Człowiek nie może żyć bez natury i jej darów – powietrza, wody, roślin i zwierząt. Jednak obecnie to natura jest coraz bardziej zależna od człowieka, który eksploatując przyrodę przyczynia się do jej degradacji. Zapominamy, że takim działaniem szkodzimy sami sobie. Dlatego ochrona środowiska to zadanie nie tylko dla ekologów czy rządów państw, ale obowiązek każdego z nas. Uczyć proekologicznych zachowań musimy już najmłodszych. To oni bowiem już wkrótce ponosić będą nie tylko konsekwencje naszych zaniedbań, ale także odpowiedzialność za dalsze losy planety.
Nauka zasad ekologii w domu i w przedszkolu
– Dużą rolę w procesie edukacji proekologicznej odgrywają rodzice. Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez podpatrywanie i naśladowanie dorosłych. Dlatego nawet najdłuższe rozmowy nie dadzą wiele, jeśli sami nie będziemy stosować się do wpajanych dzieciom zasad. Dbajmy więc, aby widziały, że tata czy mama zakręcają kran podczas mycia zębów, gaszą niepotrzebne światło czy segregują śmieci. Wyjaśniajmy jednocześnie dlaczego tak postępujemy, aby dziecko zrozumiało, że we własnym domu też można zadbać o przyrodę. Naturalna kontynuacją edukacji domowej będzie nauka prawidłowych nawyków w przedszkolu. Rozpoczynając edukację proekologiczną na tak wczesnym etapie uwrażliwia się najmłodszych na tematy z nią związane w momencie, gdy chętnie przyswajają wiedzę i chcą od razu wcielać ją w życie. Dzieci – chwaląc się zdobytymi w przedszkolu umiejętnościami, mogą także edukować bliskich i w ten sposób wpłynąć na zmianę postaw we własnym domu – mówi Anna Słaboń, psycholog, coach i ekspert akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Ponad 63,5 tys. przedszkolaków z woj. wielkopolskiego uczy się dbać o przyrodę
Po raz kolejny w tym roku w proekologicznej edukacji najmłodszych nauczycielom przedszkoli pomagają merytoryczne materiały ogólnopolskiej akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ciągu ostatnich 11 lat objęła ona swoim zasięgiem już ponad 4 miliony dzieci. Do jej tegorocznej, XI edycji, zgłosiło się 7,5 tys. przedszkoli z całej Polski, dzięki czemu weźmie w niej udział rekordowa liczba 650 tys. przedszkolaków. Oznacza to, że podopieczni z co drugiego przedszkola w naszym kraju będą uczestniczyć w tematycznych zajęciach lekcyjnych. Wśród zgłoszonych znalazły się także 673 placówki z województwa wielkopolskiego. Wychowawcy otrzymali opracowane przez metodyków bezpłatne materiały edukacje: foldery ze scenariuszami lekcji i kartami pracy dla nauczycieli oraz karty sprawności z zadaniami dla dzieci. Pomogą one w przeprowadzeniu ciekawych i dostosowanych do możliwości dzieci zajęć. Do tegorocznej edycji wprowadzono dużo nowości, ponieważ rozszerzona została tematyka programu, a materiały edukacyjne zostały rozbudowanie. W ramach programu najmłodsi dowiedzą się: jak dbać o rośliny, zwierzęta i czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię oraz wodę, a także, dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz jak aktywnie spędzać czas w zgodzie z naturą. Potwierdzeniem faktu, że dana placówka bierze udział w programie i dba o wychowanie ekologiczne swoich podopiecznych jest uzyskanie specjalnego certyfikatu „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.
Cieszymy się, że program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” co roku obejmuje swoim zasięgiem coraz większą liczbę dzieci i jest realizowany już w co drugim przedszkolu w Polsce. Wierzymy, że proekologiczna edukacja prowadzona od najmłodszych lat zaprocentuje w przyszłości. W tym roku program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” przygotowany został w zupełnie nowej odsłonie. Rozbudowana została jego tematyka oraz stworzone zupełnie nowe materiały edukacyjne. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja będzie niezwykle inspirującym doświadczeniem, zarówno dla nauczycieli jak i dla dzieci– podsumowuje Daniel Karaś, koordynator Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Napisz komentarz
Komentarze