Pomysł z Zielonym Ryneczkiem ma w jakimś stopniu ożywić główny plac w mieście, gdzie ostatnio w większości panuje bezruch. W trakcie sesji radni głosowali na uchwaleniem regulaminu korzystania z nowego targowiska. Generalnie targowisko w tym miejscu funkcjonowało już w czasach przedwojennych i powojennych także, będą niejako miejską tradycją.
Radny Krzysztof Koronkiewicz zgłosił zastrzeżenie do godzin funkcjonowania ryneczku – 6.00-14.00, uważając, że handlujący rozstawiając się od tak wczesnych godzin rannych będą zakłócać spokój mieszkańcom placu Paderewskiego. Ostatecznie tę sugestię ujęto jako poprawkę, zmieniając godziny otwarcia ryneczku na 8.00-14.00. Radny Koronkiewicz zgłosił także sugestię, by w trakcie pracy targowiska zdjąć opłaty z miejsc parkingowych, najlepiej w całym mieście, aby dać równe szanse wszystkim miejskim punktom handlowym.
Część radnych miała zastrzeżenia do sensu istnienia Zielonego Ryneczku, wskazywano na możliwe niezadowolenie mieszkańców tej części miasta, na konieczność wykonania konsultacji. Burmistrz Adam Pulit zapewniał, że mieszkańcy są przychylni, że rynek nie będzie nikomu przeszkadzał, a rzeczywiście ożywi plac.
Radny Pikulik przypominał, że to miejsce, gdzie stała synagoga, czy wypada, aby odbywało się tam targowisko. Tu jednak należy przypomnieć, że już w czasie gdy odsłaniano w Złotowie lapidarium an Górze Żydowskiej, Jan Jagielski z warszawskiego Żydowskiego Instytutu Historycznego, odpowiedział na pytanie o stoły i ławki rozstawiane na terenie po synagodze podczas Euro Eco Meetingu – że nie ma żadnych przeszkód, bo synagoga to miejsce modlitw i zgromadzeń religijnych, ale również miejsce zebrań społecznych, nierzadko radosnych i wesołych. Radny Jerzy Kołodziejczyk przypominał z kolei, że plac Paderewskiego to miejsce spotkań czy uroczystości patriotycznych. – Rynek jest na placu targowym przy ul. Sienkiewicza – mówił były wiceburmistrz – tam można handlować cały tydzień, dodatkowo w sobotę bezpłatnie.
Burmistrza pytano także o kramiki – czy będą stałe, czy tylko wystawiane na sobotę. To, jak powiedział burmistrz, i kilka innych spraw leży jeszcze do rozwiązania, co zostanie wkrótce ogłoszone. W marcu br. władze miasta przedstawią również pomysł bezpłatnego, krótkiego parkowania w mieście.
Kończąc dyskusję radny Henryk Golla powiedział, że należy spróbować z ryneczkiem, cóż, pomysł chwyci lub umrze śmiercią naturalną.
Ostatecznie radni przegłosowali i uchwalili regulamin Zielonego Ryneczku. Stare-nowe targowisko pewnie ruszy wiosną , i zobaczymy jak długo pożyje. Może na stałe?
Janusz Justyna
Regulamin:
UCHWAŁA NR XVI. .2016 RADY MIEJSKIEJ W ZŁOTOWIE
z dnia 27 stycznia 2016 r.
w sprawie zasad korzystania z targowiska miejskiego „Zielony Ryneczek” w Złotowie:
2. Targowisko usytuowane jest na nieruchomości gruntowej obejmującej działkę o numerze geodezyjnym nr 126 o pow. 0,4735 ha.
3. Nadzór nad prowadzeniem targowiska sprawuje Burmistrz Miasta Złotowa.
§ 2. Targowiskiem, w imieniu Gminy Miasto Złotów, zarządza administrator wyznaczony przez Burmistrza Miasta Złotowa. Dane administratora (nazwa, adres, telefon, godziny urzędowania) są umieszczone na tablicy informacyjnej znajdującej się w widocznym miejscu na terenie Targowiska. § 3. Targowisko czynne jest w każdą sobotę, za wyjątkiem świąt stanowiących dni wolne od pracy, w godzinach od 8:00 do 14.00. §
4. Uprawnionymi do prowadzenia handlu na Targowisku są osoby fizyczne i osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą, a także jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, zwane dalej „handlującymi”.
