Święto ratowników Wodnego Pogotowia Ratunkowego w Polsce obchodzone jest 29 czerwca. Ustaliła je w 1927 roku Komisja Ratownictwa przy Polskim Związkiem Pływackim. Święto to zbiega się z okresem rozpoczęcia wakacji. W kościele katolickim na ten dzień przypada Dzień Świętego Piotra Apostoła, który jest patronem ratowników WOPR.
Podczas imprezy w Zakrzewie odbędą się m.in. pokazy ćwiczeń ratowniczych wykonywanych przez członków WOPR w Złotowie oraz złotowską KP PSP. Uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć akcję ratowniczą z udziałem liny asekuracyjnej, holowanie poszkodowanego bez sprzętu (3 sposoby), przeszukiwanie dna tzw. łańcuch życia, akcję ratowniczą z użyciem skutera wodnego z platformą, desant ratowników z łodzi do wody. W programie znajdą Państwo wiele ciekawych informacji na temat ratownictwa wodnego, pierwszej pomocy oraz bezpiecznego spędzania czasu nad jeziorem, rzeką czy na basenie.
Będzie można zapoznać się ze sprzętem ratowniczym, jakim dysponują służby ratownicze z terenu powiatu złotowskiego. To świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o zasadach bezpieczeństwa i podzielić się wiedzą z innymi. Podczas wydarzenia będzie można sprawdzić sobie ciśnienie krwi, czy poziom cukru we krwi, BMI oraz skorzystać z porad fizjoterapeutycznych (m.in. z zakresu ortopedii, kardiologii czy kinesiology taping). Będzie także możliwość skonsultowania się z ratownikami medycznymi oraz uczestnictwa w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej. Warto również wspomnieć, że Nadnotecki Instytut UAM będzie prowadził warsztaty mikroskopowe zatytułowane „Zadbajmy wspólnie o dobry stan naszych jezior”. Początek imprezy godz. 12.00.
Organizatorami wydarzenia są: WOPR Oddział w Złotowie, Szpital Powiatowy im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Złotowie, OSP Wersk, OSP Zakrzewo, LIBRA-MED Krajenka.
Szczegóły na plakacie
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to specjalistyczne stowarzyszenie, działające na terenie Polski od 1962 roku. Pracuje we współpracy z Państwowym Ratownictwem Medycznym i jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W ratownictwie wodnym, są ustalone stopnie przynależności- ochotnicze, zawodowe i instruktorskie oraz konkretne kryteria na każdy stopień. Młodszym Ratownikiem WOPR może zostać osoba, która ukończyła 12 lat, opanowała wiedzę i umiejętności z zakresu technik pływackich oraz ratowniczych. Następny stopień ochotniczy to Ratownik WOPR. Wśród ratowników zawodowych można spotkać Ratownika Wodnego Pływalni, Ratownika Wodnego Śródlądowego, Ratownika Wodnego Morskiego oraz Starszego Ratownika Wodnego. Instruktorzy dzielą się na: Młodszy Instruktor WOPR, Instruktor WOPR, Instruktor-Wykładowca WOPR. Celem głównym WOPR jest zmniejszenie liczby utonięć w Polsce. Jego realizacja nie polega tylko na bezpośredniej pomocy osobom tonącym, ale też na przygotowywaniu i prowadzeniu programów profilaktycznych, szkoleń, nauki pływania, organizacji wraz z terytorialnymi organami samorządowymi skutecznych planów działania w przypadku powodzi.
(red)
foto. Internet
Napisz komentarz
Komentarze