Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Złotów powalczy o Fundusze Szwajcarskie: O co chodzi w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy?

Podziel się
Oceń

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, zwany potocznie Funduszami Szwajcarskimi, to inicjatywa, dzięki której Szwajcaria wspiera rozwój Polski
Złotów powalczy o Fundusze Szwajcarskie: O co chodzi w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy?

Autor: pixabay.com

Program został stworzony na podstawie porozumień między Szwajcarią, Unią Europejską i Polską. Umowę ustanawiającą drugą edycję programu podpisano 5 grudnia 2022 roku w Warszawie.


Jaki jest cel Funduszy Szwajcarskich?

Głównym celem programu jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Program wspiera działania na rzecz rozwoju, innowacji oraz zacieśniania współpracy między Polską a Szwajcarią.


Druga edycja programu

Pierwsza edycja Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończyła się w 2017 roku, przynosząc wymierne korzyści w obszarach takich jak infrastruktura, edukacja czy ochrona środowiska. Obecnie trwa wdrażanie drugiej edycji, która obejmuje większy zakres działań oraz wyższy poziom finansowania.


Finansowanie i podział środków

Na drugą edycję programu Szwajcaria przeznaczyła 320,1 mln franków szwajcarskich. Wraz z wkładem krajowym całkowity budżet wynosi 375,458 mln franków szwajcarskich. Środki zostały podzielone na trzy główne obszary:

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – 327,882 mln franków (278,7 mln wkładu Szwajcarii i 49,182 mln wkładu Polski). Celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju miejskiego i infrastruktury.

Program Badania Naukowe i Innowacje – 41,176 mln franków (35 mln wkładu Szwajcarii i 6,176 mln wkładu Polski). Ten komponent wspiera badania naukowe oraz wdrażanie innowacyjnych technologii.

Pomoc Techniczna – 6,4 mln franków, w tym fundusz przygotowawczy niezbędny do realizacji działań programowych.

Dlaczego Szwajcaria wspiera Polskę?

Szwajcaria, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, utrzymuje bliskie relacje z jej krajami członkowskimi. Przekazując środki na Fundusze Szwajcarskie, przyczynia się do wyrównywania poziomu rozwoju w Europie, co wspiera stabilność i współpracę gospodarczą na kontynencie.

Co może zyskać Złotów?

Dzięki funduszom Złotów może zrealizować projekty, które przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców, rozwoju nauki i technologii oraz modernizacji infrastruktury miejskiej. Program umożliwia także wymianę doświadczeń z Szwajcarią, co wzmacnia dwustronne relacje i transfer wiedzy.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy to inwestycja w przyszłość, która pokazuje, jak współpraca międzynarodowa może przynieść wymierne korzyści zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.


 


Napisz komentarz

Komentarze

Iks 04.12.2024 20:32
'inwestycja w przyszłość która pokazuje..."? Chyba dopiero może pokazać. Póki co, obecne władze nie mają realnego pomysłu na pozyskanie tych środków. Na fajfy chyba Szwajcarzy nie dadzą kasy.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JeleńTreść komentarza: Pracy mało, pieniędzy mało, ciekawych wydarzeń mało, ale cholera chociaż miejsc na cmentarzu jest dużo.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 23:24Źródło komentarza: 179 nowych miejsc w kolumbarium w ZłotowieAutor komentarza: IksTreść komentarza: 'inwestycja w przyszłość która pokazuje..."? Chyba dopiero może pokazać. Póki co, obecne władze nie mają realnego pomysłu na pozyskanie tych środków. Na fajfy chyba Szwajcarzy nie dadzą kasy.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 20:32Źródło komentarza: Złotów powalczy o Fundusze Szwajcarskie: O co chodzi w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy?Autor komentarza: do powyżejTreść komentarza: ten stadion zdaje egzamin z przeznaczeniem do piki nożnej, inne pomysły to fantazje nie do zrealizowaniaData dodania komentarza: 4.12.2024, 20:04Źródło komentarza: Stadion w Jastrowiu już nie tylko dla piłkarzy – poznaj nową koncepcję lekkoatletycznąAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: W takim zadupiu lekkoatletyka a przyzwoitym poziomi nie ma racji bytu, ktoś chce realizować swe marzenia za społeczne pieniądze. Poroniony pomysł.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 20:00Źródło komentarza: Stadion w Jastrowiu już nie tylko dla piłkarzy – poznaj nową koncepcję lekkoatletycznąAutor komentarza: JanekTreść komentarza: Ile?!!! Jestem w szoku! Może jakiś wspólny dół na prochy ze skromnym napisem na wspólnej tablicy za powiedzmy stówkę? W niektórych miastach już wyznaczono takie miejsca!Data dodania komentarza: 4.12.2024, 19:02Źródło komentarza: 179 nowych miejsc w kolumbarium w ZłotowieAutor komentarza: KibicTreść komentarza: Winkowska u Puzio = sukces murowanyData dodania komentarza: 4.12.2024, 15:35Źródło komentarza: Stadion w Jastrowiu już nie tylko dla piłkarzy – poznaj nową koncepcję lekkoatletyczną
Aktualności
Reklama
Reklama