Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Planujesz nabyć nieruchomość? Sprawdź księgi wieczyste!

Inwestycja w nieruchomości wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ wiąże się ze sporym wydatkiem, a niekiedy również ze skomplikowanymi formalnościami. Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania lub domu konieczne będzie sprawdzenie stanu prawnego budynku. Tego rodzaju informacje znajdziemy w księdze wieczystej. Gdzie jej szukać i jak prawidłowo odczytać treści w niej zawarte?
  • 03.04.2019 15:00
Planujesz nabyć nieruchomość? Sprawdź księgi wieczyste!

Księga wieczysta - co to jest?

Każda nieruchomość posiada swoją księgę wieczystę. Jest to dokument prawny, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje na jej temat. Dowiedzieć możemy się z niej m.in. komu przysługują prawa do dysponowania danym budynkiem czy też działką. Warto wiedzieć, że księgi wieczyste są jawne, co w praktyce oznacza, że dostęp do nich jest powszechny. Sprawdzić jej zapisy możemy tylko wtedy, gdy znamy przypisany im numer. Księga wieczysta opatrzona jest bowiem ciągiem cyfr, przy czym każdy z nich ma znaczenie. Co oznaczają kolejne cyfry? Z liczbowego oznaczenia wyczytamy m.in. województwo, powiat oraz gminę, w której znajduje się dana nieruchomość, a także numer obrębu ewidencyjnego w gminie i numer działki.

Jak wyszukać numer księgi wieczystej?

Właściciel nieruchomości, którą zamierzamy nabyć z pewnością zna numer księgi wieczystej, dlatego najprostsze rozwiązanie, to po prostu poprosić o jego podanie. Jeżeli właściciel odmawia udostępnienia numeru księgi wieczystej, to powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza, gdyż najprawdopodobniej stan prawny zawiera pewne nieprawidłowości. Nieco inaczej wygląda ta kwestia, gdy dopiero szukamy mieszkania, chociażby na portalach ogłoszeniowych. Oferty nie zawierają zazwyczaj szczegółowych informacji, niemniej z pewnością warto je poznać. Korzystną wiadomość stanowi przy tym fakt, że numer księgi wieczystej możemy odnaleźć sami. Jak to zrobić? W tym celu musimy skontaktować się z Sądem Rejonowym, który jest właściwa dla położenia danej nieruchomości. Konieczne będzie jednak wykazanie interesu prawnego nieruchomości. Więcej informacji na ten temat uzyskamy na platformie edukacyjnej kapitalni.org.

Co sprawdzić w księdze wieczystej?

W przypadku, gdy znamy już numer księgi wieczystej, wystarczy że wejdziemy na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości, skąd pobierzemy potrzebne dokumenty. Musimy wiedzieć, że księga wieczysta składa się z czterech rozdziałów, przy czym każdy zawiera nieco inne informacje. W dziale I sprawdzimy, czy adres oraz metraż zapisany w dokumencie prawnym pokrywa się z rzeczywistą lokalizacją i powierzchnią nieruchomości. Dział II to zebrane dane na temat właściciela nieruchomości, zweryfikować możemy więc jego dane osobowe, a niekiedy także numer PESEL. Analiza działu III wymaga od nas szczególnej czujności, to tutaj znajdują się bowiem zapisane ewentualne prawa czy roszczenia osób trzecich do nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Większość kupców interesuje najbardziej dział IV zawierający informacje o hipotekach, które mogą obciążać daną nieruchomość.

W księdze wieczystej znaleźć można także dodatkową rubrykę zatytułowaną “Wzmianki”, z która również musimy się dokładnie zapoznać. Oznacza to, że do sądu wpłynął wniosek o dodanie wpisu do księgi, lecz nie został na razie rozpatrzony. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wstrzymanie się od zakupu nieruchomości, do momentu rozpatrzenia sprawy.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ten My NaródTreść komentarza: Na granicy z Niemcami Policja wraz Strażą Graniczną Bus straży i terenowy Policji stoją przy granicy a niemiaszki podrzucają do Polski inżynierów i lekarzy bez żadnych reakcji ! W Polsce Busy Policji Niemieckiej przywożące nachodźców tak jakby były u siebie !! Do cholery co to ma znaczyć , to Polski już niema ?Data dodania komentarza: 21.02.2025, 14:23Źródło komentarza: Policja pod lupą – podsumowanie roku i plany na przyszłośćAutor komentarza: JanekTreść komentarza: Kościół mający piękną historię polskości na złotowszczyźnie.Data dodania komentarza: 21.02.2025, 07:54Źródło komentarza: Nowe ławki w Kościele Parafialnym w GlubczynieAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Policja która łamie prawo nie jest Policją !! Atak na TVP z bronią , wyrzucenie pracowników - dziennikarzy pozbawienie ich pracy !! Hańba !!Siłowe wtargnięcie do KRS i włamanie do szaf z dokumentami !!!!Data dodania komentarza: 21.02.2025, 07:23Źródło komentarza: Policja pod lupą – podsumowanie roku i plany na przyszłośćAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Brawo Aniu !!!!Data dodania komentarza: 20.02.2025, 23:40Źródło komentarza: Srebro dla Ani Jędrzejczyk i życiówka na 2 kmAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Druga tura bez BonżuraData dodania komentarza: 20.02.2025, 09:40Źródło komentarza: Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, jutro w ZłotowieAutor komentarza: ZłotowiakTreść komentarza: Patryk Wruk – Starosta Złotowski , Wicestarosta Daniel Sztych to ostatnia kadencja panom dziękujemy !Data dodania komentarza: 20.02.2025, 08:13Źródło komentarza: XVII edycja kalendarza „Powiat Złotowski – Skarby Przyrody”
Aktualności
Reklamawłączenie społeczne
Reklama