W dzisiejszych czasach, gdy mobilność staje się coraz bardziej istotna, dostęp do szybkiego i efektywnego transportu jest kluczowy nie tylko dla mieszkańców, ale także dla przedsiębiorców, turystów oraz osób, które codziennie pokonują duże odległości w celach zawodowych czy edukacyjnych.
Odpowiednio zaplanowane inwestycje w ruch kolejowy mogą skutecznie i długotrwale wyeliminować wykluczenie komunikacyjne, które nadal jest dużym problemem społecznym, szczególnie w mniejszych miejscowościach- uważa Henryk Szopiński Poseł na SEJM RP, który w sprawie możliwości wybudowania dodatkowych przystanków kolejowych na trasie kolejowej nr 203 na odcinku Piła - Lipka Krajeńska zwrócił się do Ministra Infrastruktury.
W swojej pracy parlamentarnej jak i będąc radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dążyłem do poprawy infrastruktury. Uważam, że odpowiednie połączenia kolejowe muszą iść w parze z nowoczesną infrastrukturą drogową, które to razem zapewnią odpowiednie warunki do bezpiecznej komunikacji – zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich. Stąd liczne moje interpelacje w tej sprawie, które niejednokrotnie zakończyły się sukcesem (np. modernizacje i remonty dróg wojewódzkich 188, 189, 190). – podkreśla Henryk Szopiński Dobre połączenie komunikacyjne i dostęp do bezpiecznych dróg to nie tylko wygoda, ale także fundament bezpieczeństwa i rozwoju każdego regionu. Bezpieczne i nowoczesne drogi to inwestycja w lepszą przyszłość – zarówno dla jednostek, jak i całych społeczności. Warto zatem dążyć do poprawy infrastruktury, tak by mieszkańcy mieli zapewniony dostęp do sprawnych i przede wszystkim bezpiecznych środków transportu. Potrzeby w zakresie budowy, rozbudowy, czy też rewitalizacji linii kolejowych w Polsce, w tym w Wielkopolsce, są ogromne lecz ich realizacja wiąże się z dużymi kosztami. Na początek proponuję rozważyć budowę nowego przystanku kolejowego na trasie kolejowej nr 203, na odcinku Złotów-Zakrzewo, w miejscowości Stawnica. Tam właśnie, w sąsiedztwie wymienionej linii kolejowej, powstało osiedle domków jednorodzinnych oraz od lat działa ośrodek rehabilitacyjny Zabajka – wymienia poseł Szopiński.
Trzeba podkreślić, iż ta inwestycja znacznie przyczyniłaby się do likwidacji społecznego wykluczenia komunikacyjnego oraz wpłynęłaby na rozładowanie ruchu samochodowego w komunikacji drogowej. Wszystko to tworzy cały wachlarz pozytywnych rozwiązań dla mieszkańców i ich środowiska – podsumowuje poseł ziemi złotowskiej. Dzięki takiemu połączeniu, mieszkańcy Stawnicy ale też okolicznych miejscowości zyskają łatwiejszy dostęp do usług, miejsc pracy, szkół czy ośrodków zdrowia.
Nie mniej istotne jest to, że przystanek kolejowy w Stawnicy może być również elementem strategii zrównoważonego rozwoju, w której priorytetem jest zmniejszenie emisji spalin oraz obniżenie ruchu samochodowego. Wspieranie transportu kolejowego jest krokiem ku ochronie środowiska, a także udogodnieniem dla osób, które preferują bardziej ekologiczne środki transportu .Aby realizacja tej inwestycji stała się możliwa, konieczne jest odpowiednie wsparcie społeczne. W związku z tym, zwracam się do wszystkich osób, które dostrzegają potencjał i korzyści płynące z tej inicjatywy, o zaangażowanie i wsparcie. Rozpoczniemy zbiórkę podpisów osób popierających inicjatywę budowy przystanku kolejowego Stawnica aby przyspieszyć podjęcie decyzji o realizacji tej inwestycji - zachęca poseł Szopiński.
Im więcej osób wyrazi swoje poparcie, tym większa szansa na realizację tej potrzebnej inwestycji, która przyczyni się do poprawy jakości życia nas wszystkich.
Henryk Szopiński Poseł na Sejm RP
Napisz komentarz
Komentarze