Styl japandi
To połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego. Jak to możliwe, skoro Daleki Wschód od północnej Europy dzieli tak wiele kilometrów? Otóż głównym założeniem jest minimalizm, który spaja obydwie konwencje. Jednocześnie każda z nich wyróżnia się unikalnymi cechami, które razem pozwolą Ci stworzyć zjawiskową aranżację.
Jeśli decydujesz się na wykończenia wnętrz w tym oryginalnym wydaniu, postaw na trzy główne kolory. Może być to beż, biel czy czerń. Dużym uznaniem wśród projektantów cieszą się również barwy ziemi czy odcienie szarości. Ponadto zrezygnuj z nadmiaru dekoracji, a postaw na wysokiej jakości meble z naturalnych materiałów. Konstrukcje rattanowe, bambusowe czy drewniane sprawdzą się tu perfekcyjnie.
O naturalnych rozwiązaniach pamiętaj również przy wyborze dodatków. Nie może zabraknąć tu roślin, które subtelnie zaakcentują charakter wnętrza. Ponadto możesz sięgnąć po tkaniny w postaci lnu czy bawełny. Styl japandi pozwala na wiele oryginalnych kompozycji.
Styl rustykalny
Ta koncepcja nawiązuje do unikalnego klimatu starych chat. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które tęsknią za tradycją i rodzinnymi wieczorami przy kominku. Do najważniejszych elementów tego stylu należą naturalne materiały. Mowa tu oczywiście o drewnie, jednak warto dodać nieco akcentów w postaci kamieni. Ponadto możesz sięgnąć po ceramikę, miedź czy żelazo.
Ponadto w rustykalnych aranżacjach świetnie wyglądają neutralne kolory (biel i beż), a także odcienie brązu. Należy jednak unikać wyrazistych barw (np. czerwieni). Wyjątkiem mogą być różnokolorowe akcenty ludowe oraz dekoracje inspirowane wiejskim klimatem. Do domu warto również zaprosić rośliny. Pamiętaj, aby wykończenia wnętrz zawsze stanowiły spójną kompozycję, której wszystkie elementy świetnie się ze sobą łączą. Dzięki temu przestrzeń stanie się przyjazna dla domowników oraz zaproszonych gości.
Styl industrialny
Ten styl narodził się w latach 50. ubiegłego stulecia. Wtedy amerykańskie fabryki często zamieniano na mieszkania. W ten sposób projektanci wnętrz odkryli wiele miłych dla oka, a zarazem bardzo oryginalnych akcentów. Po wielu latach taka koncepcja znów jest modna. Kluczowy aspekt stanowi duża ilość wolnej przestrzeni oraz wybór materiałów, które nawiązują do starych fabryk.
Świetnie sprawdzają się tu metalowe regały, postarzane dywany czy loftowe elementy oświetlenia w postaci wiszących żarówek bądź reflektorów. Pamiętaj, że nadmiar dodatków przytłoczy przestrzeń. Wykończenia wnętrz w rustykalnym wydaniu możesz wzbogacić np. w stary zegar. Warto zaznaczyć, że w tym stylu nieotynkowane fragmenty ścian, widoczne rury czy czerwona cegła wygląda naprawdę doskonale. Ponadto nie musisz dysponować wielkim metrażem – możesz ograniczyć się jedynie do tych niezbędnych mebli.