Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Poznańskie Słowiki wystąpią w Zakrzewie

Podziel się
Oceń

W najbliższą sobotę 20 kwietnia w Zakrzewie odbędą się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę śmierci Księdza Patrona dr Bolesława Domańskiego oraz 35. rocznicę poświęcenia Kaplicy Matki Boskiej Radosnej w Zakrzewie.

Z tej okazji do Zakrzewa przyjeżdża Chór Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”, który wystąpi z koncertem w kościele parafialnym w Zakrzewie.  Uroczystości rozpoczną się o godz. 17:00 zbiórką przy kaplicy Matki Boskiej Radosnej, gdzie wystąpią miejscowe chóry „Wrzos” i „Tęcza” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rodlanie”. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują w rejon grobu księdza Domańskiego, gdzie o godz. 17:30 nastąpi złożenie wiązanek kwiatów. Kulminacja obchodów będzie miała miejsce w kościele parafialnym w Zakrewie, gdzie o godz. 18:00 rozpocznie się koncert Poznańskich Słowików. Wstęp wolny.

80 lat pięknej historii Słowików

Początki zespołu sięgają jesieni 1939, kiedy to po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie śpiewaków pozostałych z Chóru Katedralnego księdza Wacława Gieburowskiego (aresztowanego przez gestapo w październiku) i rozpoczął konspiracyjne próby. Chór śpiewał w kościołach poznańskich: Świętego Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej. Dla mieszkańców okupowanego Poznania była to niezwykła manifestacja ducha polskości.

W 1945 oficjalnie założył Chór Chłopięco-Męski im. ks. Wacława Gieburowskiego pod nazwą Poznańskie Słowiki i został jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem. Pierwszym znaczącym sukcesem chóru po wojnie, stał się gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949. Poznań był ze śpiewaków Stuligrosza dumny. Wkrótce potem, w 1950, zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska. Kreatorem jego klasy pozostawał zawsze Stefan Stuligrosz. Będąc przez pięć kadencji rektorem Akademii Muzycznej w Poznaniu wykształcił znakomitych chórmistrzów, komponował i promował młodych artystów. Muzyczną pasję poświęcił jednak przede wszystkim swoim Słowikom. Z nimi odniósł wielkie sukcesy, które były możliwe dzięki systematycznej pracy wszystkich śpiewaków. Zbudował z nimi artystyczny wizerunek chóru.

Chór daje rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Występował dla koronowanych głów i prezydentów oraz wielokrotnie dla Papieża Jana Pawła II. Przez 80 lat zespół tworzyło ponad 1500 śpiewaków. Obecnie Poznańskie Słowiki to prawie 100 śpiewających chłopców i mężczyzn.

(amb)

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

RD 20.04.2024 14:23
Trzeba chyba być godzinę przed koncertem aby dostać miejsce

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Do EkoTreść komentarza: Siedź w domu i dalej narzekaj. My bilety mamy już zakupione. Brawo za pomysł!!!Data dodania komentarza: 4.01.2025, 21:42Źródło komentarza: Biesiada na Dzień Kobiet w ZłotowieAutor komentarza: ZłotowianinTreść komentarza: Jak tak dalej pójdzie to za kilka lat będziemy musieli WSZYSTKO przywozić do PSZOKów! Jest już elektronika, gospodarstwo domowe, meble, baterie, opony... co następne? Nie każdy ma transport by np. lodówkę czy pralkę odwieść. Powinna być chociaż raz w roku zbiórka takich odpadów podobnie jak odbiór śmieci.Data dodania komentarza: 4.01.2025, 18:26Źródło komentarza: Tekstylia i zużyta odzież nie do kosza na odpady zmieszaneAutor komentarza: HalinaTreść komentarza: Siłaczka, to bardzo ciekawy Film,w którym zagrała również pani Iwona Kamińska-Lach z Piły,która poprowadziła ten wykład,wspólnie z Przedstawicielkami Muzeum-Złotów.Data dodania komentarza: 4.01.2025, 17:59Źródło komentarza: Kobieca twarz Powstania Wielkopolskiego – relacja z obchodów w ZłotowieAutor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: A dla Panów też kiedyś coś będzie?Data dodania komentarza: 4.01.2025, 14:50Źródło komentarza: Biesiada na Dzień Kobiet w ZłotowieAutor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Przestańcie dzielić ludzi na kobiety i mężczyznData dodania komentarza: 4.01.2025, 14:46Źródło komentarza: Kobieca twarz Powstania Wielkopolskiego – relacja z obchodów w ZłotowieAutor komentarza: AngelikaTreść komentarza: Zdominowałyśmy całe nasze życie. Nie ma dla kogo żyć,dzieci coraz mniej. Czerwony piorun?Ico dalej?Data dodania komentarza: 4.01.2025, 14:05Źródło komentarza: Kobieca twarz Powstania Wielkopolskiego – relacja z obchodów w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama