Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Złotów powalczy o Fundusze Szwajcarskie: O co chodzi w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy?

Podziel się
Oceń

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, zwany potocznie Funduszami Szwajcarskimi, to inicjatywa, dzięki której Szwajcaria wspiera rozwój Polski

Autor: pixabay.com

Program został stworzony na podstawie porozumień między Szwajcarią, Unią Europejską i Polską. Umowę ustanawiającą drugą edycję programu podpisano 5 grudnia 2022 roku w Warszawie.


Jaki jest cel Funduszy Szwajcarskich?

Głównym celem programu jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Program wspiera działania na rzecz rozwoju, innowacji oraz zacieśniania współpracy między Polską a Szwajcarią.


Druga edycja programu

Pierwsza edycja Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończyła się w 2017 roku, przynosząc wymierne korzyści w obszarach takich jak infrastruktura, edukacja czy ochrona środowiska. Obecnie trwa wdrażanie drugiej edycji, która obejmuje większy zakres działań oraz wyższy poziom finansowania.


Finansowanie i podział środków

Na drugą edycję programu Szwajcaria przeznaczyła 320,1 mln franków szwajcarskich. Wraz z wkładem krajowym całkowity budżet wynosi 375,458 mln franków szwajcarskich. Środki zostały podzielone na trzy główne obszary:

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – 327,882 mln franków (278,7 mln wkładu Szwajcarii i 49,182 mln wkładu Polski). Celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju miejskiego i infrastruktury.

Program Badania Naukowe i Innowacje – 41,176 mln franków (35 mln wkładu Szwajcarii i 6,176 mln wkładu Polski). Ten komponent wspiera badania naukowe oraz wdrażanie innowacyjnych technologii.

Pomoc Techniczna – 6,4 mln franków, w tym fundusz przygotowawczy niezbędny do realizacji działań programowych.

Dlaczego Szwajcaria wspiera Polskę?

Szwajcaria, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, utrzymuje bliskie relacje z jej krajami członkowskimi. Przekazując środki na Fundusze Szwajcarskie, przyczynia się do wyrównywania poziomu rozwoju w Europie, co wspiera stabilność i współpracę gospodarczą na kontynencie.

Co może zyskać Złotów?

Dzięki funduszom Złotów może zrealizować projekty, które przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców, rozwoju nauki i technologii oraz modernizacji infrastruktury miejskiej. Program umożliwia także wymianę doświadczeń z Szwajcarią, co wzmacnia dwustronne relacje i transfer wiedzy.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy to inwestycja w przyszłość, która pokazuje, jak współpraca międzynarodowa może przynieść wymierne korzyści zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.


 


Napisz komentarz

Komentarze

Co jest z Wami? 06.12.2024 16:50
A kiedy napiszecie o konflikcie na lini pracownicy Muzeum kontra burmistrz Pieniazkowski. Całe miasto huczy, cały Facebook komentuje, a tu cisza :(

Czas 06.12.2024 22:51
Póki co nie ma co komentować. Trzeba poczekać aż sytuacja się rozwinie.

Hans 05.12.2024 23:50
A powalczy ? na szpady czy na miecze ? z miasteczkiem górskim ? Na pewno przegracie.

Naciągnęli piłkarze Wyborców 05.12.2024 12:23
Termin Wniosku do Ministerstwa o Fundusze Szwajcarskie mija 16grudnia 2024r. Ale Marta O.radna i jest bezradna bo takiego wniosku nie potrafi napisać.Burmistrz też nie bo będzie zdawał egzamin na konferansjera na Fajfy. Szkoda łez bo kulają się w kurzu obietnic.

Pytanie zasadnicze 05.12.2024 14:34
Czy ktoś potrafi wyjaśnić jak to się stało, że na wynagrodzenia pracowników magistratu zamierza się przeznaczyć dodatkowo ponad 400 tysięcy złotych? Na świetlice w szkołach podobno nie ma pieniędzy, a na podwyżki, czy premie się znalazły? Pani Ostatek, proszę o rzeczową odpowiedź

kadr 06.12.2024 07:50
wynagrodzeniA brzmią jakoś równoprawnie, a tu chodzi zasadniczo o wynagrodzeniE Pieniążkowskiego + jeszcze jedno wynagrodzeniE kolegi i ewentualnie tego kto się "przysłużył". Ogół pracowników urzędu może się najwyżej oblizać, bo jakieś ochłapy im skapną i to może, jak fatalista jeszcze kogoś wywali i przydzieli innym jego obowiązki

PZ 06.12.2024 08:57
Panie Koronkiewicz co pan na to?

