W sieci nic nie znika
Często wydaje nam się, że jeśli oglądamy jakieś strony w internecie w trybie incognito lub jeśli usuniemy historię przeglądania to ona po prostu znika. Tak się jednak nie dzieje. Każde nasze działanie w sieci pozostawia po sobie trwały ślad. Nie każdy może go zobaczyć, ale to właśnie informatyka śledcza jest działem nauki, który zajmuje się badaniem danych – zarówno tych widocznych dla wszystkich, jak i tych dawno usuniętych.
Sprawy cywilne i karne
Informatyka śledcza wykorzystywana jest zarówno w prywatnych procesach jak i tych ściganych z urzędu. Do tych pierwszych zaliczamy najczęściej zaginięcia, ucieczki małoletnich, tajemnicze zgony czy podejrzenia dotyczące samobójstwa. Dużo spraw prywatnych to również procesy biznesowe, w których doszło do nadużyć dotyczących danych w przedsiębiorstwie. Kradzież informacji, usuwanie ich, sabotaż dokonywany przez nielojalnych pracowników czy współwłaścicieli.
Jeżeli chodzi o sprawy karne, chodzi głównie o popełnienie przestępstwa takiego jak próba zabójstwa, zabójstwo, gwałty, napaści.
Zarówno w przypadkach cywilnych jak i karnych dostęp do danych w telefonach i komputerach może nam powiedzieć bardzo dużo o sprawie i wyłonić na światło dzienne, nowe nieznane dotąd fakty, które mogą w kluczowy sposób odmienić bieg sprawy.
Informatyka śledcza – badanie dowodów
Aby dowód cyfrowy został uznany za ważny w sprawie, musi przejść bardzo skrupulatną kontrolę według najwyższych standardów (amerykańskie wytyczne Dauberta). Wg nich, aby zabezpieczone dane mogły stać się dowodem muszą:
-
Być możliwe do sprawdzenia i poddane kontroli;
-
Być wcześniej opisane w fachowej literaturze;
-
Mieć możliwy poziom błędów uzyskanych przy tej metodzie;
-
Pozyskać ogólną akceptację fachowców w konkretnej dziedzinie;
-
Dowód musi być pozyskany, potwierdzony, zabezpieczony i przeanalizowany tak, by nie można było mu zarzucić fałszerstwa lub manipulacji.
Informatyka śledcza to dziedzina, która cały czas się rozwija. Doskonalone są metody pracy śledczych oraz nieustannie prowadzone badania na dowodach cyfrowych. Chodzi o wyeliminowanie przede wszystkim wszelkich prób zmanipulowania fotografiami czy zapisami rozmów. Informatyka śledcza jest jednak ogromną kopalnią danych i informacji, która z pewnością w przyszłości zyska miano jednego z najważniejszych źródeł podczas prowadzenia jakiegokolwiek śledztwa. Telefony, komputery i nadajniki gps to urządzenia towarzyszące nam niemal wszędzie. Zlokalizowanie położenia czy odtworzenie rozmowy nie jest już dziś niczym trudnym dla wyszkolonych specjalistów. Kto wie jakie możliwości będą stały otworem przed śledczymi za kilka lat?