Najważniejszy element dobrego zdjęcia
Wielu początkujących fotografów nazbyt łatwo poddaje się przekonaniu, że lepszy aparat zapewni im lepsze zdjęcia. Gromadząc pieniądze na nowy korpus, obiektyw, czy lampę, absolutnie nie zadają sobie trudu, by ćwiczyć wyobraźnię lub warsztat. Jeżeli przejrzysz portale fotograficzne i fora dyskusyjne, szybko zauważysz, że dominują tam dyskusje o sprzęcie.
Jednak za każdym świetnym zdjęciem kryje się przede wszystkim wyobraźnia fotografa. To w wyobraźni rodzą się obrazy, które później zauważamy i fotografujemy. Kolejnym etapem jest pomysł, czyli konkretne, techniczne rozwiązanie, jakie możemy wykorzystać, robiąc wymyślone zdjęcie.
Robienie wspaniałych zdjęć wymaga wiedzy oraz praktyki. Nikt nie urodził się doskonałym fotografem. Adepci robienia zdjęć często nie zauważają, ile pracy i cierpliwości wymaga wykonanie profesjonalnego kadru. Jedno jest pewne – jeżeli chcesz tworzyć zdjęcia, które zachwycają odbiorców, musisz opanować podstawową wiedzę fotograficzną.
Jak wygląda nauka fotografii
Do dobrych zdjęć można dojść wieloma ścieżkami, wiodącymi przez różne terytoria. Nie da się określić najlepszej z nich. Dla wielu fotoamatorów najbardziej rozwijająca będzie fotografia makro, podczas gdy inni zdecydowanie szybciej będą zdobywać wiedzę wykonując portrety lub zdjęcia krajobrazowe.
Bardzo często podkreśla się rolę teorii, jednak nie można zapominać o praktyce. Zasada jest bardzo prosta – im więcej będziesz fotografował, tym łatwiej będzie Ci to przychodziło. Przy pierwszym kontakcie z aparatem nie warto wchodzić w skomplikowane technikalia. Wystarczy gruntowne zapoznanie się z instrukcją obsługi.
Wielu początkujących fotografów decyduje się na naukę robienia zdjęć we własnym zakresie. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Samodzielne odkrywanie skutecznych technik fotografowania może pochłonąć mnóstwo czasu. Warto przyspieszyć ten proces, wykorzystując dobry podręcznik lub internetowy kurs fotografii. Mnóstwo przydatnych informacji o profesjonalnym fotografowaniu znajdziesz też na stronie https://waskiel.pl/kurs-fotografii-online/.
Doskonaląc umiejętności fotograficzne, zmieniasz sposób widzenia świata oraz pozyskujesz nowe środki, aby wyrażać swoje artystyczne wizje.
Jak stworzyć dobry kadr
Pamiętaj też, że za to, co i jak pokazane jest na zdjęciach, zawsze odpowiada tylko fotograf. Również fotograf jest odpowiedzialny za to, czego w kadrze nie ma. Warto zaznaczyć: im mniej w kadrze, tym lepiej. Widz nie ma wówczas kłopotów z interpretacją, a fotograf z przekazem.
Każdy kadr powinien mieć główny motyw. Musi być on na tyle widoczny, aby odbiorca nie miał problemów z jego odszukaniem. Lepiej mieć na fotografii jeden główny motyw, niż kilka konkurujących ze sobą tematów. Obiekt, który chcesz wyeksponować, warto umieścić na pierwszym planie. Jednak unikaj komponowania centralnego – zdjęcia stworzone w ten sposób mocno stracą na atrakcyjności.
Kiedy fotografujesz, postaraj się być jak najbliżej zasadniczego tematu. Wówczas usuniesz z kadru wszelkie zbędne elementy, a zdjęcie będzie miało jasną i klarowną opowieść. Pamiętaj też, że najpiękniejsze zdjęcia powstają podczas poranka oraz wieczora, kiedy mamy cudowne złote światło. Dzięki systematycznej nauce oraz praktyce błyskawicznie poprawisz jakość swoich zdjęć.