Jaką rolę pełni komin?
Trudno byłoby sobie wyobrazić współczesny budynek bez ani jednego komina. Przewody tego typu są niezbędne, aby mogła funkcjonować np. wentylacja. Osobną kategorią kominów są przewody dymowe i spalinowe. Kiedyś budowane głównie z cegieł, jako proste, murowane konstrukcje. Dziś nie trzeba już improwizować – na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań, idealnych zarówno do małych domków jednorodzinnych jak i dużych obiektów zamieszkania zbiorowego.
Rolą komina, jako elementu systemu ogrzewania to odprowadzanie spalin. Współcześnie najczęściej mamy do czynienia ze spalinami z gazowych, kondensacyjnych kotłów spalinowych, a także pieców opalanych drewnem bądź pelletem.
Kominy ceramiczne – dostępne modele
Systemowy komin składa się z prefabrykowanych elementów, przeznaczonych do montażu bezpośrednio na placu budowy. Podstawą systemu jest obudowa – najczęściej wykonana z keramzytobetonu, dostępna w formie kształtek, które muruje się wykorzystując specjalną zaprawę. W środku umieszcza się wkład ceramiczny – także dostarczany w postaci gotowych elementów, składanych w jedną całość.
Kominy ceramiczne mogą znacznie różnić się między sobą – zarówno jeśli chodzi o wymiary a także zastosowanie. Możemy podzielić je ze względu na funkcje:
- Kominy typu standard – to rodzaj przewodu ceramicznego przystosowanego do odprowadzania spalin z opału stałego. Nie posiada skraplacza, nie ma zatem możliwości użytkowania go z urządzeniami zasilanymi paliwem ciekłym;
- Komin uniwersalny – to droższa odmiana komina, współpracująca z kotłami na niemal każdy rodzaj paliwa – także te płynne. Zakres temperatur spalin wynosi od 60 do nawet 600 stopni Celsjusza.
- Komin do kotła kondensacyjnego – wyposażony we współosiowy wkład, będący przewodem spalinowo powietrznym. Jego odmianą jest komin turbo – również przeznaczony do kotłów z zamkniętą komorą spalania
Co, jeśli nie kominy ceramiczne?
Nie zawsze zastosowanie kominów ceramicznych jest możliwe, a czasem – np. z uwagi na preferencje inwestora- wybierany jest inny materiał. Na rynku dominują trzy najpopularniejsze rozwiązania
- Kominy ceramiczne – występujące w wariantach jedno lub wielokanałowych. Charakteryzują się dużą odpornością na działanie wysokiej temperatury a także spalin
- Kominy stalowe – dzielące się w zależności od rodzaju użytej stali na kilka podgrup. Stal emaliowana używana jest do budowy systemów odprowadzania spalin np. z kominków. Z kolei stal kwasoodporna używana jest w połączeniu z kotłami na paliwa ciekłe. Ograniczeniem jest maksymalna temperatura spalin – 300 stopni Celsjusza.
- Kominy hybrydowe – łączą w sobie zalety obu rozwiązań. Stosuje się je głównie wtedy, gdy ze względów konstrukcyjnych niemożliwe jest wybudowanie klasycznego komina ceramicznego.