Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

5 sposobów na zabezpieczenie wnętrz przed owadami

Podziel się
Oceń

Lato to czas, w którym znacząco uaktywniają się owady. Najczęściej dostają się do wnętrz przez otwarte okna, tarasy lub balkony, a ich „wizyta” w znaczącym stopniu jest dla nas wyjątkowo uciążliwa. Jak chronić dom w lecie przed owadami? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX – produkującej okna i drzwi w klasie premium.

Choć drobne owady nie wydają się być groźne, ich wzmożona obecność latem, prócz uciążliwego hałasu i kontaktu, może wiązać się również z przenoszeniem różnego rodzaju chorób. Z tego względu, by chronić swoje zdrowie i resztki cierpliwości, warto odpowiednio zabezpieczyć wnętrza przed niechcianymi „lokatorami”. Na szczęście na rynku dostępny jest szeroki wachlarz rozwiązań chroniących przed owadami, co pozwala na wybranie opcji dopasowanej do indywidualnych potrzeb, wymagań oraz możliwości.

- Jednym z rozwiązań są moskitiery. Ich dopasowanie oraz zakup warto rozważyć już na etapie montażu okien, aby odpowiednio dobrać osiatkowanie do naszych indywidualnych wymagań – radzi Rafał Buczek z firmy AWILUX. Warto wspomnieć, że moskitiery nie zaburzają estetyki i designu okien. Umożliwiają dostosowanie koloru do wybranej okleiny na oknach czy drzwiach. Rozwiązania te można zamontować do większości okien i drzwi, z wyjątkiem tych o nietypowych wymiarach oraz kształtach. 

Moskitiera ramkowa 

Najpopularniejszym rozwiązaniem do okien elewacyjnych jest moskitiera ramkowa. Umieszcza się ją w ramie, a następnie montuje za pomocą blaszek dociskających lub zatrzasków. Do jej głównych zalet należy przede wszystkie niski koszt, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności okna. Dostępna w ofercie AWILUX moskitiera ramkowa po zamontowaniu staje się integralną częścią okna. Warto jednak pamiętać, aby przed okresem zimowym zdemontować osiatkowanie.

Moskitiera zintegrowana z roletą

Drugim rodzajem moskitier dedykowanych oknom elewacyjnym są  moskitiery zintegrowane z roletą. - Montaż tego rozwiązania znacząco różni się od wersji ramkowej, gdyż ten rodzaj moskitiery należy zamówić wraz z całym systemem. Wewnątrz skrzynki mamy zamontowaną rolkę, na której umieszczona jest moskitiera. Taki mechanizm umożliwia łagodne prowadzenie moskitiery po prowadnicach, ułatwiając sprzątanie, bez konieczności demontażu, nawet w okresie zimowym – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.  

Trzy rodzaje moskitier drzwiowych

W zależności od systemu, możemy wyróżnić 3 rodzaje moskitier drzwiowych – otwierane, przesuwne oraz plisowane. Standardowa moskitiera drzwiowa umieszczona jest na ramie, a dzięki zawiasom możemy ją otwierać na zewnątrz, po otwarciu skrzydła do środka. Jedynym jej minusem jest utrudniony montaż w przypadku schowanych ram lub rolet. Dla systemów przesuwno-odstawnych, dedykowana jest moskitiera przesuwna IST. Porusza się ona po prowadnicach, swobodnie przesuwając się z części ruchomej na część stałą, co umożliwia bezproblemowe korzystanie z przejścia. Cechą wyróżniającą to rozwiązanie jest przystosowanie do dużych powierzchni, zazwyczaj wykorzystywane w przypadku dwóch skrzydeł. 

 

 

Równie często spotykanym rozwiązaniem są moskitiery plisowane, występujące w systemie podnośno-przesuwnym. - Moskitiery plisowane chowają się w kasetę, a w momencie rozsunięcia, przesuwają się po płaskiej prowadnicy. Górna prowadnica jest schowana w specjalnej obudowie. Ten typ moskitier wyróżnia brak wystającego progu, który jest zastąpiony przez płaski element prowadzący. Dodatkową zaletą jest niewielka skrzynka, w której chowa się moskitiera, niemal nie zabierając miejsca w świetle przejścia w systemach przesuwnych. Tego typu rozwiązanie możemy zamontować do wnęki, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż kaseta będzie wchodziła w światło otworu – dodaje ekspert AWILUX.  

