Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ułatwienia wyborcze dla osób z niepełnosprawnościami

Podziel się
Oceń

Jakie prawa mają osoby z niepełnosprawnością jeśli chodzi o ułatwienia w oddawaniu głosów? Czy osobom z niepełnosprawnością przysługuje prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego? Kto może, a kto nie, pomagać osobie z niepełnosprawnością w oddawaniu głosu? Na te oraz inne pytania dotyczące ułatwień wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami odpowiada ekspertka Fundacji Batorego - dr hab. Anna Rakowska.

Opisując ułatwienia wyborcze przewidziane dla osób z niepełnosprawnościami należy na początek wskazać, że Kodeks wyborczy (dalej: k.w.) wprowadza pojęcie wyborcy niepełnosprawnego, przyjmując, że jest nim wyborca o ograniczonej sprawności fizycznej, psychicznej, umysłowej lub w zakresie zmysłów, która utrudnia mu wzięcie udziału w wyborach (art. 5 pkt 11). K.w. przewiduje kilka kategorii ułatwień dla wyborcy niepełnosprawnego. 

Prawo do głosowania w lokalu dostosowanym do potrzeb wyborców niepełnoprawnych

Wójt (burmistrz) ma obowiązek zapewnić w swojej gminie co najmniej 1/2 lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Lokal taki m.in. powinien znajdować się na parterze budynku bez barier architektonicznych albo wyposażonego w podjazdy lub inne urządzenia umożliwiające samodzielne dotarcie do niego wyborcom niepełnosprawnym; powinien umożliwiać im dogodne warunki ruchu. W lokalu musi być co najmniej jedno miejsce zapewniające tajność głosowania wyborcom niepełnosprawnym, dostosowane do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności. Wyborca niepełnosprawny ma więc wybór: może głosować osobiście w lokalu wyborczym w swoim obwodzie głosowania albo w wybranym przez siebie lokalu wyborczym, np. w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu powinien on złożyć najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów w urzędzie gminy wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie w swoim okręgu wyborczym. 

Prawo do bezpłatnego transportu

Wyborca niepełnosprawny o orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego oraz z lokalu wyborczego do miejsca, w którym wyborca rozpoczął podróż. Transport ten zapewnia wójt gminy. Wyborcy, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć opiekun. Zamiar skorzystania z prawa do transportu należy zgłosić ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej właściwemu wójtowi do 13 dnia przed dniem wyborów. Wójt ma obowiązek poinformować najpóźniej na 3 dni przed dniem głosowania zgłaszającego wyborcę o godzinie transportu do lokalu w dniu głosowania. 

Prawo do korzystania, na prośbę wyborcy, z pomocy w głosowaniu przez inną osobę

Jeśli wyborca niepełnosprawny zdecyduje się głosować osobiście w lokalu wyborczym, to na jego prośbę, może mu pomagać inna osoba, z wyłączeniem członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Osobą udzielającą pomocy może być np. członek rodziny, osoba bliska, sąsiad i każda inna, do której wyborca ma zaufanie. Należy pamiętać, że pomoc może mieć tylko charakter techniczny. 

Prawo do głosowania przy użyciu nakładek w alfabecie Braille'a

Wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a. Co do zasady nakładki do głosowania powinny być dostępne w każdym lokalu wyborczym, a więc wyborca niepełnosprawny nie musi w żaden sposób przed dniem wyborów zgłaszać zamiaru skorzystania z nich, jednak w praktyce nie zawsze tak jest i zdarzało się, że wyborca musiał oczekiwać w lokalu wyborczym na dostarczenie nakładki z urzędu gminy. 

Prawo do głosowania korespondencyjnego

Wyborca niepełnosprawny o stwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może odstąpić od głosowania osobistego w lokalu wyborczym i głosować korespondencyjnie. Zamiar ten musi zgłosić ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej komisarzowi wyborczemu do 13 dnia przed dniem wyborów. W zgłoszeniu tym może też zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. Wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzymuje nie później niż 6 dni przed dniem wyborów pakiet wyborczy, który wypełnia i odsyła do właściwej obwodowej komisji wyborczej; może też w godzinach głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w swoim obwodzie głosowania. 

Prawo do głosowania przez pełnomocnika

Kolejną alternatywą dla wyborcy o stwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest możliwość udzielenia pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu (art. 54). Pełnomocnikiem wyborcy niepełnosprawnego może być co do zasady tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby, przy czym można je wyjątkowo przyjąć od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest m.in. wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia. Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta na wniosek wyborcy wniesiony do wójta gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców najpóźniej w 9 dniu przed dniem wyborów. Wyborca ma prawo do cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów. 

