Dlaczego mieszkanie wystawione jest na sprzedaż?
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, oznacza to, że ktoś wcześniej w nim mieszkał i podjął decyzję o rezygnacji. Powodów takiej decyzji może być mnóstwo. Są to zazwyczaj względy prywatne np. sytuacja finansowa, zdrowotna czy po prostu powiększenie rodziny i wybrania większego lokalu. Jednak czasami może kryć się w tym haczyk np. problemy z sąsiadami, hałas pochodzący z niedalekiej ulicy czy niebezpieczna okolica. Są to czynniki, które raczej się nie zmienią i mogą przesądzić o tym, że my również nie zagrzejemy tutaj miejsca na długo.
Jacy są sąsiedzi?
Nasze najbliższe otoczenie jest dla nas najważniejsze, dlatego obowiązkowo musimy spytać o sąsiadów. Są to ludzie, których będziemy widywać codziennie przez kolejne lata. Tego nie ma w żadnych dokumentach w agencji nieruchomości. Oczywiście nie musimy wiedzieć o nich wszystkiego, kluczowe jest ogólne wrażenie i ich relacje z innymi. Dobrze mniej, więcej rozeznać się również w jakim są wieku. Zapewne inny tryb życia prowadzi rodzina z dziećmi, inny studenci, a jeszcze inne starsze małżeństwo. Fajnie mieć z nimi dobry kontakt, ponieważ nigdy nie wiadomo czy może będziemy potrzebować ich pomocy.
Czy okolica jest spokojna i bezpieczna?
Sąsiedzi są naszym najbliższym otoczeniem, jednak okolica w jakiej znajduje się nasze potencjalne mieszkanie jest równie istotne. Agencja nieruchomości dostarczy nam podstawowe dane, również możemy poszukać szczegółów w internecie, jednak nie ma to jak informacje z pierwszej ręki. Każda dzielnica ma swój urok i swoje sekrety. Dobrze dopytać sprzedającego o występowanie potencjalnych pobić, włamań itp., aby nie wybrać lokalizacji, w której będziemy bać się wracać do domu po zapadnięciu zmroku.
Kiedy w mieszkaniu przeprowadzane były remonty?
O ile dane o budowie danego budynku znajdują się w informacjach dostarczonych nam przez agencję nieruchomości, to daty i szczegóły wykonywanych remontów już niekoniecznie. O to trzeba dopytać! Liczy się wszystko, od dostrzegalnych gołym okien malowanych ścian, do wymian instalacji. Warto również sprawdzić co kryje się pod wykładziną dywanową, boazerią czy panelami ściennymi. Jeśli czegoś nie zauważymy, być może będzie czekać nas czasochłonny i kosztowny remont, o którym jeszcze nie zdajemy sobie sprawy. Dopytajmy też o powód remontów, aby móc uniknąć szkody w przyszłości.
Kiedy możemy się wprowadzić?
Lokal dostępny jest od już czy musimy poczekać na wyprowadzkę dotychczasowego właściciela? Jest to kwestia, którą musimy uwględnić, aby wstępnie ustalić nasze dalsze kroki mieszkaniowe. Pamiętajmy, że nie ma głupich pytań, lepiej wiedzieć więcej, niż coś przeoczyć. Możemy zadać je w naszej agencji nieruchomości, jeśli pośrednik nie zna odpowiedzi, możemy poprosić, aby skontaktował się z właścicielem, albo zadać je osobiście podczas oględzin. Musimy mieć pewność, że ta decyzja, którą zamierzamy podjąć jest trafiona.