Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Anioł z Augustowa

Podziel się
Oceń

Kiedy na ziemi krajeńskiej żyli jeszcze w zgodzie ze sobą Polacy i Niemcy, dziedzicem folwarku między Krajenką a Głubczynem był Andrzej Goetzendorf-Grabowski ze starej szlacheckiej, polskiej rodziny o pomorskim rodowodzie, posiadającej na własność szereg majątków także na Złotowszczyźnie.

Szlachcic miał syna Jana Teodora, z którego był dumny i jemu właśnie przekazać zamierzał w przyszłości swój majątek. Był to młodzieniec zdolny i przedsiębiorczy, a do tego dobrze wykształcony i przysposobiony do przyszłych obowiązków. Wysłał go bowiem ojciec na studia agrotechniczne do Hamburga, skąd oprócz wiedzy o nowoczesnym gospodarowaniu, przywiózł sobie żonę – pannę niezwykłej urody, choć Niemkę. Nazywała się Augustyna Brandenstein i była córką zamożnego kupca.

Na pochodzenie panny stary Grabowski początkowo kręcił nosem, bo mu cały ten związek syna pachniał brzydko mezaliansem. Szybko jednak zmienił zdanie. Wdzięk, uroda i mądrość, a przede wszystkim postępowanie Augustyny rozwiały wątpliwości starego szlachcica. A ponieważ los nie dał mu córki, wnet piękna synowa opanowała bez reszty jego serce, tak że traktował ją jak jakąś księżniczkę. Po naradzie z synem folwark koło Krajenki, będący częścią jego fortuny, który swej nazwy jeszcze nie miał, nazwał Augustowem i pieczę nad nim powierzył Niemce. 

Młoda dziedziczka, niewiasta jak na owe czasy dobrze wykształcona w zakonnym instytucie świeckich samarytanek, z powodzeniem wywiązywała się z powierzonych jej obowiązków. Gospodarcze sprawy folwarku powierzyła zaufanemu ekonomowi, a sama wpadła w wir dobroczynnych działań. Choć Niemka i protestantka, wybudowała szkołę elementarną dla dzieci z rodzin katolickich i ewangelickich. Od czasu do czasu sama w niej nauczała, ale przede wszystkim dbała o zdrowie uczniów i troszczyła się o to, aby żaden z nich nie był w szkole głodny. 

Opiekowała się również starymi i chorymi mieszkańcami folwarku, pomagała biednym, czym zyskała sobie powszechny szacunek i uznanie całej okolicznej społeczności. Miejscowi otaczali ją uwielbieniem, widząc w niej anioła, który zstąpił na ziemię, by czynić powszechne dobro. Tak ją też nazywali – aniołem z Augustowa.

W chwilach wolnych od licznych obowiązków lubiła pani Augustyna przejażdżki konne i polowanie na drobną zwierzynę. Towarzyszył jej w tym wierny i rosły wyżeł, którego – nie wiedzieć dlaczego – nazywała Lordem. Zauroczony swoją synową, stary Andrzej drogę prowadzącą z folwarku do lasu, którą pani Augustyna jeździła na polowanie, kazał obsadzić lipami. Po latach powstała z niej piękna aleja. 

I tak mijał rok za rokiem, a każdy szczęśliwy dla Jana i Augusty oraz starego Goetzendorf-Grabowskiego, który doczekał się stadka wnucząt. 

Pewnego letniego popołudnia roku Pańskiego, którego niestety kroniki nie zanotowały, doszło do nieszczęścia. Pani Augustyna powracała właśnie z polowania ową aleją lipową, przez teścia na jej cześć obsadzoną, gdy nagle spod końskich kopyt zerwał się zając, który na drodze przykucnął. Koń, spłoszony tym nagłym ruchem, uskoczył w bok i zrzucił z siebie niewiastę, która spadła tak nieszczęśliwie, że uderzyła głową o kamień, złamała sobie kark i na miejscu wyzionęła ducha.

