Jakie choroby obejmuje chirurgia naczyniowa?
Najważniejsze z chorób jakie można wyróżnić, to:
- Miażdżyca jak i choroby zapalne układu krążenia
- Zwężenie i niedrożność tętnic
- Zator tętnicy płucnej
- Zespół stopy cukrzycowej
- Tętniaki (pęknięte, przewlekłe, naczyń trzewnych, aorty brzusznej itp.)
- Choroby żył (żylaki kończyn dolnych, niewydolność żył głębokich itp.)
- Nowotwory układu naczyniowego
- Choroba Buergera – zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń
- Skurcze nóg, puchnięcie i pieczenie
- Uczucie ciężkości
Może również leczyć pajączki i żylaki, które często pojawiają się na nogach, zwłaszcza u kobiet. Dolegliwościami mogą być także drętwienie kończyn oraz mrowienie, które mogą świadczyć o problemach z krążeniem. Do chirurga naczyniowego trafiają również pacjenci zmagający się z kaszlem, dusznościami oraz bólem za mostkiem, te objawy mogą sygnalizować zator tętnicy płucnej.
Jak wygląda leczenie u chirurga naczyniowego?
Chirurg naczyniowy na samym początku przeprowadza wywiad, przegląda wyniki badań, które do tej pory pacjent wykonał. Po badaniu pacjenta oraz zauważeniu oznak jednej z chorób, lekarz zaleca badania, które mają na celu potwierdzić lub obalić podejrzaną diagnozę. Najczęściej wykonuje się badanie USG Dopplera tętnic szyjnych, jak i również kończyn dolnych, górnych itp. Badanie to jest bardzo pomocne w ustaleniu choroby i jej przyczyny. Pokazuję, czy przepływ krwi jest prawidłowy i w których miejscach występują problemy. USG Dopplera daje też pewien obraz przekroju badanych tętnic, a także żył, dzięki czemu można zdiagnozować wiele chorób. Wykonuje się także tomografię, arteriografię, angioskopię, flebografię. Sprawdź: Chirurgia naczyniowa w Scanmed
Jeśli chirurg po wykonanych badaniach, ustali diagnozę może zadecydować o odpowiedniej metodzie leczenia swojego pacjenta. Takimi metodami może być np. skleroterapia (używana przy niewydolności żylnej), przezskórną angioplastykę balonową (wprowadzanie cewnika balonowego), wszczepienie stentgraftu (gdy tętnica jest uszkodzona), aterektomia (usunięcie czy też redukcja blaszek miażdżycowych). W przypadku chorób skomplikowanych lub takich, które narażają życie pacjenta, lekarz może zdecydować się na operację, jednak jest to ostateczny krok.