„Kryształowe Gwiazdy” to prestiżowa nagroda wręczana policjantom z Wielkopolski. Jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.
Od 2005 roku Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego wyróżnia w ten sposób policjantów – bohaterów. Przez 19 lat wręczono 939 „Kryształowych Gwiazd” i 119 Kryształowych Gwiazd ze Wstęgą. To setki ocalonych osób, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.
Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk pogratulował wszystkim wyróżnionym. Podkreślił, że są wizytówką garnizonu wielkopolskiego. Życzył wszystkim pomyślności w służbie.
Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego przypomniał, że Policja w Wielkopolsce jako pierwsza wprowadziła tego typu wyróżnienie. Na przestrzeni 19 lat podczas których wręczane są Kryształowe Gwiazdy, otrzymał ją co 7 wielkopolski policjant.
I Wicewojewoda Wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc w imieniu Wojewody Wielkopolski Pani Agaty Sobczyk, odczytała okolicznościowy adres, w którym również padły słowa wdzięczności i uznania za poświęcenie i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa.
W tym roku, do grona uhonorowanych policjantów dołączyli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie. A są to: mł. asp. Agnieszka Januzik, mł. asp. Piotr Kuczyński, sierż. sztab. Damian Kledzik, st. sierż Jarosław Skowiera i sierż. Mateusz Wiebskowski.
A czym zasłużyły się wyróżnione osoby?
- 16 marca 2023 roku, mł. asp. Piotr Kuczyński, z polecenia dyżurnego, wraz z innym funkcjonariuszem pojechał do mężczyzny, który zasłabł na budowie. Na miejscu funkcjonariusz przeprowadził resuscytację krążeniowo-oddechową nieprzytomnej osoby do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Funkcje życiowe przywrócono po zastosowaniu defibrylacji. Działanie policjanta przyczyniło się do uratowania życia.
– 24 października 2022 roku, policjanci z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego: sierż. sztab. Damian Kledzik i sierż. Mateusz Wiebskowski, z polecenia dyżurnego, udali się do jednego z bloków, gdzie starszy mężczyzna potrzebował pomocy. Na klatce schodowej domu mundurowi zauważyli leżącego, nieprzytomnego mężczyznę, który mocno krwawił. Zatamowali krwawienie, jednak w trakcie oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia senior zaczął tracić funkcje życiowe. Policjanci natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wyniku podjętych działań udało się przywrócić funkcje życiowe.
– 17 marca 2023 roku, patrol z Wydziału Ruchu Drogowego: mł. asp. Agnieszka Januzik i st. sierż Jarosław Skowiera, pojechał na drogę wojewódzką 188, pomiędzy Złotowem a Zakrzewem, gdzie pojazdem ciężarowym miała kierować osoba pod wpływem alkoholu. Na trasie mundurowi zauważyli zaparkowany pojazd w zatoce autobusowej. Wewnątrz znajdował się nieprzytomny mężczyzna. Przez niedomknięte okno otworzyli drzwi i wyciągnęli mężczyznę z pojazdu. Okazało się, że mężczyzna chorował na hipoglikemię, o czym świadczyły porozrzucane wewnątrz pojazdu paski do glukometru. Mundurowi podali osobie glukozę i udzielali pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu załogi karetki pogotowia. Ratownicy medyczni stwierdzili u mężczyzny atak hipoglikemii, badanie poziomu cukru we krwi wskazywało, że był to stan zagrażający życiu.
(red)
fot. KWP w Poznaniu
Napisz komentarz
Komentarze