doti 05.12.2024 08:18
Pieniążkowski zdobędzie Szwajcarskie ?! Plan to on miał tylko jeden. Pchał się na burmistrza w przekonaniu, że wrócą stare "dobre" czasy Wełniaka, a on będzie głosił "bo moje jest królestwo, potęga i władza na wieki, wieki... czy tam do końca kadencji" W tamtych „dobrych” czasach miasto miało jakieś mikro środki zewnętrze (wpadły pewnie niechcąco, bo prosili żeby wziąć), nawet wtedy, gdy były największe rozdania f. europejskich i każda szanująca się gmina z tego skorzystała, ale Złotów nie. A. Pulit pokazał, że jak się ma szczere i właściwe intencje, głowę na karku, chęci i dobrany zespół ludzi, których się szanuje, można określić skutecznie tożsamość Miasta i na tym budować jego potencjał, zdobyć masę kasy i wykonać w roku tyle inwestycji, za kilkadziesiąt milionów, do których Wełniak nawet by nie podskoczył, bo jak już się wziął za coś większego, to do tej pory bujamy się z bumelką (basen, korty przy basenie, zdk/zcas…). Pieniążkowskiemu wszystko poszło zgodnie z tym jego planem: „odpowiednie” wsparcie medialne (koszty są i będą, ale co tam), omamienie ludzi czczymi obietnicami, kawkami, zebranie kukiełek do teatru lalek (z krótkimi sznurkami, by głosowania szły sprawnie), tylko pojawiła się jakaś grupa mieszkańców, chyba bardziej świadomych, co może wiązać się dla Pieniążkowskiego z oddziaływaniem od lekko uciążliwego, przez kompromitujące do karnego włącznie. Złotowianie serdecznie życzę Wam i sobie, by nam się chciało patrzeć tej nowej ekipie na ręce, ponieważ Miasto trzeba chronić ! Tylko wtedy nie wróci zaścianek i upadnie stołkowe przesłanie "tylko my, naszym, swoim"

jeszcze się taki nie urodził 05.12.2024 09:16
Ale Ty jesteś głupi. Podobały Ci się poprzednie rządy to po jakiego grzyba kazałeś nie iść wielu mieszkańcom na wybory a tym którzy poszli kazałeś wybrać według Ciebie tak wielkie zło?

głupi chce innych obrażać 05.12.2024 12:13
To ty jesteś głupi.Znowu Marta atakuje.Tylko to potrafi ponieważ nic nie osiągną tym mamieniem mieszkańców. Kolegować to można się z każdym miastem ale wy brniecie w błoto i w nicość i opowiadanie bajek społeczeństwu co będzie.Gdybanie co będzie za 10 lat nic nie daje.

Iks 04.12.2024 20:32
'inwestycja w przyszłość która pokazuje..."? Chyba dopiero może pokazać. Póki co, obecne władze nie mają realnego pomysłu na pozyskanie tych środków. Na fajfy chyba Szwajcarzy nie dadzą kasy.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PsychologTreść komentarza: Zacytuję ci motto z Wesela ,Stanisława Wyspiańskiego: "miałeś chamie złoty róg,został ci się jeno sznur". Miałeś kilka związków jednocześnie +żonę , została ci jedna : Depresja.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:58Źródło komentarza: Złotów złożył wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju MiastAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Nie zabrakło oczywiście Lewaczka Aleksandra A. który przybył wraz ze swym kolegą radnym powiatowym Andrzejem K. z PiS, tym który promuje seks ,,po bożemu'' przy zgaszonym świetle.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 19:15Źródło komentarza: Spotkanie w sprawie farmy wiatrowej przyciągnęło tłumyAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: niemieckie używane wiatraki klocka wpycha Polakom pod dom !!! Sześć sztuk stoi pod Klukowem tam się pytajcie jak to działa na mieszkańców tej wsiData dodania komentarza: 21.01.2025, 18:52Źródło komentarza: Spotkanie w sprawie farmy wiatrowej przyciągnęło tłumyAutor komentarza: MLTreść komentarza: Program ma subtytuł: Łapu-capu. Dla wyjaśnienia, tak nazywa się cykl Canal+, gdzie umieszcza się wstydliwe występki telewizyjneData dodania komentarza: 21.01.2025, 15:26Źródło komentarza: Złotów złożył wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju MiastAutor komentarza: do wyżejTreść komentarza: Pewien Burmistrz zwolnił się z Urzędu Miejskiego i z kadr otrzymał "świadectwo pracy"podpisane przez Ministerstwo ,z dopiskiem " Może siedzieć przy otwartym oknie" (nie orzeł ,nie wyfrunie". Czasami nie ma wysokich lotów orłów.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 15:18Źródło komentarza: Złotów złożył wniosek do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju MiastAutor komentarza: KrystynaTreść komentarza: Mamy 21styczzen i nie widzę rozkładu jazdy . A podobno linie są czynne od 2 stycznia. To skąd wiadomo jak jeżdżą autobusy?Data dodania komentarza: 21.01.2025, 15:12Źródło komentarza: Nowe linie autobusowe w powiecie złotowskim – podróżowanie łatwiejsze niż kiedykolwiek
Aktualności
Reklama
Reklama