Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Wypowiedzenie za porozumieniem stron

Wypowiedzenie za porozumieniem stron to rozwiązanie, które jest bardzo często wybierane przez pracowników i pracodawców. Jeśli chcemy zakończyć współpracę z pracodawcą, musimy wykonać to zadanie w formalny sposób. Nie ma mowy o zaprzestaniu pojawiania się w pracy bez poniesienia konsekwencji. Konieczne jest zatem rozwiązanie umowy o pracę, odbywające się różnymi sposobami. Jak można rozwiązać umowę o pracę? Z czym wiąże się wypowiedzenie za porozumieniem stron?
  • 17.10.2023 18:39
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wypowiedzenie za porozumieniem stron

Wypowiedzenie za porozumieniem stron

Warto wiedzieć, że wypowiedzenie za porozumieniem stron to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Postawić można także na wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bez wypowiedzenia, z dniem ukończenia pracy, na której wykonanie zawarto umowę lub z upływem czasu, na który umowa o pracę została zawarta. Zarówno pracownik, jak i pracodawca może wykazać inicjatywę chęci rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Dzięki takiej metodzie można rozwiązać praktycznie każdą umowę. Co ciekawe, nie trzeba zachowywać formy pisemnej, jednak dla celów dowodowych jest to niezwykle przydatne. 

Rozwiązanie umowy poprzez porozumienie stron odbywa się zazwyczaj poprzez:

  • Złożenie przez pracownika dokumentu rozwiązania umowy o pracę
  • Inicjatywę pracodawcy o rozwiązaniu umowy, na którą przystaje pracownik
  • Porozumienie w rozwiązaniu umowy i pracę - podpisanie dokumentu przez pracownika i pracodawcę

Nie zapominajmy o tym, że rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może z powodzeniem zakończyć stosunek pracy z późniejszą datą lub w chwili podpisania dokumentacji. 

Wniosek pracownika

Jeżeli pracownik zamierza rozwiązać umowę za porozumieniem stron, powinien w niej zawrzeć następujące informacje:

  • Miejscowość i data
  • Dane pracodawcy
  • Dane pracownika
  • Prośba o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron oraz termin rozwiązania
  • Data i podpis pracownika

W tej sytuacji potwierdzenie odbioru pisma nie wystarczy do tego, aby zakończyć współpracę z firmą. Pracodawca musi bowiem wyrazić swoją odpowiedź, czyli odrzucić propozycję lub ją przyjąć. 

Ogromne znaczenie ma to, że zawarcie porozumienia stron wymaga wyrażenia zgody każdej strony. To wskazuje, że rozwiązanie umowy zależy od woli pracodawcy oraz pracownika. Jeśli jedna ze stron nie wykazuje takiej chęci, wtedy nie dochodzi do rozwiązania umowy. Porozumienie lub odrzucenie może odbywać się ustnie, a brak odpowiedzi jest uznawany za brak zgody. Warto jednak postawić na formę pisemną, która może mieć znaczenie dowodowe. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.

Forma pisemna

W sytuacji, gdy zachowamy formę pisemną porozumienia, pracodawca powinien na piśmie wskazać swoją decyzję. Brzmi ona "wyrażam zgodę" lub "nie wyrażam zgody" i zostaje opatrzona datą oraz podpisem pracodawcy. Jeżeli nie dojdzie do zgody, pamiętajmy o tym, że nie rozpoczyna się okres wypowiedzenia. Z kolei gdy pracownik wskaże w piśmie informację o tym, że w razie braku zgody, pismo staje się rozwiązaniem umowy o pracę, rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia. 

Wypowiedzenie za porozumieniem stron jest niezwykle popularnym sposobem zakończenia stosunku pracy z pracodawcą. Mile widziana jest forma pisemna wypowiedzenia, która ma znaczenie dowodowe. W każdym przypadku musimy postępować zgodnie z przepisami prawnymi, które wskazują nam możliwe sposoby na zakończenie współpracy z przedsiębiorcą. Okazuje się, że rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może odbywać się z inicjatywy zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

Materiał zewnętrzny


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MikiTreść komentarza: Tylko Karol Nawrocki !!!Data dodania komentarza: 19.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: MikiTreść komentarza: Lets go Sparta Lets go !!!Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:56Źródło komentarza: Zwycięstwo Hydropex Sparta ZłotówAutor komentarza: ŁowcaBredniTreść komentarza: Byłem, zobaczyłem, po słuchałem, i potwierdziłem swoje zdanie na temat kandydata Mentzen'a i jego zwolenników. Bez zmian. Baz jakiejkolwiek refleksji i zastanowienia się nad swoim głosem wrzuconym do urny. Trudno. Na każdym "jego" wiecu: ten sam tekst (i to słowo w słowo), selfie z wielbicielami (dla własnej i ich przyjemności), no i ucieczka przed trudnymi pytaniami. "Jego" wywiady (jedyne) tylko w zaprzyjaźnionych TV? Przypomina poprzednią władzę i "ich" wywiady w TVPiS. Gwarantuje, że nikt nie zada niewygodnego pytania. Ale Mentzen i tak pierd... takie brednie, że przychodzi tylko jedna myśl - co mają zwolennicy w głowie, że tak bezrefleksyjnie "to" łykają? Sami sobie odpowiedzcie.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 07:55Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: PilnujTreść komentarza: E, w Złotowie to już teraz sami chadziaje, autochton to był rozumny człowiekData dodania komentarza: 16.04.2025, 23:45Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: KorwinTreść komentarza: A hulajnoga gdzie??? Mem-cen , patologia jak za Atlantykiem .Data dodania komentarza: 16.04.2025, 22:14Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: KorwinTreść komentarza: A miał bakłażan hulajnogę aby w razie czego spier…. He he . Już taki podobny egzemplarz został prezydentem za oceanem i efekty niedługo odczują wszyscy… Mem-cen ;)))Data dodania komentarza: 16.04.2025, 22:12Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiej
Reklama
Reklama