§ 5. 1. Na Targowisku znajduje się 18 ponumerowanych stanowisk handlowych oznaczonych na mapie stanowiącej załącznik do uchwały. Ustala się 9 m2 jako powierzchnię jednego stoiska handlowego określoną w następujący sposób: 3 m x 3m. 2. Zabrania się samowolnej zmiany wyznaczonej powierzchni sprzedaży.
§ 6. Zajmowanie miejsca na Targowisku oraz ustawianie straganów, ław, stołów oraz innego rodzaju sprzętu powinno odbywać się przy przestrzeganiu granic wyznaczonych stanowisk handlowych.
§ 7. Każdy z handlujących powinien zająć jedno z wyznaczonych stanowisk handlowych.
§ 8. 1. Handlujący może dokonać rezerwacji określonego stanowiska handlowego. Pierwszeństwo rezerwacji stanowisk handlowych posiadają producenci rolni i działkowicze, sprzedający własne produkty rolne, a także zbieracze runa leśnego. 2. Wysokość opłaty za rezerwację miejsca na Targowisku, sposób i warunki dokonywania poboru opłaty za rezerwację ustala Burmistrz Miasta Złotowa. 3. Osobie z wykupioną rezerwacją gwarantuje się możliwość handlu na danym stanowisku, pod warunkiem zajęcia stanowiska do godz. 9.00. Brak zajęcia stanowiska handlowego przez rezerwującego do godziny 9.00 zwalnia z rezerwacji w danym dniu handlowym i może być zajęte przez innego handlującego.
§ 9. Na placu targowym mogą być sprzedawane wyłącznie: 1) artykuły rolno-spożywcze, 2) wytwory przemysłu ludowego, artystycznego i rzemiosła.
§ 10. Na terenie placu targowego zabrania się: 1) organizowania i prowadzenia gier hazardowych; 2) prowadzenia działalności gastronomicznej, bez zgody administratora; 3) składowania i sprzedaży towarów poza wyznaczonymi stanowiskami handlowymi; 4) pozostawiania na Targowisku wszelkich urządzeń poza ustalonymi godzinami otwarcia; 5) umieszczania na terenie Targowiska przedmiotów i urządzeń, które uniemożliwiałyby lub utrudniały utrzymywanie bezpieczeństwa i porządku; 6) zanieczyszczenia placu Targowiska; 7) wieszania reklam bez zgody administratora; 8) prowadzenia sprzedaży w drodze publicznych losowań.
§ 11. Każdy handlujący na Targowisku ma obowiązek: 1) przestrzegania zasad korzystania z Targowiska; 2) wykonywania poleceń administratora z zakresu przestrzegania zasad korzystania z Targowiska; 3) umieszczania cen lub cennika na oferowanych do sprzedaży towarach; 4) przestrzegania zasad i przepisów przeciwpożarowych, higieniczno-sanitarnych, weterynaryjnych i porządkowych; 5) utrzymania porządku na zajmowanym stanowisku handlowym i w jego otoczeniu oraz posprzątania po zakończonej sprzedaży, zebrania worków, kartonów, skrzynek i innych odpadów oraz umieszczenia ich w wyznaczonych pojemnikach; 6) opuszczenia terenu Targowiska do godz. 14.30; 7) wykonywania czynności rozładowywania towarów tak, aby nie przeszkadzać innym osobom.
§ 12. Handlujący oraz inne osoby przebywające na Targowisku powinny wykonywać swe czynności w taki sposób, aby nie przeszkadzać innym w sprzedaży i zakupie. § 13. Zakazuje się wjazdu samochodami i innymi pojazdami na Targowisko.
§ 14. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Złotowa.
§ 15. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Przewodniczący Rady
Krzysztof Żelichowski
Napisz komentarz
Komentarze