Kontrakty CFD - co to takiego?
CFD to skrót pochodzący z języka angielskiego - Contract of difference, czyli kontrakt na różnicę cenową. Kontrakty CFD to określenie dla umów zawieranych przez dwie strony, które deklarują, że rozliczą kwotę równej różnicy między ceną otwarcia a zamknięcia danej pozycji. Nazwa tych kontraktów ma zatem pełne odzwierciedlenie w ich charakterystyce.
Kontrakty CFD zalicza się do grona instrumentów pochodnych. Oznacza to, że ich wartość jest oparta na ruchach stawek innych typów aktywów. Niewątpliwym atutem inwestowania swoich środków w kontrakty CFD jest fakt, że zysk można osiągać zarówno na zyskach jak i na spadkach.
Istota kontraktów CFD
Inwestycje w kontrakty CFD mogą mieć bardzo różnoraki charakter - w ten sposób można inwestować swój kapitał np. w akcje, waluty, kryptowaluty czy fundusze ETF. Gdy chcemy osiągnąć zysk na wahaniach cenowych wybranego przez nas aktywu, konieczne jest zajęcie określonej pozycji. Wyróżnia się pozycję otwartą i zamkniętą.
Istotą kontraktów CFD jest także brak wytyczonego odgórnie terminu zapadalności. Tym samym inwestorzy mogą samodzielnie decydować, kiedy zamkną swoją pozycję. Przyjętą zasadą przez większość środowiska jest wygasanie kontraktów CFD po upływie roku. Często jednak zdarza się, że pozycje otwarte są utrzymywane przez znacznie krótszy czas.
Jak wygląda inwestowanie w kontrakty CFD?
Sporo osób zastanawia się, jak wygląda proces inwestycji w kontrakty CFD. Należy zaznaczyć, że osoby inwestujące swoje środki w kontrakty CFD mnie stają się posiadaczami instrumentu bazowego. Istotą jest tutaj spekulacja na temat jego wartości.
W kontraktach CFD wykorzystywany jest efekt dźwigni finansowej, co nazywane jest przez ekspertów lewarem. Dźwignia finansowa działa tak, że aby móc przeprowadzić transakcję wystarczy zgromadzić bardzo niewielki kapitał. Kwota potrzebna do otwarcia pozycji nazywana jest depozytem zabezpieczającym.
Dzięki dźwigni inwestorzy dysponujący niewielkim wkładem początkowym mogą osiągnąć sukces, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób początkujących. Jednocześnie jeśli zastosujemy dźwignię o dużej wysokości, wtedy ponosimy także spore ryzyko. Jeśli okaże się, że nasze spekulacje nie będą miały odzwierciedlenia w rzeczywistości, stracimy zainwestowane pieniądze.