Aby skorzystać z takiej usługi, wystarczy złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny . Dowiedz się, na czym on dokładnie polega i jakie kredyty można za jego pomocą połączyć.
Na czym polega konsolidacja kredytów?
W reklamach kredyt konsolidacyjny jest przedstawiany najczęściej jako produkt, który umożliwia przeniesienie do danego banku kredytów z innych instytucji i połączenia ich w jedno nowe zobowiązanie o niższej racie. Taki opis usługi jest bardzo uproszczony i nie do końca wyjaśnia, na czym polega konsolidacja kredytu.
Tak naprawdę polega ona na tym, że bierze się nowy kredyt, a pozyskane za jego pomocą środki są przeznaczane na całkowitą spłatę zobowiązań zaciągniętych w innych instytucjach. Nie jest to więc przeniesienie umów kredytowych do innego banku, lecz ich zakończenie poprzez uregulowanie całości zadłużenia przed terminem.
Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna? Z założenia usługa przeznaczona jest dla klientów, którzy borykają się z regulowaniem zobowiązań wobec innych instytucji. Zazwyczaj chodzi tutaj o kilka różnych produktów kredytowych, których połączenie w jeden kredyt ma ułatwić spłatę zadłużenia. Istnieje bowiem możliwość ustalenia nowej raty na odpowiednio niskim poziomie, by obciążała budżet w mniejszym stopniu niż dotychczasowe raty. Konsolidacja kredytów w jednym banku pomaga również zarządzać zobowiazaniami, ponieważ łatwiej regulować jedną ratę niż kilka o różnych terminach płatności. Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego wiąże się z kosztami, a dodatkowe odsetki powiększają ogólną kwotę zadłużenia. Pod względem finansowym jest to więc opłacalne rozwiązanie wyłącznie wtedy, gdy znajdziemy tanią ofertę.
Konsolidacja kredytów – jakie zobowiązania można połączyć?
Na początku warto wyjaśnić, że konsolidacja kredytów dla zadłużonych oferowana jest przez banki na różnych zasadach. Przede wszystkim dostępne dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych – gotówkowe i hipoteczne. Te pierwsze nie wymagają zabezpieczenia i udzielane są w kwocie maksymalnie 200-300 tys. zł, a więc można za ich pomocą połączyć jedynie wybrane rodzaje produktów kredytowych. Z kolei hipoteczne dostępne są w znacznie większych kwotach, ale wymagają zabezpieczenia na nieruchomości.
Ogólnie istnieje możliwość konsolidacji kredytów różnego rodzaju – gotówkowych, samochodowych, mieszkaniowych, ratalnych, a nawet pozabankowych chwilówek i kart kredytowych. Należy jednak pamiętać, że każdy bank określa indywidualnie, które z zobowiązań można połączyć za pomocą jego kredytu konsolidacyjnego. Należy to dokładnie sprawdzić przed złożeniem wniosku, ponieważ może okazać się, że usługa nie umożliwi nam spłaty wszystkich pożyczek.
Poniżej prezentujemy informacje dotyczące możliwości konsolidacji różnych rodzajów kredytów.
- Konsolidacja kredytów gotówkowych – jest to najczęściej spotykane rozwiązanie, które dostępne jest w niemal każdym banku. Zazwyczaj umożliwia połączenie do 5-7 takich zobowiązań zaciągniętych w innych instytucjach i mogą być to zarówno kredyty, jak i pożyczki gotówkowe.
- Konsolidacja kredytów i chwilówek – w tym przypadku mamy do czynienia z połączeniem kredytów bankowych (np. gotówkowych) i pozabankowych chwilówek; takie rozwiązanie dostępne jest wyłącznie w niektórych bankach, ponieważ większość z nich nie akceptuje produktów zaciągniętych w instytucjach pożyczkowych.
- Konsolidacja kredytów pozabankowych – chcąc połączyć kilka pozabankowych chwilówek i pożyczek ratalnych, należy poszukać oferty pożyczki konsolidacyjnej w instytucjach pożyczkowych, które proponują takie rozwiązanie na podobnych zasadach co banki.
- Konsolidacja kredytów hipotecznych – jest to możliwe w wielu bankach, podobnie jak konsolidacja kredytu hipotecznego z gotówkowym; wymaga jednak zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, czyli z zabezpieczeniem na nieruchomości.
- Konsolidacja kredytów firmowych – wiele instytucji ma w swojej ofercie także kredyt konsolidacyjny dla firm, który umożliwia połączenie takich produktów jak kredyt obrotowy, inwestycyjny, czy gotówkowy, a także firmowe karty kredytowy czy limity w rachunku.
Gdzie najlepiej skonsolidować kredyty?
Najlepsza konsolidacja kredytów to taka, której warunki skutkują rzeczywiście ułatwieniem spłaty zadłużenia i nie powiększają znacząco jego ogólnej kwoty. Kluczowe jest przede wszystkim znalezienie oferty, która umożliwi połączenie konkretnych rodzajów produktów kredytowych, a także będzie się wiązała z niskim kosztem zaciągnięcia zobowiązania. Najlepiej znaleźć jak najtańszy kredyt konsolidacyjny, czyli z niskim oprocentowaniem i niską prowizją. W wyszukaniu takiej oferty pomagają internetowe porównywarki i rankingi produktów bankowych i pozabankowych świetnym przykładem jest Totalmoney.pl.
Warto wiedzieć, że dzisiaj możliwa jest konsolidacja kredytów online. Polega to na tym, że wniosek dostarcza się do banku drogą elektroniczną. Jedynie podpisanie umowy wymaga zazwyczaj wizyty w placówce.
Jeżeli interesuje Cię konsolidacja kredytów przez internet, pamiętaj, by wcześniej porównać oferty w różnych instytucjach. Musisz także przygotować się na konieczność dostarczenia niezbędnych dokumentów np. zaświadczenia o zarobkach, które będzie potrzebne do oszacowania Twojej zdolności kredytowej.