Każdy zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne może być podróżowanie niesprawnym samochodem. Istotne jest, aby w odpowiednim czasie zrobić jego przegląd. Przed pierwszym użyciem roweru, także trzeba pamiętać o jego dokładnym sprawdzeniu. Po zimie, gdy nie był on używany, nie wystarczy go tylko wyczyścić. Należy upewnić się, że wszystko działa prawidłowo i dokonać jego konserwacji. Regulacja hamulców, smarowanie łańcucha, kontrola ciśnienia powietrza w kołach – jeżeli ktoś nie jest pewien, czy samodzielnie poradzi sobie z tymi wyzwaniami, może udać się do serwisu, w którym specjaliści profesjonalnie zweryfikują stan techniczny pojazdu. Kasowanie luzów czy centrowanie kół to czynności, które wymagają odpowiedniego zaplecza oraz wiedzy.
Polska może pochwalić się wspaniałymi trasami rowerowymi i malowniczymi regionami, przez które przebiegają. Wiosenne weekendy to idealny czas, aby przeżyć niezapomniane wrażenia, odwiedzając bardzo urokliwe miejsca. W naszym kraju nie brakuje atrakcyjnych propozycji na rowerowe wycieczki.
Rowerowe Kaszuby
Powiat chojnicki i kilka okolicznych gmin postanowiło wykorzystać uroki tutejszych terenów i zorganizowały Kaszubską Marszrutę. Powstał szlak rowerowy, który śmiało aspiruje do miana jednego z najpiękniejszych. Rowerowe ścieżki prowadzą po leśnych pasach przeciwpożarowych, z dala od dróg, z których korzystają kierowcy samochodów. Możemy tu skorzystać z atrakcji Borów Tucholskich. To idealna trasa dla osób starszych albo rodziców z małymi dziećmi. Wszystko dzięki szutrowej nawierzchni. Na całej trasie mnóstwo jest miejsc, w których można odpocząć lub zażyć aktywnego relaksu. Atrakcyjność tutejszych tras powoduje, że w weekendy jest tu spory ruch. Warto odwiedzić wyłuszczarnię szyszek w Klosnowie, a przy okazji dowiedzieć się sporo o pracy leśników. W wyłuszczarni znajduje się – wciąż sprawny – silnik z 1913 roku, który napędza zlokalizowane w niej maszyny. Cała Kaszubska Marszruta to ponad 100 km szlaków rowerowych o różnym poziomie trudności.
***
Jeśli zastanawiamy się nad wyborem roweru na bardzo różnorodne trasy, tak naprawdę mamy dwie opcje. Trekkingowy jest wyborem nawet na kilkudniowe podróże poza miasto. Crossowy to z kolei pojazd uniwersalny, gwarantujący przyjemną jazdę na każdej nawierzchni. Musimy również pamiętać o wygodzie podczas jazdy. Dobre siodełko, duże koła, amortyzacja i wyposażenie w postaci bagażnika czy błotników to podstawa. Rozsądny wybór w tym zakresie umożliwi nam cieszenie się rowerem przez długie lata.
Zakup roweru – na co zwrócić uwagę?
Jazda na rowerze to ten rodzaj aktywności, która prędzej czy później pojawia się w życiu większości z nas. Dla jednych to historia z dzieciństwa, która naturalnie przekształciła się w pasję i sport. Dla innych to po prostu towarzysz codziennych podróży i najprzyjemniejszy środek komunikacji, bez którego nie wyobrażamy sobie już dojazdów do szkoły i pracy. Niektórzy nie rozstają się z nim od dzieciństwa, inni wracają po latach, a jeszcze inni trafiają na rower w późniejszym wieku, szukając sposobu na relaks i zadbanie o formę.
Dla tych, którzy z rowerami nigdy się nie rozstawali, zakup nowego pojazdu jest znacznie prostszy. Śledzą rynek, znają swoje potrzeby, mają swoje „rowery marzeń”. Co jednak w sytuacji, w której rowerami nigdy za bardzo się nie interesowaliśmy i zastanawiamy się, jak dokonać właściwego wyboru? Wówczas przy zakupie jednośladu warto kierować się kilkoma wytycznymi.
Identyfikacja własnych potrzeb
Na początek powinniśmy spróbować zdefiniować to, jakiego roweru właściwie potrzebujemy. Ważne, aby chociaż spróbować zastanowić się nad tym, do czego w głównej mierze będzie służyć nam pojazd. W przypadku roweru, który ma służyć przede wszystkim do rekreacji, należy określić, gdzie najczęściej będziemy na nim jeździć. Jeśli większość tras prowadzi po drogach asfaltowych lub drogach polnych, świetnym pomysłem jest szybki i wygodny rower crossowy lub gravelovy. Łączą one zalety rowerów górskich, trekkingowych i szosowych przy zachowaniu niskiej wagi roweru i wygodnej pozycji za kierownicą – komentuje zespół projektowy firmy Romet, polskiego producenta rowerów. Jak zatem uczy doświadczenie, okazuje się on najczęściej idealnym wyborem dla zdecydowanej większości rowerzystów, którzy szukają po prostu roweru. Ot tak – do jazdy. Po identyfikacji właściwego modelu, należy określić budżet. Oczywiście, jest to kwestia bardzo indywidualna i subiektywna. Starajmy się jednak zachować zdrowy rozsądek. Poczytajmy w Internecie, popytajmy znajomych, ustalmy, jakiej klasy komponenty wystarczą do naszego poziomu jazdy. Nie kupujmy od razu tego, co najdroższe, nie wiedząc, czy naprawdę chcemy się w dany sport „wkręcić”. Nie kupujmy też tego, co najtańsze, bo kiepskiej jakości rower jest w stanie zniechęcić do tego pięknego sportu każdego nowicjusza.
Idealny rower ma być naszym przyjacielem i najlepszym towarzyszem w zadaniu, jakie przed nim postawimy. Niezależnie od tego, czy ma służyć do sportu, rekreacji czy codziennej komunikacji, musi być wygodny, niezawodny i jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.
***
Romet jest największym producentem rowerów w Polsce. Należy też do grona najważniejszych producentów rowerów w Europie. To firma rodzinna ze 100% polskim kapitałem, lider w branży jednośladów z ponad 30-letnim doświadczeniem w produkcji rowerów. Nowoczesna fabryka rowerów Romet pozwala produkować sprzęt najwyższej jakości. Romet to aktualnie największy producent rowerów w Polsce. W swoich fabrykach produkuje rocznie ok. 400 tys. rowerów, co stanowi 1/3 całej produkcji w Polsce. W swojej ofercie posiada rowery z segmentu: rowerów górskich, szosowych, trekkingowych, crossowych, miejskich oraz elektrycznych. Fabryki Romet zlokalizowane są w siedzibie głównej w Podgrodziu koło Dębicy oraz w Jastrowie na północy Polski, wraz z centrum logistycznym w Kowalewie. Ich łączna powierzchnia to 65 tys. m kw. Znaczną część całej produkcji stanowi eksport rowerów na rynki Europy Zachodniej, między innymi do takich krajów jak: Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Belgia, Szwecja, Hiszpania czy Czechy. Aktualnie rowery z fabryki Romet sprzedawane są na 50 rynkach na świecie.
Bartosz Sosnówka
Napisz komentarz
Komentarze