Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Konferencja regionalna „Dzieciństwo bez Przemocy” w WUW Poznań

Podziel się
Oceń

O bezpiecznym dzieciństwie debatowali dziś eksperci w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podczas konferencji regionalnej organizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”.
  • Źródło: uw.gov.pl

Autor: uw.gov.pl

Kampania „Dzieciństwo bez Przemocy” ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Inauguracja kampanii odbyła się 8 października w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.

Kampania koncentruje się na uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa, promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. 

Celem konferencji „Dzieciństwo bez Przemocy” jest zwiększenie świadomości społecznej na temat przemocy wobec dzieci oraz promowanie działań mających na celu ich skuteczną ochronę. Organizatorami konferencji są: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Fundacja „Dziecko w Centrum” i Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. I. J. Paderewskiego.
 

Konferencję otworzyła wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk oraz Marzena Affeldt, prezeska Fundacji „Dziecko w Centrum”, która koordynuje działania kampanijne w województwie wielkopolskim.

W idealnym świecie nie ma nas na tej sali. W idealnym świecie nie ma krzywdy i niesprawiedliwości. Żeby jednak świat uczynić może nie od razu idealnym, ale na pewno jak najlepszym, to naszym zadaniem jest zauważać przemoc i krzywdę, reagować i przeciwdziałać złu wobec innych – mówiła wojewoda Agata Sobczyk. – Kampania „Dzieciństwo bez Przemocy” stawia przed nami ważne wyzwania, których sukces wymaga pełnego zaangażowania wszystkich członków społeczeństwa – dodaje. 

Konferencja została skierowana do nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników socjalnych oraz wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w ochronę praw dzieci. Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać prelekcji specjalistów z zakresu psychologii, pedagogiki, prawa oraz medycyny, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat problemu przemocy oraz sposobów jego skutecznej profilaktyki.

Skuteczna ochrona dzieci przed przemocą to nie tylko kwestia odpowiednich przepisów prawa, ale także zmiany społecznych postaw. Poprzez konferencję chcemy zainspirować do działań, które realnie poprawią bezpieczeństwo i dobrostan najmłodszych. To nasza wspólna odpowiedzialność – zaznacza Marzena Affeldt, prezeska Fundacji „Dziecko w Centrum”.

Prelekcję otwierającą wygłosiła dr Monika Sajkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, przewodnicząca Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci i inicjatorka kampanii, która zaprezentowała główne założenia ogólnopolskich działań na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przybliżył z kolei tematykę wpływu mediów cyfrowych na młodzież oraz wyzwań związanych z cyberprzemocą. Debata dotycząca standardów ochrony małoletnich po nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości na tle seksualnym – z udziałem Justyny Piekarskiej oraz adw. Jakuba Kruczka, skupiła się na licznych dylematach, z którymi borykają się organizacje i instytucje podczas wdrażania nowych przepisów.

Prof. dr hab. n. o zdr. Ewa Mojs z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podczas swojego wystąpienia przedstawiła zagadnienia związane z ochroną zdrowia psychicznego młodzieży, a prof. UAM dr hab. Daria Hejwosz-Gromkowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu omówiła prewencję przemocy rówieśniczej w szkołach. Podczas konferencji głos zabrali również Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji, który zaprezentował program „Przyszłość a Ty”, wspierający samorealizację młodzieży, Marzena Atkielska z Fundacji Santander, która opowiedziała o działaniach na rzecz młodych talentów oraz Mateusz Wiliński z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Poznaniu, który przybliżył rolę Rzecznika Praw Uczniowskich w tworzeniu bezpiecznego środowiska szkolnego.

Wydarzenie było okazją do pogłębienia wiedzy, wymiany doświadczeń oraz dyskusji nad najnowszymi wyzwaniami prawnymi i organizacyjnymi związanymi z wdrażaniem standardów ochrony dzieci w Polsce.

 

uw.gov.pl

 



 



 



 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PsychologTreść komentarza: Zacytuję ci motto z Wesela ,Stanisława Wyspiańskiego: "miałeś chamie złoty róg,został ci się jeno sznur". Miałeś kilka związków jednocześnie +żonę , została ci jedna : Depresja.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:58Źródło komentarza: Złotów złożył wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju MiastAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Nie zabrakło oczywiście Lewaczka Aleksandra A. który przybył wraz ze swym kolegą radnym powiatowym Andrzejem K. z PiS, tym który promuje seks ,,po bożemu'' przy zgaszonym świetle.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 19:15Źródło komentarza: Spotkanie w sprawie farmy wiatrowej przyciągnęło tłumyAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: niemieckie używane wiatraki klocka wpycha Polakom pod dom !!! Sześć sztuk stoi pod Klukowem tam się pytajcie jak to działa na mieszkańców tej wsiData dodania komentarza: 21.01.2025, 18:52Źródło komentarza: Spotkanie w sprawie farmy wiatrowej przyciągnęło tłumyAutor komentarza: MLTreść komentarza: Program ma subtytuł: Łapu-capu. Dla wyjaśnienia, tak nazywa się cykl Canal+, gdzie umieszcza się wstydliwe występki telewizyjneData dodania komentarza: 21.01.2025, 15:26Źródło komentarza: Złotów złożył wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju MiastAutor komentarza: do wyżejTreść komentarza: Pewien Burmistrz zwolnił się z Urzędu Miejskiego i z kadr otrzymał "świadectwo pracy"podpisane przez Ministerstwo ,z dopiskiem " Może siedzieć przy otwartym oknie" (nie orzeł ,nie wyfrunie". Czasami nie ma wysokich lotów orłów.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 15:18Źródło komentarza: Złotów złożył wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju MiastAutor komentarza: KrystynaTreść komentarza: Mamy 21styczzen i nie widzę rozkładu jazdy . A podobno linie są czynne od 2 stycznia. To skąd wiadomo jak jeżdżą autobusy?Data dodania komentarza: 21.01.2025, 15:12Źródło komentarza: Nowe linie autobusowe w powiecie złotowskim – podróżowanie łatwiejsze niż kiedykolwiek
Aktualności
Reklama
Reklama