Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach

Podziel się
Oceń

W tym roku szkolnym 240 tys. dzieci uczyło się, jak dbać o bezpieczeństwo! Za nami kolejna edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka", której partnerem jest Komenda Główna Policji, to program edukacyjny dla klas I szkół podstawowych, który właśnie zakończył XV edycję. W ostatniej odsłonie wzięło udział ponad 240 tys. dzieci i ponad 13 tys. nauczycieli. Jednak troska o bezpieczeństwo nie kończy się wraz z momentem, kiedy rok szkolny dobiega końca. Jak zadbać o naszych pierwszoklasistów podczas wakacji? Co zapamiętali podopieczni z lekcji „Akademii Bezpiecznego Puchatka”? Sprawdzamy już teraz.

 

Dzieci to superbohaterowie „Akademii Bezpiecznego Puchatka”

Program dotyczy kwestii bezpieczeństwa w pięciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie i w relacjach z rówieśnikami. Dzieci realizowały ćwiczenia pod okiem nauczycieli, którzy zachęcali uczniów, aby zostali superbohaterami. Do 7. roku życia, według obowiązujących przepisów, dzieci na drodze publicznej muszą przebywać pod opieką osoby dorosłej. Są jednak sytuacje, kiedy najmłodsi czasem zostają sami w domu. Powinni zatem wiedzieć, jak się zachować, czego nie wolno im robić i jak się bezpiecznie bawić pod nieobecność rodziców. Jedną z poruszanych kwestii była właśnie lekcja poświęcona bezpieczeństwu w domu. Dzieci uczyły się m.in. czym jest odpowiedzialność, do czego służy apteczka i jak udzielać pierwszej pomocy. 

Zapytaliśmy więc samych małych superbohaterów, czym jest dla nich bezpieczeństwo w domu i czego dowiedzieli się na specjalnych lekcjach: Bezpieczeństwo w domu według mnie oznacza, że zawsze możemy otrzymać pomoc. Właśnie po to są apteczki: chowamy w nich opatrunki, plastry, gazę, płyn dezynfekujący i inne rzeczy. W szkole dowiedziałam się, do czego służy każde z nich i od razu zapytałam rodziców, czy też mamy w domu apteczkę. Pokazali mi, gdzie ona się znajduje i dostałam specjalne zadanie dla prawdziwej superbohaterki: będę pomagać rodzicom w uzupełnianiu braków w naszej apteczce – opowiada Ania.

Kim jest superbohater według małych uczestników „Akademii Bezpiecznego Puchatka”? – Superbohater i superbohaterka potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale też o bezpieczeństwo przyjaciół. W klasie tworzymy całą Ekipę Superbohaterów! Wiemy, co oznacza właściwe zachowanie w szkole, na drodze, w domu, podczas korzystania z Internetu i w relacjach z naszymi koleżankami i kolegami – poza domem oraz w domu – mówi Julka. – Zbieraliśmy różne supermoce, np. uważność. Możemy dbać o siebie i innych – dodaje Janek. Dotychczas w we wszystkich 15-stu edycjach uczestniczyły łącznie ponad 3 miliony dzieci.

Bezpieczeństwo na wakacjach – pogotowie ratunkowe najczęściej jedzie do domów i mieszkań

Bezpieczeństwo w domu jest szczególnie ważnym zagadnieniem w okresie wakacyjnym, kiedy dzieci spędzają więcej czasu we własnych czterech ścianach. To właśnie ta przestrzeń jest najczęstszym celem interwencji pogotowia ratunkowego: według danych GUS w całej Polsce aż 78% interwencji odbywa się w domu pacjentów. Alarmujące są także liczby podawane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), dotyczące samych wypadków z udziałem najmłodszych: każdego dnia dochodzi do aż 2000 tego typu wydarzeń.

 

 

Policja przypomina kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa w domu:

  • Rozmawiajmy z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku w domu, zwracajmy uwagę, by nie wychylały się przez okna czy barierki balkonu.
  • Ostrzegajmy przed używaniem urządzeń elektrycznych bez nadzoru dorosłych: nauczmy dzieci, że nie wolno umieszczać urządzeń na prąd w pobliżu wody. 
  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi, leków czy detergentów w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.Uczulmy nasze pociechy na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami. Przypominajmy o tym, by nie rozmawiały z obcymi, również online.
  • Nauczmy dzieci, by zawsze informowały nas, z kim i gdzie będą się bawiły poza domem. Zainteresujmy się, z kim najmłodsi spędzają wolny czas.
  • Wydzielmy na podwórku bezpieczne i ogrodzone miejsce do zabawy dla najmłodszych.
  • W razie wypadku w domu czy poza domem, starajmy się zachować zimną krew i zadzwońmy na numer 112.

Jak podaje Komenda Główna Policji, liczba utonięć wśród małoletnich w okresie wakacyjnym co roku oscyluje wokół 20 przypadków. Dbanie o bezpieczeństwo nad wodą to klucz do zapobiegania tak tragicznym wypadkom: - W okresie wakacyjnym spędzamy dużo czasu nad wodą, gdzie nie trudno o wypadki z udziałem dzieci. Dlatego apelujemy: rodzicu, bądź zawsze w pobliżu, gdy Twoje dziecko wchodzi do wody. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Nie kąp się w miejscach niedozwolonych: stosuj się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody, bo takie skoki mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających. Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny – podsumowuje mł. insp. Wanda Mende z Wydziału Profilaktyki Społecznej Komendy Głównej Policji.

