Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Szopki w złotowskich parafiach

Podziel się
Oceń

Trzy złotowskie parafie zaprezentowały wyjątkowe bożonarodzeniowe żłóbki. Parafia pw. św. Rocha zaprezentowała dodatkowo zywą szopkę ustawioną bezpośrednio przy kościele. Można w niej podziwiać kucyka, owce, króliki a nawet ptactwo. Stawianie szopek bożonarodzeniowych to jedna z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych tradycji związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia. Ta niezwykła forma dekoracji sakralnych ma swoje korzenie w średniowieczu, a jej historia jest bogata i różnorodna, wpleciona w lokalne kultury i zwyczaje.

Autor: Małgorzata Modrak-Potapowicz

Historia szopek

Pierwsze szopki pojawiły się w XIII wieku, kiedy to św. Franciszek z Asyżu, pragnąc przybliżyć wiernym tajemnicę narodzin Jezusa, zorganizował pierwszą żywą szopkę w Greccio we Włoszech. Wprowadził elementy teatralne, które miały na celu ożywienie biblijnej opowieści. Z czasem szopki zaczęły przybierać różne formy – od prostych przedstawień z figurkami po bogato zdobione i rozbudowane konstrukcje.

Symbolika szopek

Szopka bożonarodzeniowa to nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim symbol. Przedstawia narodziny Jezusa w Bethlehem, co jest centralnym wydarzeniem chrześcijaństwa. W szopce znajdują się zazwyczaj postaci Maryi, Józefa, Dzieciątka Jezus, pasterzy, trzech Króli oraz zwierząt. Każda z tych postaci ma swoje znaczenie i przypomina o ważnych aspektach Bożego Narodzenia, takich jak pokora, miłość, nadzieja i radość.

Tradycje Szopek w Polsce

W Polsce tradycja stawiania szopek ma swoje unikalne cechy. W wielu regionach kraju szopki są twórczością ludową, a ich wykonanie staje się często dorocznym wydarzeniem. W Krakowie co roku organizowany jest konkurs na najpiękniejszą szopkę, w którym biorą udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Krakowskie szopki charakteryzują się bogatą ornamentyką, kolorowymi detalami oraz nawiązaniami do lokalnej architektury.

W kościołach, szczególnie w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia, szopki stawiane są jako element liturgii. Wiele parafii organizuje specjalne msze oraz wydarzenia, które mają na celu przybliżenie wiernym tej pięknej tradycji. Szopki często są wzbogacane o dodatkowe elementy, takie jak oświetlenie, ruchome figurki czy dźwięki, co nadaje im jeszcze większy urok.

Współczesne trendy

W dzisiejszych czasach, oprócz tradycyjnych szopek, pojawiają się również nowoczesne interpretacje tej tradycji. Wiele osób decyduje się na tworzenie szopek w stylu minimalistycznym czy ekologicznym, wykorzystując naturalne materiały. Wzorem innych krajów, także w Polsce coraz częściej organizowane są wystawy i jarmarki, które promują lokalne rękodzieło związane z tematyką bożonarodzeniową.

Stawianie szopek w kościołach to tradycja, która łączy pokolenia i przybliża istotę Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki niej wierni mają możliwość kontemplowania tajemnicy narodzin Jezusa, a także czerpania radości z piękna sztuki ludowej i regionalnych zwyczajów. Niezależnie od formy, szopka pozostaje symbolem nadziei i miłości, które powinny towarzyszyć nam przez cały rok.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: xyzTreść komentarza: Faktycznie MAGIA ZASŁANIAJACA PRAWDE. Zaspiewaliście 'dzwonią sanie.." ,w sumie trzy amerykańskie.Ale jeszcze jest popularna Lary snow-pada śnieg. Choć w Californii nigdy śnieg nie pada ale oni tylko o śniegu,saniach itd.Magia. USA ma tylko jeden dzień świąt i życzą sobie "HAPPY HOLIDAY" ponieważ maja zimowe wakacje dwa tygodnie od 25gru i wszyscy wyjeżdżają na wczasy. Nie ma tam spiewania kolęd ,takich jak w Polsce (z wyjątkiem Chicago) a TVP kłamie w telegazecie. Co kraj to obyczaj.Zupełnie inny jak nasz.Data dodania komentarza: 26.12.2024, 14:17Źródło komentarza: Świąteczna magia w Zespole Szkół Ekonomicznych: III edycja Konkursu Piosenki w Języku AngielskimAutor komentarza: DOMINIKTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę przydatne informacje tel. 664694990Data dodania komentarza: 26.12.2024, 13:50Źródło komentarza: Poważny wypadek na drodze wojewódzkiej między Skórką a DolnikiemAutor komentarza: żenadaTreść komentarza: Zginął jak jeden z 6 milionów zabitych.Wszystkich oddajcie hołd a nie jednemu księdzu,który dbał o swoją d. Oj Głupczyn,Głup Ilu was w Głubczynie umie pisać po polsku bez błędów ? A kto w Głupczynie zna historie Polski? czy naszego województwa ? Nikt !Data dodania komentarza: 25.12.2024, 18:00Źródło komentarza: Hołd dla ks. Maksymiliana Grochowskiego – uroczyste wręczenie Kombatanckiego Certyfikatu PamięciAutor komentarza: ha haTreść komentarza: Żarty sobie robicie ,czy co ? śmiech na sali.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 18:26Źródło komentarza: Hołd dla ks. Maksymiliana Grochowskiego – uroczyste wręczenie Kombatanckiego Certyfikatu PamięciAutor komentarza: Paszoł wonTreść komentarza: He, he, ty się zasapałeś przy tym wytrysku jadu. Ruska onucoData dodania komentarza: 23.12.2024, 20:26Źródło komentarza: Polska metoda na korupcjęAutor komentarza: w porozumieniu z JTreść komentarza: Cieszcie się dopóty, dopóki nie musicie jeździć gasić składowiska śmieci ze spalarnią tuż obok naszego miasta ponieważ Novago wraz z Chińczykami zabierają się do budowySpalarni.A miało być zielono...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 18:43Źródło komentarza: Uroczysta zbiórka w Komendzie Powiatowej PSP – awanse, wyróżnienia i bożonarodzeniowe życzenia
Aktualności
Reklama
Reklama