czele.Oni zabijali Polaków ! A teraz UKR kryją się w Polsce ! to za Wołyń ? Won z Polski.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 11:50Źródło komentarza: Chłopiec z piaskownicyAutor komentarza: Da_BorizzTreść komentarza: Zróbcie kampanię "PIESZY! ZATRZYMAJ SIĘ PRZED PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH I SPÓJRZ, DEBILU, W OBIE STRONY" i taka sama zakrwawiona i połamana kukła niech leży przed/na "zebrze". Przecież to, co się dzieje na przejściach woła o pomstę do nieba...Data dodania komentarza: 21.12.2024, 11:01Źródło komentarza: Lokalna kampania w Złotowie przypomina: zdejmij nogę z gazu i dotrzyj do celu bezpiecznie
Aktualności
Reklama
Reklama