Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o biotynie

Biotyna jest powszechnie znana jako witamina, która wspomaga zdrową skórę, włosy i paznokcie. Jednak nie są to jej główne funkcje w naszym organizmie. W tym artykule przeczytasz o wszystkich właściwościach tej witaminy.
  • 28.01.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wszystko co musisz wiedzieć o biotynie

Czym jest biotyna?

Biotyna jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która należy do rodziny witamin z grupy B. Znana jest również jako witamina B7 lub witamina H. Biotyna znajduje się w wielu produktach spożywczych. Możemy ją dostarczyć jedynie z odpowiednio zbilansowana dietą. Słusznie właściwości witaminy H są kojarzone z pięknym wyglądem włosy, skóry i paznokci. Wiele cateringów dietetycznych wykorzystuje te funkcje, w których ofercie znajduje się dieta pudełkowa Kraków, obfitująca w produkty zawierające duże ilości biotyny. Kuracja biotyną może znacznie poprawić kondycję naszych włosów, skóry i paznokci.

Jakie są funkcje biotyny?

Biotyna bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Nasz organizm wykorzystuje biotynę do przekształcania składników odżywczych w energię oraz do produkcji kwasów tłuszczowych i glukozy, które nasze komórki wykorzystują jako źródło energii, gdy nie ma jej wystarczająco dużo w pożywieniu.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na biotynę?

To, ile biotyny potrzebujesz dziennie dostarczyć do swojego organizmu, zmienia się w zależności od wieku, płci i etapu życia. Referencyjna wartość spożycia biotyny, ustalona dla zdrowych osób dorosłych (powyżej 18 roku życia), również w okresie ciąży, wynosi 40 µg biotyny dziennie. W okresie laktacji zapotrzebowanie może wzrosnąć do 45 µg biotyny na dobę. Wystarczającą ilość biotyny możemy uzyskać z naszej diety poprzez spożywanie różnorodnych pokarmów. Przestrzeganie zaleceń żywieniowych obowiązujących w danym kraju dotyczących zdrowej i zbilansowanej diety, pomoże Ci zaspokoić zapotrzebowanie na biotynę bez większych problemów.

Ile biotyny znajduje się w niektórych produktach spożywczych?

Ustalone wartości zawartości biotyny w poszczególnych produktach opierają się na szacunkach odpowiedniego spożycia (AI) Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Jakie produkty spożywcze zawierają biotynę?

Biotyna znajduje się w wielu produktach spożywczych, ale niektóre z jej najbogatszych źródeł to:

  • mięso i drób
  • ryby
  • jajka
  • ser

Niektóre warzywa, zboża i orzechy również zawierają duże ilości biotyny. Jednak ilość biotyny w pokarmach roślinnych różni się w zależności od czynników takich jak warunki uprawy roślin, warunki geograficzne i pora roku.

Czy biotyna wchodzi w interakcje z innymi składnikami odżywczymi?

W surowych jajach znajdują się białka, które wiążą się z biotyną i uniemożliwiają naszemu organizmowi wchłanianie jej z pożywienia. Dlatego też regularne spożywanie surowych jaj może pogorszyć przyswajanie tej witaminy i potencjalnie obniżyć jej poziom w naszym organizmie. Warto o tym wspomnieć, z uwagi na to, że istnieje pogląd, który mówi o tym, że picie surowego żółtka jaja może wpłynąć na zdrowie i kondycję włosów. Jednak nie do końca jest to prawdą.

Niedobór biotyny

Niedobór biotyny jest rzadki w krajach rozwiniętych, ponieważ większość ludzi otrzymuje zalecane ilości biotyny ze swojej diety. Może jednak wystąpić u osób z zaburzeniem genetycznym zwanym niedoborem biotynidazy lub u osób, które spożywają duże ilości surowych jaj. Niedobór biotyny może powodować zaburzenia skórne, wypadanie włosów, zapalenie spojówek (różowe oko) oraz słabą koordynację i kontrolę mięśni. U dzieci może spowolnić ich wzrost i rozwój.

Nadmiar biotyny

Nadmiar biotyny, uzyskany z pożywienia, jest mało prawdopodobny. Witamina B7, należy do grupy witamin rozpuszczających się w wodzie, dlatego nawet jeśli przekraczamy nasze dzienne zapotrzebowanie, nasz organizm usuwa nadmiar biotyny wraz z moczem. Przed zażyciem suplementów biotyny należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem/żywieniowcem lub zapoznać się z krajowymi wytycznymi żywieniowymi. Nadmiar biotyny z suplementów może prowadzić do innych problemów.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ten My NaródTreść komentarza: Na granicy z Niemcami Policja wraz Strażą Graniczną Bus straży i terenowy Policji stoją przy granicy a niemiaszki podrzucają do Polski inżynierów i lekarzy bez żadnych reakcji ! W Polsce Busy Policji Niemieckiej przywożące nachodźców tak jakby były u siebie !! Do cholery co to ma znaczyć , to Polski już niema ?Data dodania komentarza: 21.02.2025, 14:23Źródło komentarza: Policja pod lupą – podsumowanie roku i plany na przyszłośćAutor komentarza: JanekTreść komentarza: Kościół mający piękną historię polskości na złotowszczyźnie.Data dodania komentarza: 21.02.2025, 07:54Źródło komentarza: Nowe ławki w Kościele Parafialnym w GlubczynieAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Policja która łamie prawo nie jest Policją !! Atak na TVP z bronią , wyrzucenie pracowników - dziennikarzy pozbawienie ich pracy !! Hańba !!Siłowe wtargnięcie do KRS i włamanie do szaf z dokumentami !!!!Data dodania komentarza: 21.02.2025, 07:23Źródło komentarza: Policja pod lupą – podsumowanie roku i plany na przyszłośćAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Brawo Aniu !!!!Data dodania komentarza: 20.02.2025, 23:40Źródło komentarza: Srebro dla Ani Jędrzejczyk i życiówka na 2 kmAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Druga tura bez BonżuraData dodania komentarza: 20.02.2025, 09:40Źródło komentarza: Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, jutro w ZłotowieAutor komentarza: ZłotowiakTreść komentarza: Patryk Wruk – Starosta Złotowski , Wicestarosta Daniel Sztych to ostatnia kadencja panom dziękujemy !Data dodania komentarza: 20.02.2025, 08:13Źródło komentarza: XVII edycja kalendarza „Powiat Złotowski – Skarby Przyrody”
Aktualności
Reklamawłączenie społeczne
Reklama