Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Rzemiosło złotowskie 1663-2023 – do lepszy condicij miasteczko Złotowo"

Podziel się
Oceń

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza do Galerii za Winklem na nową wystawę czasową, której otwarcie w czwartek 25 maja 2023 o godz. 17:00 jest wydarzeniem towarzyszącym Złotowskiemu Piknikowi Historycznemu.

Wystawa ilustruje zajęcia złotowian od XVII wieku, kiedy to właścicielem miasta był A.K. Grudziński, nadający przywileje Polakom, Niemcom i Żydom. Browarnictwo i gorzelnictwo, manufaktura koronkarska, wytwory sukienników, szewców, garncarzy, stolarzy, ślusarzy – wszystko to zostanie pokazane przez pryzmat ciekawych eksponatów o lokalnym rodowodzie. 

Z prywatnej kolekcji zaprezentowane zostaną monety polskie z czasów Wazów oraz jedyny zachowany sztandar rzemieślniczy z dawnych czasów, należący do kasy wypłat cechu ciesielskiego, wypożyczony z Gifhorner Heimatstube w Historisches Museum Schloss Gifhorn. W tle ekspozycji pojawią się zdjęcia z ubiegłorocznego konkursu fotograficznego pt. „Detale złotowskiej architektury w obiektywie”.

Podczas otwarcia wystawy odbędą się dwa wykłady. Mariusz Krasowski przedstawi temat „Wazowie na monetach polskich i z Polska związanych”. Na spotkaniu prezentować będzie mennictwo dynastii Wazów, która panowała w Polsce i w Szwecji w XVI i XVII w. Swoim zasięgiem miała też wpływ na księstwa ościenne. W czasie prezentacji okaże się, że Wazowie na monetach Rzeczpospolitej to nie tylko ci, których znamy z podręczników… 

Mariusz Krasowski monety kolekcjonuje (z pewnymi przerwami) od dzieciństwa, choć wtedy ważniejsze jeszcze były znaczki pocztowe. Na początku głównym zainteresowaniem cieszyły się monety ze świata, egzotyczne. Z czasem co raz większym zainteresowaniem kolekcjonuje monety starsze, aż w końcu padło na mennictwo Wazów. Mennictwo to charakteryzuje się dużą różnorodnością nominałów oraz wizerunków. Przez sytuację polityczną dochodzą wątki okupacji terenów Rzeczypospolitej co oczywiście zostawia ślad na monetach. Nie bez znaczenia jest dla niego regionalizm. W tym czasie monety były bite w wielu mennicach w kraju. Najbardziej zainteresowały go jednak monety z Bydgoszczy i Łobżenicy. Od niedawna jest członkiem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Muzealnik Jerzy Jelonek przedstawi najciekawsze historie z dziejów rzemiosła złotowskiego. Kanwą wydarzenia są ważne dokumenty z historii miasta – przywileje wydane przez Andrzeja Karola Grudzińskiego z 27 czerwca 1663 roku (370 lat temu) dla cechu ogólnorzemieślniczego oraz ich potwierdzenie i rozszerzenie dla całego miasta z 20 stycznia 1665 roku (prawo magdeburskie). Grudziński, właściciel Złotowa, chcąc zrehabilitować się za niechlubną zdradę na rzecz Szwedów, postanowił odzyskać dobre imię w oczach swych poddanych. To była niezbędna pomoc i warunek ku odbudowie miasta po szwedzkiej pożodze. 

A. K. Grudziński budując piękną farę, nadał ówczesnym rzemieślnikom złotowskim nowe, korzystne prawa i przywileje, w tym między innymi prawo do warzenia piwa i palenia wódki, a w 1672 roku przywilej dla szewców. Złotów na mocy przywileju z 1665 roku otrzymał dodatkowo ziemię uprawną. Kupcy uzyskali prawo handlu zbożem, a burmistrz kawał pola bez świadczeń podatkowych, a także jezioro Burmistrzowskie, dotychczas Bilsk nazywane. Dokumenty które znacznie ułatwiały życie XVII-wiecznych złotowian podpisał Andrzej Karol z Grudny Grudziński, wojewoda poznański, pułkownik Jego Królewskiej Mości, starosta średzki na Złotowie, Krajence, Łobżenicy, Swarzędzu, Wieleniu, Kórniku, Falmierowie, Radawnicy, Potulicach pan i dziedzic.

Zapraszamy, wstęp wolny!

MZZ w Złotowie

 



Napisz komentarz

Komentarze

Nauczycielka 22.05.2023 01:45
To chyba po kaszebsku?

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: do zmianyTreść komentarza: No może będzie lepiej aby krzaczków Forsycji czy Kaliny nie obcinać.Zobacz wieżmo ile zniszczyłać tych nad jeziorem.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:03Źródło komentarza: 1 kwietnia – Dzień Powitań w ZłotowieAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Ryby będą czy nie będą, za ..(pitala) rybak z wędąData dodania komentarza: 31.03.2025, 20:06Źródło komentarza: Sezon otwarty! Pierwsza tura zawodów gruntowo-feederowych Koła PZW Metalplast ZłotówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: BrawoData dodania komentarza: 27.03.2025, 20:06Źródło komentarza: 2000 zł mandatu i zatrzymane prawo jazdy – 21-latka pędziła przez Nowy DwórAutor komentarza: GabryśTreść komentarza: Boże widzisz i nie grzmisz hahahaha za co te nagrody???? Jeszcze im pomnik postawcie..Data dodania komentarza: 27.03.2025, 19:44Źródło komentarza: Gala Sportu Korony Powiatu Złotowskiego 2025 – święto sportowców i wielkich emocjiAutor komentarza: PisankaTreść komentarza: Będę głosował na tych co nie kradną. Długo będę się rozglądał, ale dam radęData dodania komentarza: 27.03.2025, 14:09Źródło komentarza: Wiec Rafała Trzaskowskiego w ZłotowieAutor komentarza: .,.,..,.,.Treść komentarza: Mam wrażenie że teraz co niektórzy chcą zaistnieć poprzez oskarżenia innych nie patrząc i nie potwierdzając tych informacji czy są zgodne z literą prawa. Grunt to rzucić hasło i niech się dzieje. Pan Zelichowski rozczarował mnie, i myślę że niestety jest kierowany przez kogoś, kto ma źle intencje.Data dodania komentarza: 27.03.2025, 13:17Źródło komentarza: Radny Żelichowski szuka afery, gdzie jej nie ma?
Aktualności
Reklama
Reklama