W ramach realizacji „Akademii Bezpiecznego Puchatka” nauczyciele od lat pracują na bazie materiałów przygotowanych we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Biura Ruchu Drogowego KGP: - Policja służy ekspercką poradą i pomaga zadbać o merytoryczną zawartość treści dotyczących bezpieczeństwa. Dzięki temu stworzone dla szkół ćwiczenia są źródłem przekazu wszystkich niezbędnych informacji. Metodycy zadbali o to, aby forma była dopasowana do potrzeb uczniów, a nauczyciele znaleźli w tych materiałach oparcie i mogli poświęcić całą uwagę potrzebom najmłodszych. Ta symbioza jest od lat gwarantem efektywności naszej akcji –podsumowuje Daniel Karaś, Manager ds. CSR, Grupa Maspex.

W XV odsłonie „Akademii Bezpiecznego Puchatka” wzięło udział ponad 240 tys. dzieci, lekcje przeprowadziło ponad 13 tys. nauczycieli w ponad 6 tys. szkół podstawowych. Od początku funkcjonowania programu udział wzięły 3 miliony uczniów w całym kraju. Szczegóły zajęć tegorocznej edycji i inne informacje są dostępne na stronie www.akademiapuchatka.pl. A to nie wszystko – już po wakacjach ruszają zapisy do XVI edycji programu.

Zuzanna Kowalewska

 

O programie

„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych. Obejmuje on tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w różnych sferach życia. Program organizowany jest przez markę Puchatek we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Biura Ruchu Drogowego KGP. W ciągu 15. edycji programu wzięło w nim udział ponad 3 miliony dzieci.



 


Napisz komentarz

Komentarze

Prawda 24.06.2024 08:33
Musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech przed Afrykańskimi lekarzmi inżynierami których niemcy wpychają nielegalnie Polski

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: BrawoData dodania komentarza: 27.03.2025, 20:06Źródło komentarza: 2000 zł mandatu i zatrzymane prawo jazdy – 21-latka pędziła przez Nowy DwórAutor komentarza: GabryśTreść komentarza: Boże widzisz i nie grzmisz hahahaha za co te nagrody???? Jeszcze im pomnik postawcie..Data dodania komentarza: 27.03.2025, 19:44Źródło komentarza: Gala Sportu Korony Powiatu Złotowskiego 2025 – święto sportowców i wielkich emocjiAutor komentarza: PisankaTreść komentarza: Będę głosował na tych co nie kradną. Długo będę się rozglądał, ale dam radęData dodania komentarza: 27.03.2025, 14:09Źródło komentarza: Wiec Rafała Trzaskowskiego w ZłotowieAutor komentarza: .,.,..,.,.Treść komentarza: Mam wrażenie że teraz co niektórzy chcą zaistnieć poprzez oskarżenia innych nie patrząc i nie potwierdzając tych informacji czy są zgodne z literą prawa. Grunt to rzucić hasło i niech się dzieje. Pan Zelichowski rozczarował mnie, i myślę że niestety jest kierowany przez kogoś, kto ma źle intencje.Data dodania komentarza: 27.03.2025, 13:17Źródło komentarza: Radny Żelichowski szuka afery, gdzie jej nie ma?Autor komentarza: Mieszkaniec powiatuTreść komentarza: Coraz bliżej wyborów to kryształowi ludzie co raz mocniej krzyczą, jak tu im podać dłoń którą odrzucają.Data dodania komentarza: 26.03.2025, 08:12Źródło komentarza: Wiec Rafała Trzaskowskiego w ZłotowieAutor komentarza: ŁowcaBredniTreść komentarza: Po .... "Do Berlina Do Moskwy", szkoda komentarza. Taki sam ...., jak Twój. Staram się nie używać wulgaryzmów dla podkreślenia swojego zdania. Znasz moje zdanie. Tyczy się ono Wszystkich ..., którzy "rozumieją": Kraj, Państwo, gospodarkę, budżet jak: Prezes Jarosław (totalnie odklejony od rzeczywistości), PiS'owski kandydat, czy Mentzen - totalny populista. Nie potrafiący odpowiedzieć na proste pytanie dziennikarki. No i jeszcze obraża ją, i ucieka - nie odpowiadając. A dlaczego? Bo nie ma "bladego pojęcia o ekonomii, budżecie". Proste. Nie wiadomo z jakiego źródła ma kasę, jednak doradza "jak żyć". Masakra. Szkoda cytować "jego" mądrości. A dlaczego to robi. Kandyduje, lansuje się? Wiadomo. Są obywatele, którzy to "łykają", są zachwyceni, powtarzają "te brednie", lecz nie sprawdzą. Bo po co. To jest ten tym obywatela, Polaka, że nawet jak "pierd..." głową o beton, to i tak nie zrozumie. Nie dojdzie "do rozumku" refleksja. Jest bardzo proste pytanie (ta dziennikarka zadała): Jesteś za Unią, USA, czy nie? Chcesz być bezpieczny i mieć sąsiadów, którzy staną w obronie za Tobą? Czy chcesz być sam (czytaj "goły, ale w ostrogach"). Bo przeczesz Uważasz, że mamy takie zasoby, że Sami sobie poradzimy. Wybór jest prosty. Historia jest prosta - i nie wybacza braku wiedzy. A jeśli Masz wątpliwości, to zapytaj Brytyjczyków o Brexit - jak na tym wyszli. No i za kilka tygodni Ukraińców, jak ich USA do spółki z Putinem "sprzedadzą". Wybór jest prosty - "albo rybka, albo akwarium".Data dodania komentarza: 25.03.2025, 17:36Źródło komentarza: Wiec Rafała Trzaskowskiego w Złotowie
Aktualności
Reklama
Reklama