Program jest realizowany w 4 świetlicach w gminie Szydłowo. Ma na celu propagowanie teatru edukacyjnego i docieranie do widowni mniejszych miejscowości. Umożliwia kontakt z teatrem na wysokim poziomie realizacyjnym i wykonawczym, z dala od dużych aglomeracji miejskich.
Teatr Stacja Szamocin nawiązuje do tradycji lalkowych wędrownych trup teatralnych, które docierały do każdego miejsca, grały w zastanych warunkach, dla wielorakiej publiczności. Proponujemy w projekcie spektakle z kameralną formą, przyjazne i bliskie tematy, uważne traktowanie widza. Widzowie z małych miejscowości, nie mają możliwości oglądania artystycznego teatru i bardzo rzadko stykają się z formą teatru lalek. Najczęściej brak czasu opiekunów, jak również pieniędzy, sprawia, że młodzież i dzieci są skazani na oglądanie produkcji chałturniczych grup, których występy nastawione są tylko na zysk.
Proponowane inscenizacje stwarzają magiczną atmosferę, by porozmawiać na tematy ważne i bliskie sercu. Bogate doświadczenia szamocińskich animatorów pozwalają na kontynuację sprawdzonych, "modelowych" programów, jak i na tworzenie oryginalnych i pożytecznych nowych projektów. Przykładem jest edukacja kulturalna, realizowana od wielu lat poprzez formę teatru lalek i ideę docierania do miejsc, w których nie bywa teatr artystyczny.
Grupę docelową stanowią wszyscy zainteresowani „spotkaniem” z teatrem: dzieci i młodzież, osoby dorosłe, emeryci i osoby niepełnosprawne, pedagodzy, lokalni liderzy. Miejscem realizacji zadania są świetlice wiejskie w Skrzatuszu, Tarnowie, Pokrzywnicy, Kotuniu.
Udział wielopokoleniowej publiczności pozwoli na integrację uczestników ze różnicowanych środowisk i w różnym wieku. Realizatorzy projektu zainspirują artystycznie dzieci i młodzież do tworzenia własnych spektakli i do działań twórczych na rzecz rówieśników. Bywalcami świetlic są często seniorzy, którzy lubią oglądać „bajkowe” przedstawienia. Wracają do wspomnień z dzieciństwa i młodości. Na nowo przeżywają przeszłość i utracony czas. Młodych ludzi namówimy do tworzenia rysunków i prac plastycznych po obejrzanym przedstawieniu i wyeksponowania przy okazji kolejnego spotkania. W świetlicy przy Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie odbędzie się finalna wystawa, na której znajdą się prace plastyczne oraz dokumentacja fotograficzna ze spotkań. Stacja Szamocin zaproponuje inicjatywy, które sprawdziły się w małych miejscowościach wiejskich i wyłoniły nowych liderów, tworzących własne, nowatorskie programy i zachęcą dorosłych oraz seniorów do działań kulturotwórczych na rzecz własnej społeczności. Dzięki projektowi nastąpi zlikwidowanie bariery infrastrukturalnej i finansowej w dostępie do działań kulturalnych poprzez bezpłatny udział mieszkańców w proponowanych spotkaniach. Pokazy odbędą się blisko miejsca zamieszkania, co pozwoli na włączanie nowych grup społecznych w życie kulturalne wsi. Działania naszej organizacji poszerzą zakres działalności placówek i pozwolą na obejrzenie spektakli o ciekawej, oryginalnej treści oraz w odmiennej formie. Świetlice w gminie Szydłowo są dostosowane do zapewnienia dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej, osobom ze szczególnymi potrzebami.
Pod koniec maja został dwukrotnie wystawiony pierwszy z trzech proponowanych spektakli „Braciszek i siostrzyczka” wg baśni braci Grimm, z użyciem lalek i form inspirowanych zabawkami dziecięcymi. Spektaklom towarzyszyły warsztaty animacji lalkami i przedmiotami, proste zadania aktorskie, nauka piosenki oraz prezentacja instrumentów.
Kolejne spektakle w czerwcu i lipcu. W czerwcu w świetlicach wiejskich będziemy mogli zobaczyć spektakl „Magiczne abecadło”, a w lipcu „Perły Pieśni”. Terminy spektakli będą dostępne na stronie oraz profilu na Facebooku Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie.
(KPL)
Napisz komentarz
Komentarze