Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Polonez klas drugich w I LO w Złotowie – taneczna podróż przez demokrację szlachecką

Podziel się
Oceń

W I Liceum Ogólnokształcącym w Złotowie odbyło się niezwykłe wydarzenie, które pozwoliło uczniom klas drugich przenieść się w czasie, by zgłębiać i zrozumieć dziedzictwo polskiej demokracji szlacheckiej.

W ramach projektu edukacyjnego „Demokracja szlachecka – tańcem przez nasze dzieje” młodzież przygotowała widowiskowy pokaz poloneza, będącego symbolem polskiej kultury i tradycji. Taniec, który od wieków towarzyszył szlacheckim uroczystościom, stał się wyjątkowym sposobem na przybliżenie historii i wartości minionych pokoleń.

Projekt miał na celu pogłębienie wiedzy uczniów o czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także lepsze zrozumienie idei demokracji szlacheckiej, która miała kluczowy wpływ na kształtowanie się naszej tożsamości narodowej. Przygotowania do finałowego pokazu były długie i intensywne – uczniowie poznawali tajniki etykiety dworskiej oraz trudne kroki i figury poloneza, które wymagają nie tylko precyzji, lecz także pełnego zaangażowania i współpracy.

Uczniowie, ubrani w stroje stylizowane na szlacheckie kontusze i sukienki, z gracją i powagą kroczyli w rytmie poloneza, wywołując wśród widzów zachwyt i wzruszenie. Symboliczny taniec stał się wyjątkową okazją do pokazania, że młode pokolenie z szacunkiem odnosi się do polskich tradycji i rozumie znaczenie historycznych wartości.

„Polonez, który dziś zatańczyliśmy, pozwolił nam poczuć się częścią historii, a także zrozumieć, jak ważne jest pamiętanie o korzeniach naszej demokracji” – mówił jeden z uczniów po pokazie. Inni dodawali, że dzięki projektowi mogli lepiej poznać przeszłość i spojrzeć na polską historię z innej perspektywy.

Projekt „Demokracja szlachecka – tańcem przez nasze dzieje” nie tylko wzbogacił wiedzę uczniów o dawnych czasach, ale także stworzył okazję do rozwijania umiejętności interpersonalnych i pracy zespołowej. Taniec, jako forma wyrażania emocji i przekazywania tradycji, stał się mostem łączącym młode pokolenie z dziedzictwem narodowym, przypominając, że historia nie jest tylko zbiorem faktów, lecz także żywą częścią naszej tożsamości.

Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, I LO w Złotowie stworzyło wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników oraz widzów. Takie inicjatywy nie tylko inspirują młodzież do poznawania polskich tradycji, ale także kształtują w nich postawę odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe, przypominając, że nawet przez taniec możemy odkrywać i pielęgnować historię naszego kraju.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SceptykTreść komentarza: Bez nowych linii np. w kierunku Bydgoszczy, albo zwiększenia częstotliwości pociągów to jest raczej nierealne. Co więcej - obecna argumentacja Województwa Pomorskiego na wniosek dot. niezgrania połączeń pomiędzy Chojnicami, a Złotowem oraz pociągu Gdańsk-Chojnice mówiła, że według nich jest za mało chętnych (oczywiście w tygodniu, bo w weekendy według nich jest tak samo), aby jedno połączenie z drugim zgrać. Absurd!Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:47Źródło komentarza: Dobre połączenie komunikacyjne – klucz do rozwoju Złotowa i okolicAutor komentarza: AntyLopezTreść komentarza: Dzień bez wazeliny dniem straconym. Panie pośle, a jak tam złotowski szpital? Miała być ginekologia - nie ma. Za chwilę nie będzie wewnętrznego. Słyszę o podłych nastrojach w innych oddziałach i planowanych odejściach lekarzy. Czyli co? Zlikwidować, majątek zawłaszczyć, dokumenty zatopić?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:47Źródło komentarza: Dobre połączenie komunikacyjne – klucz do rozwoju Złotowa i okolicAutor komentarza: PodróżnaTreść komentarza: Przede wszystkim należy zapewnić więcej pociągów na tej linii. Zwiększyć częstotliwość i jakość połączeń. Ludzie chcą jeździć pociągiem tylko, że ich nie ma. Kluczowe jest zapewnienie dobrych połączeń małych miejscowości z większymi miastami. A nie tylko zwiększanie prędkości między Krakowem a Gdynią.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:59Źródło komentarza: Dobre połączenie komunikacyjne – klucz do rozwoju Złotowa i okolicAutor komentarza: JanTreść komentarza: Pomysł nie jest dobry, także... nierealny. Może się 10 podróżnych tygodniowo znajdzie... nie więcej! Do Zabajki przyjeżdżają z całej Polski swoimi samochodami. Nikły odsetek to Ci, co nie mają samochodów a i tak Zabajka ma własny transport, który dowozi swoich klientów ze złotowskiego dworca. A z mieszkańców to jest zaledwie kilka domów, którzy by mieli blisko do przystanku. Dodam, że nawet przystanek w Dolniku ma wątpliwą frekwencję.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:09Źródło komentarza: Dobre połączenie komunikacyjne – klucz do rozwoju Złotowa i okolicAutor komentarza: przepisyTreść komentarza: Z Funduszy norweskich należy odrzucić gimnastykę 60+.Umowa zawarta w 2023r z Barbarą Zawadzką powinna być finansowana ze środków UM a nie z FN.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:07Źródło komentarza: Złotów złożył wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju MiastAutor komentarza: JAnekTreść komentarza: A kiedyś (za PiS) było inaczej?!Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:01Źródło komentarza: Fanty na licytację WOŚP w Złotowie – Co można wylicytować?
Aktualności
Reklama
Reklama