Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Kobieca twarz Powstania Wielkopolskiego – relacja z obchodów w Złotowie

Podziel się
Oceń

Obchody 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, które miały miejsce 27 grudnia w Spichlerzu Złotowskim, były okazją do upamiętnienia nie tylko przełomowego momentu w historii Polski, lecz także do refleksji nad rolą kobiet w tym wyjątkowym wydarzeniu

W ramach spotkania odbyła się projekcja filmu „Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego oraz inspirujący wykład Iwony Kamińskiej-Lech.

Powstanie Wielkopolskie, jedno z nielicznych zwycięskich powstań w historii Polski, przez lata było opisywane głównie przez pryzmat działań wojskowych i męskich bohaterów. Tymczasem, jak podkreśliła Iwona Kamińska-Lech w swoim wykładzie, niezliczone kobiety odegrały nieocenioną rolę w budowaniu fundamentów niepodległości. – „To one, choć często pozostają w cieniu historii, wspierały logistykę, zajmowały się tajną edukacją, zbierały fundusze, szyły mundury i organizowały aprowizację dla żołnierzy” – zaznaczyła prelegentka.

Film „Siłaczki” uzupełnił wykład, przypominając o nieugiętej walce polskich emancypantek, które walczyły o prawa kobiet, ale także o wolność narodu. Postacie takie jak Maria Dulębianka czy Kazimiera Bujwidowa uświadamiają widzom, że walka o równość płci była nierozerwalnie związana z walką o niepodległość.

Spotkanie w Złotowie to nie tylko wyraz szacunku dla bohaterów Powstania, lecz także doskonała okazja do głębszego spojrzenia na naszą historię. Organizatorzy wydarzenia przypomnieli, że kultywowanie pamięci o takich postaciach to krok w stronę pełniejszego zrozumienia naszej przeszłości – tej, w której kobiety odegrały równie istotną rolę co mężczyźni.


 


Napisz komentarz

Komentarze

cała prawda 09.01.2025 11:13
Czytam te komentarze i biadolicie,że brakuje tu mężczyzn ? No to dlaczego nie przychodzą na imprezy? Z mężczyznami to na ulicy porozmawiasz tylko o jedzeniu lub o sexie.Oni szukają nastolatek na kolejny romans a nie Muzeum !

Stop ideologizacji miejskich placówek 07.01.2025 12:20
Nie ma kobiet bez mężczyzn i nie ma mężczyzn bez kobiet. To całe postępowe tęczowe towarzystwo zrobiło sobie z Muzeum Ziemi Złotowskiej ideologiczny chlewik. Powinien nowy burmistrz pogonić tą ekipę na zbite pyski, niech się wezmą za jakąś konkretną robotę

Zlotowiak 05.01.2025 21:37
Złotowskie muzeum działa prężnie, tylko widzę coraz więcej imprez kulturalnych o zabarwieniu feministycznym. Komu ma to służyć? Na pewno nie kulturze...Pani Kasia powinna sobie znaleźć inne miejsce do propagowania swoich idei.

Niestety 07.01.2025 12:14
Wszędzie gdzie się pokaże pani Józefowska tam ta sama ideologia czyli antagonizowanie kobiet i mężczyzn

Halina 04.01.2025 17:59
Siłaczka, to bardzo ciekawy Film,w którym zagrała również pani Iwona Kamińska-Lach z Piły,która poprowadziła ten wykład,wspólnie z Przedstawicielkami Muzeum-Złotów.

Człowiek 04.01.2025 14:46
Przestańcie dzielić ludzi na kobiety i mężczyzn

Angelika 04.01.2025 14:05
Zdominowałyśmy całe nasze życie. Nie ma dla kogo żyć,dzieci coraz mniej. Czerwony piorun?Ico dalej?

xyz 03.01.2025 18:43
Kobiety w Polsce musiały sobie wywalczyć prawa ,aby mogły się kształcić na Uniwersytetach w Polsce po 1918r. A dzisiaj ile w Polsce jest wykształconych kobiet a ilu jest mężczyzn po studiach?

Reklama
Ostatnie komentarze
Aktualności
Reklama
Reklama