Wykład profesora, zatytułowany „Kupcy, biedacy i złodzieje; czyli jak to z importami rzymskimi na Krajnie było”, okazał się fascynującą podróżą do czasów, kiedy region Krajny pełnił rolę ważnego punktu handlowego w relacjach ze światem rzymskim.
Prof. Kokowski, Honorowy Obywatel Miasta Złotowa i ekspert z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru i wiedzą, opowiedział o różnorodnych przedmiotach sprowadzanych na te tereny z Imperium Rzymskiego. Wykład zainspirował słuchaczy do refleksji nad sposobem, w jaki ówczesne społeczeństwo Krajny radziło sobie z przepływem wartościowych przedmiotów, ich pozyskiwaniem oraz rozwojem handlu i wymiany dóbr. Profesor przybliżył również sylwetki różnych grup społecznych tamtych czasów – od kupców po ludzi, którzy trudnili się bardziej nielegalnymi metodami zdobywania dóbr.
Wydarzenie to było również okazją do promocji wyjątkowej publikacji, będącej efektem zakończonego projektu „Katalog importów rzymskich z Krajny”, który prof. Kokowski prowadził w latach 2021-2023. Ta obszerna praca – opracowanie „Corpus der römischen Funde im europäischen Barbaricum Polen 6. Krajna” – zawiera wyniki badań prowadzonych we współpracy z archeologami, numizmatykami, geografami i kartografami z kilku instytucji naukowych. Prof. Kokowski przedstawił proces powstawania katalogu oraz wyzwania związane z badaniami nad obszarem ziem polskich, które dzięki tej publikacji stały się ważnym punktem w międzynarodowej archeologii.
Słuchacze opuszczali spotkanie z głowami pełnymi nowych informacji i inspiracji do dalszego poznawania historii regionu. Spotkanie, zorganizowane przez Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz Burmistrza Miasta Złotowa, zakończyło się wyrazami uznania dla pracy profesora i wszystkich osób zaangażowanych w projekt – była to prawdziwa uczta dla miłośników archeologii i historii Krajny.
Napisz komentarz
Komentarze