Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Jakie książki Olgi Tokarczuk warto przeczytać? 5 propozycji

Jedna z najczęściej tłumaczonych współczesnych pisarek polskich na języki obce. Zaangażowana artystka uhonorowana wieloma nagrodami, odznakami i tytułami, w tym Nagrodą Nobla. Płodna autorka, której opowiadania i powieści są wielokrotnie wznawiane. Od którego tytułu jednak zacząć? Jakie książki Olgi Tokarczuk należy przeczytać? Poniżej 5 propozycji.
  • 13.07.2023 11:34
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie książki Olgi Tokarczuk warto przeczytać? 5 propozycji

Olga Tokarczuk – od nastoletniego debiutu do Nobla

Pierwsze wydanie tekstów przyszłej noblistki odbyło się w 1979 roku. Wtedy też na łamach warszawskiego czasopisma jako nastolatka opublikowała opowiadania pod pseudonimem Natasza Borodin. Oficjalny debiut, pod własną marką, miał miejsce w 1993 roku, kiedy to ukazała się powieść Podróż ludzi Księgi. Już pierwsze wydawnictwo zwróciło uwagę krytyków i autorka została wyróżniona nagrodą.

Książki Olgi Tokarczuk – najciekawsze tytuły

Jakie książki Olgi Tokarczuk warto wziąć pod uwagę? Który tytuł warto wybrać na początek? Podpowiadamy poniżej.

1. Prawiek i inne czasy jeszcze do niedawna najpopularniejsza powieść autorki, co zawdzięczała istnieniu w kanonie lektur. 84 mini rozdziały tworzą niebagatelną wizję świata. Przeplatają się w niej: jawa, sen, elementy fantastyczne, nietypowe stworzenia, powracające zza światów duchy. Wszystko to tworzy nierealny klimat, dzięki czemu Tokarczuk została okrzyknięta autorką realizmu magicznego. Powieść doceniono, przyznając jej Paszport „Polityki”, nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz nominując ją do Nagrody Literackiej „Nike”.

2. Prowadź swój pług przez kości umarłychprzez niektórych powieść ta określana jest wegańskim horrorem. Główna bohaterka to rezolutna emerytka, która czuje się związana z naturą. Dba o zwierzęta, mieszka w lesie, jest wegetarianką i tworzy samodzielne gospodarstwo. Kiedy jednak zaczynają ginąć myśliwi i kłusownicy, Janina Duszejko bierze sprawy w swoje ręce i równolegle z policją prowadzi prywatne śledztwo, nie przebierając w środkach. Na podstawie powieści powstał film pod tytułem Pokot w reżyserii Agnieszki Holland.

3. Opowiadania bizarnedziesięć opowieści łączących kuriozalne, inne i nietypowe. Groteska, czarny humor, fantastyka przeplatają się w każdym z krótkich opowieści. Dowcip potrafi w tychże historiach zwieść nas na manowce, ponieważ czytając dany tekst, nastawiamy się na konkretne rozwiązanie, a autorka… zaskakuje nas czymś kompletnie innym. Różnorodni bohaterowie przeprowadzą nas niemal przez cały świat i różne epoki.

4. i 5. Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małychpowieść historyczna, wielowątkowa, mistycznie spleciona w poruszający sposób, a przy tym dość trudna w odbiorze i czytaniu. Tę jednak skomplikowaną strukturę doceniła kapituła Nagrody Nike oraz komisja noblowska, przyznając Oldze Tokarczuk Literacką Nagrodę Nobla. Uzasadnienie mówi o tym, że autorkę nagrodzono za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Jak brzmiała odpowiedź samej noblistki, można przeczytać w publikacji Czuły narrator. W drukowanej wersji wydano zbiór wykładów i esejów Tokarczuk, w tym słynną mowę wygłoszoną w Sztokholmie 10 grudnia 2019 roku.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MikiTreść komentarza: Tylko Karol Nawrocki !!!Data dodania komentarza: 19.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: MikiTreść komentarza: Lets go Sparta Lets go !!!Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:56Źródło komentarza: Zwycięstwo Hydropex Sparta ZłotówAutor komentarza: ŁowcaBredniTreść komentarza: Byłem, zobaczyłem, po słuchałem, i potwierdziłem swoje zdanie na temat kandydata Mentzen'a i jego zwolenników. Bez zmian. Baz jakiejkolwiek refleksji i zastanowienia się nad swoim głosem wrzuconym do urny. Trudno. Na każdym "jego" wiecu: ten sam tekst (i to słowo w słowo), selfie z wielbicielami (dla własnej i ich przyjemności), no i ucieczka przed trudnymi pytaniami. "Jego" wywiady (jedyne) tylko w zaprzyjaźnionych TV? Przypomina poprzednią władzę i "ich" wywiady w TVPiS. Gwarantuje, że nikt nie zada niewygodnego pytania. Ale Mentzen i tak pierd... takie brednie, że przychodzi tylko jedna myśl - co mają zwolennicy w głowie, że tak bezrefleksyjnie "to" łykają? Sami sobie odpowiedzcie.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 07:55Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: PilnujTreść komentarza: E, w Złotowie to już teraz sami chadziaje, autochton to był rozumny człowiekData dodania komentarza: 16.04.2025, 23:45Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: KorwinTreść komentarza: A hulajnoga gdzie??? Mem-cen , patologia jak za Atlantykiem .Data dodania komentarza: 16.04.2025, 22:14Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: KorwinTreść komentarza: A miał bakłażan hulajnogę aby w razie czego spier…. He he . Już taki podobny egzemplarz został prezydentem za oceanem i efekty niedługo odczują wszyscy… Mem-cen ;)))Data dodania komentarza: 16.04.2025, 22:12Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiej
Reklama
Reklama