Dlaczego wysokość kolumny jest tak ważna?
Pot-still, czyli destylator alkoholu do smakówek, nie musi być wysoki – do niewielkiej produkcji wystarczy rura o wysokości raptem 30-40 cm. Co innego kolumna rektyfikacyjna. Musi być wysoka, jeśli zależy nam na dokładnie oczyszczonym i maksymalnie mocnym spirytusie, i takim niezbędnym minimum jest 100 cm. Im wyższa kolumna, tym lepszy efekt końcowy, dlatego warto szukać wyższych kolumn (nawet 140 cm).
Drugi istotny parametr to średnica rury, od której zależy tempo destylacji. Wydajność kolumny rektyfikacyjnej rośnie wraz ze średnicą, która nie powinna być mniejsza niż 50 mm. Na kolumnie o niższej średnicy da się co prawda destylować alkohol, jednak są to sprzęty niewydajne, dla mało wymagających użytkowników. Przy fi 54 (dla destylatorów miedzianych) tempo destylacji spirytusu to ok. 1 litr/h. Przy mniejszych średnicach, tempo będzie sporo niższe.
Czy aparatura do rektyfikacji musi być miedziana?
Nie musi, ale nie bez powodu renomowane destylarnie pracują właśnie na sprzęcie miedzianym. To materiał o wiele bardziej szlachetny niż stal nierdzewna. Miedź bierze udział w procesie destylacji – absorbuje z alkoholu szkodliwe związki, np. siarkę, ma też właściwości bakteriostatyczne.
Kolumny miedziane nie korodują, a zmiana ich koloru nie ma nic wspólnego z utratą właściwości – miedź naturalnie się utlenia, więc mimo innego odcienia destylator wciąż działa poprawnie i nie dochodzi do pogorszenia jakości destylatu. Prawdą jest natomiast, że miedziane kolumny wymagają od użytkownika więcej uwagi – powinno się je przepłukiwać po każdym użyciu i dokładnie czyścić przynajmniej co 6-8 destylacji.
Czym jest model Aabratek?
Przeglądając ofertę rynkową można natrafić na kolumny Aabratek. Co je różni od klasycznych destylatorów od spirytusu? Jedynie budowa – kolumny Aabratek mają charakterystyczną, pochyloną pod kątem 100-120 st. głowicę. Ta zmiana w konstrukcji jest po to, by utrzymać pożądaną wysokość destylatora w niskich pomieszczeniach. Skrócenie rury miałoby negatywne konsekwencje dla jakości produkcji, a tak można utrzymać pożądane parametry, ponieważ w kolumnach Aabratek rektyfikacja zachodzi dokładnie tak samo jak w kolumnach prostych (pionowych).