Jak zadbać o moskitiery? 

Aby moskitiera służyła nam przez długi czas, należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. - Na moskitierze zatrzymują się zabrudzenia, w tym kurz. Można je z łatwością usunąć za pomocą środków czystości oraz detergentów. Warto także uważać na ostre przedmioty, które mogą przeciąć osiatkowanie. Uszkodzona moskitiera, nawet po sklejeniu, nie odzyska w pełni swoich funkcji ochronnych, przepuszczając zarówno owady, jak i wszelkie zanieczyszczenia do wnętrza domu. – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX. 

W okresie letnim niezawodną ochronę przed owadami stanowią moskitiery firmy AWILUX. Dzięki nim domownicy będą cieszyć się nie tylko komfortem użytkowania, ale również świeżym, ciepłym powietrzem, bez obaw o owady, szkodniki oraz wszelkie zanieczyszczenia wpadające do wnętrz. 

Awilux Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy SCHÜCO. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne i wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem Awilux Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Awilux Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów SCHÜCO  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu Awilux dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.

Hanna Gehrke-Gut

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Kontrolka 24.07.2023 09:38
Jedyne co zostało mi do zamówienia to chyba ta moskitiera, mam roombe, oczyszcacze a nadal gdzieś pojawiają się robaki. Myślałam że może to przez czystość, ale teraz z podłogi jeść można i nadal są. Głupie że nie pomyślałam wcześniej że siatka może zaoszczędzić tyle nerwów

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maja celTreść komentarza: Szkoda panie ,że nie zobaczysz u nas w mieście Spalarni śmieci,którą Chiny z Novago planują. Spoczywaj w pokoju.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 10:28Źródło komentarza: Ostatnie pożegnanie Pawła Berndta, człowieka który uczynił kulturę bliską ludziomAutor komentarza: WiluśTreść komentarza: NaturaliskoData dodania komentarza: 21.12.2024, 23:11Źródło komentarza: Ostatnie pożegnanie Pawła Berndta, człowieka który uczynił kulturę bliską ludziomAutor komentarza: JanekTreść komentarza: Ale zdjęć "napstrykane!" Chyba tylko ja do końca przewinąłem!Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:38Źródło komentarza: Świąteczne Show Szkoły Tańca i Sportu „Perfect” w ZłotowieAutor komentarza: Zielony ład = biedaTreść komentarza: on ciągle na wschód wyjeżdża 15.09.2024 12:13 - od jazdy do powodzian jest ten kłamca oszust zdrajca POpychadło Niemiecko Ruskie tusk jasne !! Tak dla informacji prawie wszyscy POwodzianie głosowały na POmroczność ciemnom, chcieliście tuska to macie płacić i beczeć albo beczeć i płacićData dodania komentarza: 21.12.2024, 15:50Źródło komentarza: Chłopiec z piaskownicyAutor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Anita, wyglądasz rewelacyjnie. Pozdrawiam G.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 12:51Źródło komentarza: Świąteczne spotkanie w klubie senior+ w ZakrzewieAutor komentarza: do MyTreść komentarza: Karol Nawrocki z pis to były bokser,piłkarz i intrygant,który pasuje jak ulał do tegoUkr "My Naród" na Ukraine idź walcz ty wrogu parszywy Polski.Twoje wpisy przylatują zUkrainy,z Wołynia,gdzie zabiliście 100 000 osób Polaków siekierami,piłami,dzieci nabijaliście na widły >zabici Polacy czekają na swoje pogrzeby w Polsce.Zamiast Polaków ściągnąć z Ukr to A.duda ściągnął do Polski 4mln UkrZydów ,czyżby za Wołyń?p.Duda ? czy dlatego,że ma pochodzenie z Ukr? bo babka Dudy (Kunegunda Rams)z karabinem na ramieniu służyła w OUN UPA z banderą na czele.Oni zabijali Polaków ! A teraz UKR kryją się w Polsce ! to za Wołyń ? Won z Polski.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 11:50Źródło komentarza: Chłopiec z piaskownicy
Aktualności
Reklama
Reklama