W całej okolicy zapanowała powszechna żałoba. Na pogrzeb Augustyny zjechali przedstawiciele najzacniejszych rodów z całego Pomorza i Krajny, pragnąc w ten sposób oddać cześć niewieście za jej dobroć i szlachetność. Najbardziej rozpaczał stary Andrzej. W trakcie składania trumny do rodzinnego grobowca zasłabł, a w parę dni potem poszedł w ślady synowej i opuścił ziemski padół. 

Ponieważ mieszkańcy Augustowa i okolicznych wiosek piękną Niemkę mieli niemal za świętą, choć była ewangeliczką, w miejscu jej śmierci postawili krzyż, który do dziś tam stoi. 

Tekst: Zbigniew Noska

Rysunek: Krystyna Noska

 

Legenda pochodzi z książki „Legendy Krajny Złotowskiej” wydanej przez Muzeum Ziemi Złotowskiej. Źródło: Henryk M. Brodziak „Dawno, bardzo dawno temu” (2006)

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kasa misiu, kasaTreść komentarza: Słyszłem, że na Ukrainie gdy wieś ma 600 mieszkańców i wzwyż to musi mieć domu kultury i szkołę. Ale Ukraina to przecież prowincjaData dodania komentarza: 20.01.2025, 00:59Źródło komentarza: Zamiar likwidacji szkół w Górznej i Sławianowie przegłosowanyAutor komentarza: JustynaTreść komentarza: My rodzice żałujemy jednego ze dzieci nie wysłaliśmy na tą sesje co by radni zrobili jestem ciekawa jak dzieciom by wytłumaczyli że szkole zamkną bo mają ich gdzieś i ich potrzeby żal naprawdę żal ... Będzie co ma być my dalej nie przestaniemy walczyć .Data dodania komentarza: 19.01.2025, 21:16Źródło komentarza: Zamiar likwidacji szkół w Górznej i Sławianowie przegłosowanyAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Wstyd za radnych którzy nie liczą się ze zdaniem mieszkańców, rodziców i dzieci . Tak sobie postanowili i do tego dążą, mają wszystko i wszystkich gdzieś . Niech nie liczą następnym razem na głos poparcia bo ludzie im tego nie wybaczą, ta rada to jakaś pomyłka . Dobrze że podali nazwiska , chociaż wiadomo kto ma społeczeństwo gdzieś ,dla kogo liczą się tylko cyferki .... Wstyd !Data dodania komentarza: 19.01.2025, 20:52Źródło komentarza: Zamiar likwidacji szkół w Górznej i Sławianowie przegłosowanyAutor komentarza: RockMetalFanTreść komentarza: Byłem w tamtym tysiącleciu na koncercie TSA z wokalistą Markiem Piekarczykiem. Będąc fanem takiej muzy, bywa się i słucha wielu kapel. Więc "przebierałem nóżkami" na ten koncert. Chciałem się przekonać, czy nowy młody wokalista (Nasz ziomal) da radę legendzie? Nie zawiodłem się. Szacun za jego wokal. Muza także. Super atmosfera, chociaż sala kinowa słabo się nadaje na koncert. Wersja akustyczna - w dechę. Dawno tak dobrego koncertu nie słyszałem.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 20:45Źródło komentarza: Koncert TSA Akustycznie w Złotowie – rockowa legenda w Złotowskim Domu KulturyAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Chcieliście tuska to macie !! Ta POdła banda 13grudnia ma wytyczne niemiecko ruskie - wszystko co Polskie zniszczyć !!Data dodania komentarza: 19.01.2025, 19:52Źródło komentarza: Zamiar likwidacji szkół w Górznej i Sławianowie przegłosowanyAutor komentarza: Mieszkaniec powiatuTreść komentarza: To nie są żarty, ty jako kryształ masz poważny problem, ja bym na twoim miejscu już bym szukał lekarza. Bo masz problem z psychikom po tym komentarzu.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 13:43Źródło komentarza: Nowoczesny tomograf komputerowy w Szpitalu Powiatowym w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama