Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polonez klas drugich w I LO w Złotowie – taneczna podróż przez demokrację szlachecką

Podziel się
Oceń

W I Liceum Ogólnokształcącym w Złotowie odbyło się niezwykłe wydarzenie, które pozwoliło uczniom klas drugich przenieść się w czasie, by zgłębiać i zrozumieć dziedzictwo polskiej demokracji szlacheckiej.

W ramach projektu edukacyjnego „Demokracja szlachecka – tańcem przez nasze dzieje” młodzież przygotowała widowiskowy pokaz poloneza, będącego symbolem polskiej kultury i tradycji. Taniec, który od wieków towarzyszył szlacheckim uroczystościom, stał się wyjątkowym sposobem na przybliżenie historii i wartości minionych pokoleń.

Projekt miał na celu pogłębienie wiedzy uczniów o czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także lepsze zrozumienie idei demokracji szlacheckiej, która miała kluczowy wpływ na kształtowanie się naszej tożsamości narodowej. Przygotowania do finałowego pokazu były długie i intensywne – uczniowie poznawali tajniki etykiety dworskiej oraz trudne kroki i figury poloneza, które wymagają nie tylko precyzji, lecz także pełnego zaangażowania i współpracy.

Uczniowie, ubrani w stroje stylizowane na szlacheckie kontusze i sukienki, z gracją i powagą kroczyli w rytmie poloneza, wywołując wśród widzów zachwyt i wzruszenie. Symboliczny taniec stał się wyjątkową okazją do pokazania, że młode pokolenie z szacunkiem odnosi się do polskich tradycji i rozumie znaczenie historycznych wartości.

„Polonez, który dziś zatańczyliśmy, pozwolił nam poczuć się częścią historii, a także zrozumieć, jak ważne jest pamiętanie o korzeniach naszej demokracji” – mówił jeden z uczniów po pokazie. Inni dodawali, że dzięki projektowi mogli lepiej poznać przeszłość i spojrzeć na polską historię z innej perspektywy.

Projekt „Demokracja szlachecka – tańcem przez nasze dzieje” nie tylko wzbogacił wiedzę uczniów o dawnych czasach, ale także stworzył okazję do rozwijania umiejętności interpersonalnych i pracy zespołowej. Taniec, jako forma wyrażania emocji i przekazywania tradycji, stał się mostem łączącym młode pokolenie z dziedzictwem narodowym, przypominając, że historia nie jest tylko zbiorem faktów, lecz także żywą częścią naszej tożsamości.

Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, I LO w Złotowie stworzyło wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników oraz widzów. Takie inicjatywy nie tylko inspirują młodzież do poznawania polskich tradycji, ale także kształtują w nich postawę odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe, przypominając, że nawet przez taniec możemy odkrywać i pielęgnować historię naszego kraju.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: do zmianyTreść komentarza: No może będzie lepiej aby krzaczków Forsycji czy Kaliny nie obcinać.Zobacz wieżmo ile zniszczyłać tych nad jeziorem.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:03Źródło komentarza: 1 kwietnia – Dzień Powitań w ZłotowieAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Ryby będą czy nie będą, za ..(pitala) rybak z wędąData dodania komentarza: 31.03.2025, 20:06Źródło komentarza: Sezon otwarty! Pierwsza tura zawodów gruntowo-feederowych Koła PZW Metalplast ZłotówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: BrawoData dodania komentarza: 27.03.2025, 20:06Źródło komentarza: 2000 zł mandatu i zatrzymane prawo jazdy – 21-latka pędziła przez Nowy DwórAutor komentarza: GabryśTreść komentarza: Boże widzisz i nie grzmisz hahahaha za co te nagrody???? Jeszcze im pomnik postawcie..Data dodania komentarza: 27.03.2025, 19:44Źródło komentarza: Gala Sportu Korony Powiatu Złotowskiego 2025 – święto sportowców i wielkich emocjiAutor komentarza: PisankaTreść komentarza: Będę głosował na tych co nie kradną. Długo będę się rozglądał, ale dam radęData dodania komentarza: 27.03.2025, 14:09Źródło komentarza: Wiec Rafała Trzaskowskiego w ZłotowieAutor komentarza: .,.,..,.,.Treść komentarza: Mam wrażenie że teraz co niektórzy chcą zaistnieć poprzez oskarżenia innych nie patrząc i nie potwierdzając tych informacji czy są zgodne z literą prawa. Grunt to rzucić hasło i niech się dzieje. Pan Zelichowski rozczarował mnie, i myślę że niestety jest kierowany przez kogoś, kto ma źle intencje.Data dodania komentarza: 27.03.2025, 13:17Źródło komentarza: Radny Żelichowski szuka afery, gdzie jej nie ma?
Aktualności
Reklama
Reklama