Panie doktorze, czym tak naprawdę zajmuje się medycyna pracy i jakie badania przeprowadzane są w poradni?
Dr Paweł Wasilewski: Medycyna pracy to wielodyscyplinarna dziedzina, która zajmuje się oceną wpływu środowiska pracy na zdrowie pracownika oraz oceną zdolności danej osoby do wykonywania określonego zawodu. W naszej poradni przeprowadzamy badania: wstępne, okresowe i kontrolne – zgodnie z wymaganiami kodeksu pracy, także do celów sanitarno-epidemiologicznych. Aby wystawić orzeczenie o zdolności pracownika do pracy, lekarz musi wykonać określone badania, zależne przede wszystkim od warunków, charakterystycznych dla określonego stanowiska pracy. Obejmują one zawsze badanie podmiotowe, przedmiotowe, a także sytuacyjnie konsultacje okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne, czy badania laboratoryjne. Na miejscu wykonujemy także spirometrię. Ponadto współpracujemy z miejscowymi specjalistami i placówkami ochrony zdrowia. Co do zakresu badań lekarskich pracowników - wynika on wprost z rozporządzenia ministra zdrowia.
PZL24: W Polsce rocznie wykonywanych jest około 5,5 mln badań orzeczniczych. Czy można powiedzieć, że medycyna pracy pełni również funkcję profilaktyki zdrowotnej?
Dr Paweł Wasilewski: Zdecydowanie tak. Na obowiązkowe badania zgłaszają się osoby, które często nie korzystają regularnie z opieki zdrowotnej, przekonane o swoim dobrym stanie zdrowia. To sprawia, że lekarz medycyny pracy ma unikalną możliwość wykrycia niepokojących zmian we wczesnym stadium, zanim jeszcze pojawią się poważniejsze objawy.
PZL24: Czy w ramach swojej praktyki przeprowadza Pan również badania kierowców oraz kandydatów na kierowców?
Dr Paweł Wasilewski: Tak, w poradni wykonujemy badania dla kierowców wszystkich kategorii, zarówno dla kandydatów na kierowców, jak i kierowców zawodowych.
PZL24: Dziękujemy za rozmowę i życzymy wszystkiego dobrego
Dr Paweł Wasilewski: Dziękuję również. Wszystkiego dobrego.
Napisz komentarz
Komentarze