Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama włączenie społeczne
Reklama

Wirtualne biuro, a rejestracja do VAT

Przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali działalność w wirtualnym biurze, jeszcze jakiś czas temu miewali spore problemy z fiskusem. Urzędnicy skarbowi nieprzychylnie patrzyli na wirtualne siedziby, odmawiając rejestracji do VAT. Czy przez ostatnie miesiące sytuacja uległa zmianie?
  • 27.05.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wirtualne biuro, a rejestracja do VAT

Rejestracja firmy w wirtualnym biurze, choć w pełni legalna, często wzbudza podejrzenia urzędników. Takie firmy często bywają traktowane jako przypadki o „podwyższonym poziomie ryzyka”.

Czym są wirtualne biura?

Wirtualne biuro jest usługą polegającą na outsourcingu obsługi biurowej bez konieczności fizycznej obecności przedsiębiorstwa w danym miejscu. Wynajmując wirtualne biuro, przedsiębiorca otrzymuje adres do rejestracji firmy. Może także korzystać z dodatkowych usług:

  • obsługi recepcyjnej,
  • dedykowanej linii telefonicznej,
  • oddelegowania określonych zadań (np. odebrania materiałów z drukarni) pracownikom wirtualnego biura,
  • wynajęcia sal konferencyjnych i biurek do pracy,
  • obsługi prawnej i księgowej.

Korzystną ofertę na wirtualne biuro w Warszawie posiada firma Gold Place. Prestiżowy biurowiec i lokalizacja określają korzystny wizerunek przedsiębiorcy w przypadku, gdy będzie potrzebował zorganizować spotkanie w biurze. Dodatkowo wykwalifikowany personel pomoże zarówno w obsłudze gości jak i w sprawach związanych z prowadzeniem działalności.

Działalność wirtualnych biur jest w pełni legalna i poparta przepisami prawa

Dla kogo wirtualne biuro?

Wynajęcie wirtualnego biura jest szczególnie polecane osobom, które świadczą usługi zdalnie, a do wykonywania obowiązków nie potrzebują stałej siedziby, np. wynajętej przestrzeni biurowej. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają:

  • freelancerzy — tłumacze, copywriterzy, graficy, scenarzyści,
  • start-upy,
  • początkujące kancelarie prawne,
  • początkujące agencje marketingowe,
  • firmy, które chcą rozpocząć działalność w Polsce,
  • firmy, które chcą otworzyć oddział w innym mieście.

Wirtualne biuro a rejestracja do VAT

Zgodnie z treścią art. 272 pkt 5 Ordynacji podatkowej organy podatkowe pierwszej instancji mają obowiązek dokonywania czynności sprawdzających. Ich celem jest weryfikacja danych i dokumentów przedstawionych przez podatników dokonujących rejestracji podatkowej. Aby uszczelnić system podatkowy, urzędnicy skarbowi zaczęli więc przeprowadzać wnikliwe kontrole podmiotów ubiegających się o rejestracje dla celów VAT. Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów jest sprawdzenie adresu rejestrowego. Często zdarzało się, że jeśli w polu adres siedziby figurował adres wirtualnego biura, decyzja fiskusa była negatywna. Zdaniem organów podatkowych podmioty zarejestrowane w wirtualnych siedzibach stwarzają większe zagrożenie wyłudzeń. Co na to prawo?

Zgodnie z art. art. 96 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług, naczelnik urzędu skarbowego nie dokonuje rejestracji podmiotu jako podatnika VAT, jeżeli spełniony jest co najmniej jeden z następujących warunków:

  • dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym są niezgodne z prawdą,
  • podmiot ten nie istnieje,
  • mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z tym podmiotem albo jego pełnomocnikiem,
  • podmiot albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego.

Rejestracja podatnika VAT, który zarejestrował firmę w wirtualnym biurze, powinna odbyć się więc bez zastrzeżeń. Prawo nie daje bowiem urzędnikom żadnych przesłanek, stanowiących podstawę odmowy rejestracji firmy, zarejestrowanej w wirtualnym biurze. Taką tezę potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 lipca 2016 r. Zgodnie z jego uzasadnieniem, użycie adresu wirtualnego biura podczas wypełniania dokumentów VAT-R nie może stanowić jedynej przyczyny wystawienia odmownej decyzji podczas rejestracji jako podatnika VAT.

--- Materiał partnera ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ten My NaródTreść komentarza: Na granicy z Niemcami Policja wraz Strażą Graniczną Bus straży i terenowy Policji stoją przy granicy a niemiaszki podrzucają do Polski inżynierów i lekarzy bez żadnych reakcji ! W Polsce Busy Policji Niemieckiej przywożące nachodźców tak jakby były u siebie !! Do cholery co to ma znaczyć , to Polski już niema ?Data dodania komentarza: 21.02.2025, 14:23Źródło komentarza: Policja pod lupą – podsumowanie roku i plany na przyszłośćAutor komentarza: JanekTreść komentarza: Kościół mający piękną historię polskości na złotowszczyźnie.Data dodania komentarza: 21.02.2025, 07:54Źródło komentarza: Nowe ławki w Kościele Parafialnym w GlubczynieAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Policja która łamie prawo nie jest Policją !! Atak na TVP z bronią , wyrzucenie pracowników - dziennikarzy pozbawienie ich pracy !! Hańba !!Siłowe wtargnięcie do KRS i włamanie do szaf z dokumentami !!!!Data dodania komentarza: 21.02.2025, 07:23Źródło komentarza: Policja pod lupą – podsumowanie roku i plany na przyszłośćAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Brawo Aniu !!!!Data dodania komentarza: 20.02.2025, 23:40Źródło komentarza: Srebro dla Ani Jędrzejczyk i życiówka na 2 kmAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Druga tura bez BonżuraData dodania komentarza: 20.02.2025, 09:40Źródło komentarza: Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, jutro w ZłotowieAutor komentarza: ZłotowiakTreść komentarza: Patryk Wruk – Starosta Złotowski , Wicestarosta Daniel Sztych to ostatnia kadencja panom dziękujemy !Data dodania komentarza: 20.02.2025, 08:13Źródło komentarza: XVII edycja kalendarza „Powiat Złotowski – Skarby Przyrody”
Aktualności
Reklamawłączenie społeczne
Reklama