Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wystawa - CiałoNieciało w Złotowskim Domu Kultury

Podziel się
Oceń

Zapraszamy w środę 27 listopada na wystawę Tani Bakum, która odbędzie sie w holu Złotowskiego Domu Kultury
Wystawa - CiałoNieciało w Złotowskim Domu Kultury

Autor: ZDK

Tania Bakum (ur. 1989 r.) multidyscyplinarna artystka z Perejasławia (Ukraina). Pracuje pomiędzy dwoma krajami – Polską i Ukrainą. W swojej praktyce korzysta z fotografii analogowej, performansu, tekstyliów oraz alternatywnych technik druku. Jej twórczość jest ściśle związana z badaniem osobistej i zbiorowej pamięci, międzypokoleniowych traum oraz społecznych tabu.
Tania Bakum pracuje na styku tradycyjnych i nowatorskich technik, starając się wyrazić skomplikowane stany emocjonalne poprzez formy wizualne. Jej proces twórczy koncentruje się na eksperymentowaniu z materiałami, ich niszczeniu oraz transformacji. Metody pracy artystki są bliskie rytualnym praktykom.
W swoich performansach często odwołuje się do materialnej kruchości, delikatności i symboliki takich materiałów jak starożytne tkaniny, szkło, ziemia, mleko i inne. Pomaga to tworzyć konceptualne instalacje, które oddają złożoność i wielowarstwowość kontekstów kulturowych oraz historycznych, które bada.
Projekty artystki poruszają także tematy przymusowej migracji, procesów adaptacji, seksualności i śmierci. Ciało w jej pracach często jest przedstawiane jako obiekt oddzielony od tożsamości, co podkreśla rytualny i rzeźbiarski charakter fizycznej formy.
Prezentowała swoje prace na wystawach w całej Europie, w tym na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i Belgii. Była również rezydentką w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz FUNDACJA MEWKA Bartosh Zimniak w 2022 roku. W trakcie swojej rezydencji w tej ostatniej, stworzyła ciemnię do druku fotografii.


Oprócz działalności wystawienniczej, Tania Bakum posiada bogate doświadczenie dydaktyczne, w tym prowadzenie warsztatów w Kijowskiej Szkole Fotografii oraz w różnych instytucjach kulturalnych w Gdańsku i Kijowie. W 2024 roku była współkuratorką rezydencji Port Artistic Residency przy FUNDACJA MEWKA Bartosh Zimniak w Polsce.

CiałoNieciało

CiałoNieciało to projekt, w którym badam ludzkie ciało jako formę rzeźbiarską pozbawioną osobistej tożsamości. Projekt łączy fotografię, performans i instalację przestrzenną, a głównym medium jest cyjanotypia na szkle. To podejście pozwala tworzyć obrazy ciał, które stają się abstrakcyjne i czasem prawie nie do rozpoznania.
W tym projekcie badam granice fizycznej formy i jej postrzegania. Ciało traci swoje osobiste cechy i zamienia się w czystą formę.
Główną metodą, którą wykorzystuję do tworzenia obrazów, jest cyjanotypia na szkle, która tworzy efekt "nieobecnego" ciała, jednocześnie podkreślając jego obecność w przestrzeni. Ta technika nadaje pracom tajemniczości, ukazując ich kruchość i ulotność, skłaniając widza do zadawania nowych pytań.
Ciało w tym projekcie nie należy do konkretnej osoby. Staje się symbolem wszystkich ciał – uniwersalnym i pozbawionym indywidualnych cech. To czyni je metaforą wspólnego ludzkiego doświadczenia, podkreślając kruchość i przemijalność naszego fizycznego istnienia.
Tworzenie prac na wystawę zostało dofinansowane ze Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska dla osób fizycznych 2024.

27.11.2024
godzina: 18:00
Hol Złotowskiego Domu Kultury

Wstęp wolny.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Maniooo.nr1Treść komentarza: Ludzie są sceptyczni i mają wątpliwości???? Nic dziwnego. Co drugi dach pokryty panelami. Co druga górka to wiatraki. A prąd najdroższy w historii (i w Europie, jeśli patrzeć w kontekście dochodów) Gdyby z każdym wiatrakiem ludzie mieli symboliczny grosik taniej, nikt by nie protestował...Data dodania komentarza: 22.01.2025, 21:23Źródło komentarza: Spotkanie w sprawie farmy wiatrowej przyciągnęło tłumyAutor komentarza: do wyżejTreść komentarza: popieram.qwa tor jakiś jest najważniejszy ! Pogięły tych durniów.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 19:36Źródło komentarza: Złotów złożył wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju MiastAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Niech będzie ten przystanek kolejowy w Stawnicy ale zanim Ludzie się się dowiedzą i przekonają to trochę czasu upłynie.Tam ma też powstać nowy market. Dobrze.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 19:06Źródło komentarza: Dobre połączenie komunikacyjne – klucz do rozwoju Złotowa i okolicAutor komentarza: DrogowiecTreść komentarza: Czytałeś artykuł i w ogóle wiesz coś na ten temat, ze piszesz bzdury?! To protest z 2023 roku. Co do "ekoterrorystów" to się zgadzam. Ważniejszy ślimaczek, niż życie ludzkie. Ludzie mogą nadal się zabijać - ważne, że ślimaczki czy parę ptaszków nie zginie!Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:42Źródło komentarza: Wstrzymano budowę S11 na trasie Szczecinek – PiłaAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: POgonić tych eko terrorystów gdzie pieprz rośnie !!!!!!!!! Co to ma znaczyć , w ten sposób chcą te tuskomatoły wyłudzić łapówy . Kto za tymi terrorystam stoi ruskie GRU tj wywiad ruski czy niemieckie służby wojskowe i ochrona konstytucji !!! Brak słów ...Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:30Źródło komentarza: Wstrzymano budowę S11 na trasie Szczecinek – PiłaAutor komentarza: SceptykTreść komentarza: Bez nowych linii np. w kierunku Bydgoszczy, albo zwiększenia częstotliwości pociągów to jest raczej nierealne. Co więcej - obecna argumentacja Województwa Pomorskiego na wniosek dot. niezgrania połączeń pomiędzy Chojnicami, a Złotowem oraz pociągu Gdańsk-Chojnice mówiła, że według nich jest za mało chętnych (oczywiście w tygodniu, bo w weekendy według nich jest tak samo), aby jedno połączenie z drugim zgrać. Absurd!Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:47Źródło komentarza: Dobre połączenie komunikacyjne – klucz do rozwoju Złotowa i okolic
Aktualności
Reklama
Reklama