Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Senior na wakacjach – 5 porad farmaceuty

Podziel się
Oceń

Wysokie temperatury i palące słońce mogą być niebezpieczne dla osób w każdym wieku, jednak upalne dni są szczególnym wyzwaniem dla osób powyżej 60. roku życia. Jak zadbać o zdrowie seniorów by mogli się oni cieszyć wakacyjną pogodą? Jak uniknąć odwodnienia, jakie posiłki zaplanować i co zapakować ze sobą w podróż? Skorzystaj z praktycznych porad farmaceuty!

- Upalna pogoda może być dla seniorów bardzo niebezpieczna, dlatego w letnie dni osobom starszym należy się szczególna uwaga. Nietrudno o odwodnienie organizmu, a przegrzanie może prowadzić do udaru cieplnego. Warto wdrożyć poniższe zasady, by móc czerpać radość z letnich dni - tłumaczy mgr farmacji Izabela Baj, dyrektor ds. opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

Jak chronić się przed upałami?  

Wbrew powszechnej opinii, najwyższa temperatura w ciągu dnia występuje pomiędzy godziną 15:00 a 18:00. W tym czasie seniorzy powinni unikać wysiłku fizycznego, a najlepiej – zostać w domu. Warto zasłonić okna po nasłonecznionej stronie. Jeśli osoba starsza musi wyjść na zewnątrz, powinna ubrać lekkie i przewiewne ubranie. Konieczne są: nakrycie głowy (kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem), okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV.

- Jeśli wystąpią ból i zawroty głowy lub ogólny niepokój, senior powinien udać się w chłodne miejsce i napić się wody.  Z kolei gorączka, większa częstotliwość bicia serca, przyśpieszony oddech i rozgrzana, czerwona skóra mogą być objawami udaru cieplnego. W takim przypadku, należy niezwłocznie wezwać pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112 – tłumaczy mgr farmacji Agnieszka Mikołajczak, specjalista ds. opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

Dlaczego należy stosować krem z filtrem UV?  

Kremy z filtrem UV to podstawowa profilaktyka zapobiegająca rozwojowi raka skóry. Najlepiej wybrać krem z filtrem SPF 50 i ponawiać aplikację co 2-3 godziny. Najbardziej narażone miejsca to te niechronione ubraniem, czyli twarz, kark, uszy, ramiona i ręce. Warto pamiętać, że promieniowanie UV przenika przez chmury, dlatego oparzenie słoneczne może pojawić się także w pochmurne dni. Dobrym wsparciem okazuje się odzież z filtrem UV, która jest coraz częściej dostępna w sklepach. Raz w roku warto zgłosić się do dermatologa, który skontroluje znamiona barwnikowe przy użyciu dermatoskopu.  

Jak uniknąć odwodnienia?  

Osoby starsze w słabszy sposób odczuwają pragnie, w związku z czym bardzo często dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Aby uniknąć groźnego odwodnienia, należy pić wodę często, małymi łykami, nawet wtedy, gdy nie odczuwa się potrzeby sięgnięcia po napój.

- Podczas upalnych dni konieczne jest uzupełnienie elektrolitów. Doustny płyn nawadniający można kupić w formie saszetek lub tabletek do rozpuszczenia. Do ich przygotowania należy użyć wody przegotowanej lub źródlanej butelkowanej, w ilości zaleconej przez producenta. Tylko wówczas powstaną oczekiwane stężenia soli – radzi mgr farmacji Agnieszka Mikołajczak, specjalista ds. opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

Co jeść latem?  

Nierzadko seniorzy w okresie letnim odczuwają mniejszy apetyt. Warto przygotowywać lekkostrawne posiłki w małych porcjach i spożywać je 5-6 razy dziennie w regularnych odstępach. Najlepiej postawić na warzywa, nabiał oraz produkty zbożowe.  W trakcie upałów świetnie sprawdzą się chłodniki, które orzeźwią i dostarczą cennych wartości odżywczych.   Jeśli senior choruje na cukrzycę, dobrym wyborem będą owoce sezonowe o niskim indeksie glikemicznym, np. maliny, porzeczki czy brzoskwinie.