Prawo do uzyskiwania informacji

Wyborca niepełnosprawny ma prawo do uzyskiwania informacji od wójta lub pracownika urzędu gminy m.in. o lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej miejsca jego zamieszkania, w tym o lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, warunkach dopisania do spisu wyborców w obwodzie głosowania, którego lokal dostosowany jest do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, czy warunkach bezpłatnego transportu. Informacje te przekazywane są na wniosek wyborcy, po podaniu przez niego jego nazwiska, imienia oraz adresu stałego zamieszkania, w godzinach pracy urzędu, telefonicznie lub w przesyłanych drukowanych materiałach informacyjnych, w tym w formie elektronicznej. Są one też podawane do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie. 

Ponadto w dniu głosowania, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, członek obwodowej komisji wyborczej jest obowiązany przekazać ustnie treść obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów. 

 

(red)

Info. Fundacja Batorego

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: do wyżejTreść komentarza: ty nie rodzisz dzieci tylko gwałcisz na potęgę.przyznaj się ile zgwałciłeś młodych kobiet ? no przyznaj się cepie bo równolegle miałeś i masz kilka zwiazków z kobietami. Gdybyś był młodą kobieta ,pisałbyś inaczej. Prawdopodobnie nie piszesz ze Złotowa lecz z Ukrainy bo wam zależy aby rozbić Polskę i zająć Polską ziemię.Szowiniści jedne.jestes bez mózgowcem zaslepionym w wasz pis.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 12:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie 2025 – znamy już datę. Poznajmy kandydatówAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Młoda wykształcona 09.01.2025 19:31 - Żal co ta przekształcona coś co jest za zabijaniem własnych dzieci nie kwalifikuje się do grona ludożerców nie mówiąc o gatunku Homo sapiens .Ideologia LGBTREWASZXCVNMPO ... wyprała jej mózg do poziomu Neandertalczyka jasne !! Normą na całym świcie to MAMA I TATA wszystko inne to zboczenia jasne !!Data dodania komentarza: 10.01.2025, 08:07Źródło komentarza: Wybory prezydenckie 2025 – znamy już datę. Poznajmy kandydatówAutor komentarza: Młoda wykształconaTreść komentarza: Nigdy PISżydowski,Nigdy Nawrocki,który jest przeciw przerywaniu ciaży.każda musi urodzic nawet zgwałtu.nawrocki jest przeciw LGBT czyli przeciw związkom jednopłciowym.Mężczyzna z mężczyzną nie bo nawrocki chce tylko związku kobiety z mężczyzną.Do kościółka i rodzić nawet chore dzieci-tego chce nawrocki. mŁODE KOBIETY PÓJDĄ WSZYSTKIE DO WYBORÓW NA PREZYDENTA I POKAŻA NAWROCKIEMU CZERWONĄ KARTKĘ. jak ten Nawrocki strasznie nie lubi kobiet,chce je gnębic jak byłby prezydentem Polski.Nigdy. Prezydentem musi zostać Rafał Trzaskowski,bo będzie można ciążę przerwać do 12tygodnia ciąży.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 19:31Źródło komentarza: Wybory prezydenckie 2025 – znamy już datę. Poznajmy kandydatówAutor komentarza: polacy decydująTreść komentarza: Zydzi z Ukrainy w Akcji.Chcą dalej kraśc to namawiaja do głosowania na PISdzielców co podzielili Naród na zydów(pierwszy sort) na Polaków drugi sort. Wypier****c zydki i Ukr z Polski.Macie swój kraj.Od Polskich raz na zawsze sie od....ić.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 18:29Źródło komentarza: Wybory prezydenckie 2025 – znamy już datę. Poznajmy kandydatówAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Tusk oddał niemcom Port przeładunkowy Szczecin !!!! Tak POcichu by Polacy się nie dowiedzieli !!! Hańba !!! Mamy być niemieckimi parobkami we własnym kraju !!Data dodania komentarza: 9.01.2025, 14:00Źródło komentarza: Złotowscy strażacy przystąpili do akcji protestacyjnejAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Co ta władza wyprawia! Jeszcze trochę a dojdzie do wojny domowej .Herrrrr Tusk oddaj folksdojczu władzę i idź do pracy do wielkiej orkiestry Owsiaka razem z DomańskimData dodania komentarza: 9.01.2025, 13:53Źródło komentarza: Złotowscy strażacy przystąpili do akcji protestacyjnej
Aktualności
Reklama
Reklama