Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje rpo

Powrót do szkoły. Jak zrobić to w stylu eko?

Podziel się
Oceń

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim kompletowanie wyprawki szkolnej. Kupując niezbędne artykuły warto poszukać rzeczy, które nie tylko będą przydatne podczas nauki, ale także przyjazne dla środowiska. Zanim wyruszymy na zakupy, w pierwszej kolejności przygotujmy plan działania, który pomoże wybrać najlepsze możliwości.

W 2023 roku rok szkolny rozpoczyna się nieco później niż zwykle. Pierwszy dzwonek uczniowie usłyszą nie 1 września, a dopiero w poniedziałek, 4 września. Jednak już od połowy wakacji sklepowe półki kuszą kolorowymi zeszytami, flamastrami i coraz bardziej wymyślnymi artykułami. Pośpiech, presja czasu i liczne promocje to pułapka, w którą często wpadamy, przygotowując się na kolejny rok nauki. Dlatego warto opracować plan, który pomoże zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas. Takie działanie może też uchronić przed zakupem zbędnych gadżetów. 

Wyprawka szkolna w duchu less waste

Po pierwsze, warto dowiedzieć się, co powinno wchodzić w skład wyprawki. Z reguły w połowie wakacji szkoły informują o tym rodziców, przesyłając np. listę niezbędnych rzeczy. W takim spisie znajdziemy przede wszystkim zeszyty, przybory plastyczne oraz obuwie i odzież na zajęcia sportowe.

Drugi krok to przegląd rzeczy, które już posiadamy, ponieważ wiele z nich możemy wykorzystać ponownie. Piórnik czy plecak po wyczyszczeniu, wypraniu lub drobnych poprawkach krawieckich często będą w stanie posłużyć jeszcze przez lata. Wymiana wkładów w długopisach, zatemperowanie starych kredek czy ołówków pomoże zaoszczędzić pieniądze i przyczyni się do zmniejszenia ilości generowanych odpadów.

Po trzecie, przed wybraniem się do supermarketu warto przejrzeć internet i portale, na których znajdziemy rzeczy z drugiej ręki. Plecaki, ubrania, biurka czy tablice korkowe – tym artykułom bez problemu damy nowe życie, a skorzysta na tym zarówno nasz portfel, jak i środowisko naturalne.

Minimalizm – jakość, a nie ilość

Jeśli zależy nam na przyszłości naszej planety zwróćmy uwagę na jakość kupowanych produktów – tak, by służyły naszym pociechom jak najdłużej. Wybierajmy artykuły wielorazowe, np. długopisy z wymiennymi wkładami czy flamastry z możliwością uzupełnienia. Na sklepowych półkach znajdziemy także zeszyty, notatniki czy bloki, które wytworzone zostały z makulatury. Nie zapominajmy też o tym, by do naszego koszyka wkładać rzeczy, które nie zawierają zbędnego plastiku czy innych nieekologicznych opakowań. 

Podczas kompletowania wyprawki szkolnej warto sprawdzić czy rzeczy, które kupujemy są wyprodukowane z surowców pochodzących z odzysku, czy nadają się do recyclingu, a może są całkowicie biodegradowalne. Obecnie bez problemu znajdziemy ołówki, kredki i inne przybory szkolne wyprodukowane z surowców wtórnych, podobnie jak długopisy i pisaki, których obudowa i zatyczka w większości nadają się do recyklingu – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

To tylko kilka wskazówek na powrót do szkoły w stylu eko. Wprowadzając je w życie nie tylko przyczynimy się do redukcji generowanych śmieci i ochrony środowiska, ale również damy dzieciom dobry przykład zrównoważonego stylu życia. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze kroki mają ogromne znaczenie.  

Dominika Bruździak

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: he he he heTreść komentarza: Marta O.ciągle to samo.Wpadł jej w oko czy co ? śmiech na sali.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:27Źródło komentarza: Złotów stawia na kulturę – spotkanie z Wiceminister Kultury Martą CienkowskąAutor komentarza: JanekTreść komentarza: Za to, że wrzucił w błoto projekt "Złotowskie Zdroje"? Na który to poszło kupę kasy?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:14Źródło komentarza: Złotów stawia na kulturę – spotkanie z Wiceminister Kultury Martą CienkowskąAutor komentarza: BajoroTreść komentarza: Jezioro Miejskie ma w sobie tyle syfu, że szok. W latach powojennych wywieziono do niego 500 furmanek śmieci.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 15:17Źródło komentarza: Czy w Złotowie powstanie wędkarskie łowisko sportowe?Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Nie było farbowanego lisa Lewaczka podszywającego się pod KO? Przecież szpital to jego oczko w głowie, obiecał zrobienie z niego perełki.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:28Źródło komentarza: Posadzili drzewa przy Szpitalu Powiatowym im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie – symbol życia, nadziei i troski o przyszłe pokoleniaAutor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Oczywiście, że jezioro miejskie w takim charakterze to marzenie wielu Złotowian – redakcji tylko podziękować za ruszenie tematu, który dotąd istniał tylko w umysłach wędkarzy naszych opustoszałych wód. Pojawia się pytanie o finansowanie, czy miasto byłoby zainteresowane takim projektem? Pewnie nie będzie. Otoczenie jeziora asfaltem tak blisko linii brzegowej, a dalej wyrastające tam budynki jak grzyby po deszczu, uczynienie z tego miejsca skweru do zabaw są raczej jasnym sygnałem, w którym kierunku zmierzamy. Jeśli chodzi o j. proboszczowskie, to jest po prostu za małe. Burmistrzowskie jest na dobrej drodze do podzielenia losów Baby, a j. zaleskie już z uwagi na sam rozmiar nawet nie powinno być brane pod uwagę. Podsumowując to serce naszego miasta, z całym swoim bogactwem przyrody będzie ww. łowiskiem z prawdziwego zdarzenia… tylko dalej w naszych głowach. :(Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:38Źródło komentarza: Czy w Złotowie powstanie wędkarskie łowisko sportowe?Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Przyłączam się do gratulacji. Ogólnie widać, że po zmianie władzy zaczęło się coś dziać w kulturze w ZłotowieData dodania komentarza: 22.11.2024, 12:30Źródło komentarza: Złotów stawia na kulturę – spotkanie z Wiceminister Kultury Martą Cienkowską
Aktualności
Reklamadotacje rpo
Reklama