Co zabrać ze sobą w podróż?  

- Wybierając się na wakacyjny wyjazd, senior powinien zabrać ze sobą zapas leków, listę obecnie przyjmowanych preparatów, dokumentację medyczną, niezbędne zaświadczenia od lekarza, książeczkę szczepień lub certyfikaty oraz mały żel antybakteryjny, bo choć obostrzenia przeciwko COVID-19 zostały zniesione, a ryzyko zarażenia jest małe, to wciąż istnieje – podsumowuje mgr farmacji Izabela Baj, dyrektor ds. opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

 

Gemini Polska wywodzi się z rodzinnej firmy, stworzonej przez polskich farmaceutów. Pierwsza apteka stacjonarna powstała 33 lata temu w Wejherowie. W aptekach pod marką Gemini tylko w 2022 roku farmaceuci obsłużyli ponad 28 milionów Pacjentów, czyli o 15% więcej niż rok wcześniej. Pacjenci w 2022 roku zrealizowali w aptekach Gemini ponad 27 milionów recept. Pod marką Gemini działa również Platforma Zdrowia Gemini.pl, która pozwala kompleksowo zadbać o zdrowie całej rodziny. Platforma daje możliwość wyboru z szerokiego asortymentu drogeryjnego, sprzętu medycznego, suplementów diety oraz produktów leczniczych. 

(red)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kluczowa kwestiaTreść komentarza: Czy wyrok jest prawomocny?Data dodania komentarza: 8.01.2025, 17:18Źródło komentarza: Karol Godlewski przerywa milczenie w związku z aferą z wyciekiem danych ze starostwaAutor komentarza: ZłotówTreść komentarza: Już nieaktualne. W końcu wyszło na jaw że jeździ po pijaku i to nie jest pierwszy raz. Oby więcej już nie wsiadł na kółko. Oby został w pamięci drogówki. Tacy ludzi nie powinni pełnić żadnych ważnych funkcji gdziekolwiek.Data dodania komentarza: 8.01.2025, 10:16Źródło komentarza: Karol Godlewski przerywa milczenie w związku z aferą z wyciekiem danych ze starostwaAutor komentarza: Stop ideologizacji miejskich placówekTreść komentarza: Nie ma kobiet bez mężczyzn i nie ma mężczyzn bez kobiet. To całe postępowe tęczowe towarzystwo zrobiło sobie z Muzeum Ziemi Złotowskiej ideologiczny chlewik. Powinien nowy burmistrz pogonić tą ekipę na zbite pyski, niech się wezmą za jakąś konkretną robotęData dodania komentarza: 7.01.2025, 12:20Źródło komentarza: Kobieca twarz Powstania Wielkopolskiego – relacja z obchodów w ZłotowieAutor komentarza: NiestetyTreść komentarza: Wszędzie gdzie się pokaże pani Józefowska tam ta sama ideologia czyli antagonizowanie kobiet i mężczyznData dodania komentarza: 7.01.2025, 12:14Źródło komentarza: Kobieca twarz Powstania Wielkopolskiego – relacja z obchodów w ZłotowieAutor komentarza: ha,ha,haTreść komentarza: Dlaczego za darmo? Przecież biorą nie małe pieniądze od każdego mieszkańca za wywóz odpadów.Data dodania komentarza: 6.01.2025, 13:37Źródło komentarza: Tekstylia i zużyta odzież nie do kosza na odpady zmieszaneAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Masz rację.To wykorzystywanie Ludzi a wygoda dla Firmy,która za darmo nie będzie pracować za zbiórkę szmat.Data dodania komentarza: 6.01.2025, 10:44Źródło komentarza: Tekstylia i zużyta odzież nie do kosza na odpady zmieszane
Reklama
Reklama