Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich

Jednym ze sposobów powstrzymania niekorzystnych zmian klimatycznych jest rezygnacja z paliw kopalnych. Ich miejsce powinna zająć energetyka odnawialna. Rozwój sektora OZE to duża szansa, a zarazem poważne wyzwanie dla Unii Europejskiej. W związku z tym jednym z celów Wspólnej Polityki Rolnej jest przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, a  także do zrównoważonej produkcji energii.
  • 13.12.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Przez kilkadziesiąt najbliższych lat energetyka odnawialna będzie pełniła istotną rolę w UE. Bez niej niemożliwe stanie się osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej. Do odejścia od konwencjonalnych źródeł energii należy zachęcać zarówno mieszkańców miast, jak i wsi.

Energia z natury

Zielona energia jest pozyskiwana w ramach cyklicznych procesów zachodzących w przyrodzie. Z uwagi na fakt, że korzystanie z zasobów naturalnych nie powoduje ich trwałego deficytu, nazywana jest energią odnawialną. Możemy czerpać ją z wiatru, wody, słońca i ziemi – w postaci źródeł geotermalnych. Szereg korzyści płynących z OZE doceniają także Polacy.

W raporcie Urzędu Regulacji Energetyki wskazano, że w 2020 roku (w porównaniu do roku poprzedniego) odnotowano trzykrotny wzrost wolumenu energii elektrycznej wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji. W niemal 98,5 proc. prosumenci energię wyprodukowali w instalacjach fotowoltaicznych. Wzrost zainteresowania źródłami odnawialnymi wynika głównie z chęci obniżenia rachunków.

Zachęcamy do obejrzenia filmu pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=ZLSBIzt2uwE

Możemy zobaczyć w nim jak do tej pory Wspólna Polityka Rolna wspierała inwestycje w zakresie OZE i efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach sektora rolniczego.

 

Rolnictwo skorzysta na OZE

Wykorzystanie energii odnawialnej pośrednio przyczynia się do poprawy dochodowości gospodarstw rolnych, pozwala na zagospodarowanie nieużytków rolnych, przyczynia się do redukcji odpadów i ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Wspólna Polityka Rolna oferuje wsparcie realizacji inwestycji w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.

Polskie rolnictwo dysponuje znacznymi zasobami biomasy i produktów ubocznych pochodzenia rolniczego lub przetwórstwa rolno-spożywczego, które nie są wykorzystywane w wystarczającym stopniu na cele energetyczne w biogazowniach rolniczych. Szczególnie istotny jest rozwój mikrobiogazowni dostosowanych do potrzeb produkcji rolniczej w małych i średnich gospodarstwach rodzinnych.

Na wsparcie mogą liczyć inwestycje dotyczące budowy lub zakupu urządzeń do produkcji biogazu rolniczego do 50 kW lub instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami zarządzania energią lub z pompą ciepła.

 

Dofinansowanie mogą również otrzymać inwestycje dotyczące systemów poprawiających efektywność energetyczną budynków gospodarskich służących produkcji rolnej jak budowa, przebudowa lub zakup kotłów na biomasę czy systemów odzyskiwania ciepła, a także termomodernizacja budynków gospodarskich służących do produkcji rolnej.

 

Szczegółowe informacje na temat wsparcia inwestycji w zakresie OZE oraz efektywności energetycznej w rolnictwie, znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

Fot. www.canva.com

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MikiTreść komentarza: Tylko Karol Nawrocki !!!Data dodania komentarza: 19.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: MikiTreść komentarza: Lets go Sparta Lets go !!!Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:56Źródło komentarza: Zwycięstwo Hydropex Sparta ZłotówAutor komentarza: ŁowcaBredniTreść komentarza: Byłem, zobaczyłem, po słuchałem, i potwierdziłem swoje zdanie na temat kandydata Mentzen'a i jego zwolenników. Bez zmian. Baz jakiejkolwiek refleksji i zastanowienia się nad swoim głosem wrzuconym do urny. Trudno. Na każdym "jego" wiecu: ten sam tekst (i to słowo w słowo), selfie z wielbicielami (dla własnej i ich przyjemności), no i ucieczka przed trudnymi pytaniami. "Jego" wywiady (jedyne) tylko w zaprzyjaźnionych TV? Przypomina poprzednią władzę i "ich" wywiady w TVPiS. Gwarantuje, że nikt nie zada niewygodnego pytania. Ale Mentzen i tak pierd... takie brednie, że przychodzi tylko jedna myśl - co mają zwolennicy w głowie, że tak bezrefleksyjnie "to" łykają? Sami sobie odpowiedzcie.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 07:55Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: PilnujTreść komentarza: E, w Złotowie to już teraz sami chadziaje, autochton to był rozumny człowiekData dodania komentarza: 16.04.2025, 23:45Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: KorwinTreść komentarza: A hulajnoga gdzie??? Mem-cen , patologia jak za Atlantykiem .Data dodania komentarza: 16.04.2025, 22:14Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiejAutor komentarza: KorwinTreść komentarza: A miał bakłażan hulajnogę aby w razie czego spier…. He he . Już taki podobny egzemplarz został prezydentem za oceanem i efekty niedługo odczują wszyscy… Mem-cen ;)))Data dodania komentarza: 16.04.2025, 22:12Źródło komentarza: Sławomir Mentzen odwiedził Złotów – spotkanie z mieszkańcami w ramach kampanii prezydenckiej
Aktualności
Reklama
Reklama