Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Burmistrz Ujścia odkrył tajemnicę

Podziel się
Oceń

Tajemnica ujskiego pomnika powstańca wielkopolskiego właśnie została odkryta. Wiemy już, co było napisane na tablicy z tyłu cokołu.

Stojący przy placu Wiosny Ludów w Ujściu pomnik zna chyba każdy mieszkaniec gminy i każdy pasjonat historii. Pomnik przedstawia postać powstańca wielkopolskiego w mundurze Wojsk Wielkopolskich. Stoi prosto, z lewą nogą wspartą - jak opisują źródła historyczne- na pruskiej lufie armatniej. W rękach ma karabin typu Mauser. 

Postać umieszczono na cokole z marmuru, usadowionym na schodkowej podstawie. Na przedniej stronie cokołu widnieje tablica z wizerunkiem orła z rozpostartymi skrzydłami, nazwiskami pięciu powstańców poległych w obronie Ojczyzny w latach 1919-21 oraz informacją o losach pomnika. 

Ten pomnik to replika dzieła z 1934 roku, zniszczonego przez hitlerowców w czasie wojny. I choć źródła podają, że to wierna kopia- nie jest ona kompletna. Współczesnemu pomnikowi brakuje bowiem trzech tablic, które widniały na pozostałych ścianach przedwojennego cokołu. Wiemy z archiwalnych zdjęć, co przedstawiały tablice z prawej i lewej strony patrząc od frontu- na jednej był relief orła przypominający odznakę 61. Pułku Piechoty, a na drugiej - relief orderu Virtuti Militari. Nikt jednak nie wiedział, co przedstawiała ta z tyłu.

Dziś już to wiemy. Co ciekawe - za sprawą burmistrza Romana Wroteckiego, który od dawna nosił się z zamiarem uzupełnienia pomnika powstańca. Szkopuł w tym, że informacje, co było treścią tylnej tablicy nie figurowały w żadnych powszechnie dostępnych publikacjach. Wiele osób żywo zainteresowanych sprawą kończyło swoje wertowanie archiwów bezowocnie. Systematycznie informacji szukał też sam burmistrz - historyk z zawodu - i wreszcie znalazł... Nastąpiło to bardzo niedawno, bo dokładnie 7.11.2023r. o 23.35 - co z radością odnotował w mediach społecznościowych. - Po wielu latach poszukiwań, prób odczytania tekstu ze zdjęcia, przeglądaniu dziesiątków źródeł wreszcie się udało - napisał w komentarzu. Tekst na tylnej tablicy ujskiego pomnika powstańca wielkopolskiego to fragment wiersza Józefa Mączki „Krwawy spadek” z 1916 r. 

A wiersz brzmi tak: 

A to jest krwawy spadek Wasz

i krwią pisane ku Wam słowa:

Trzymajcie ziemi onej straż,

gdy przejdzie zamieć piorunowa...

Nie dajcie szarpać ziemi łona,

gdy krwią dziś świeżą poświęcona!...

Zaś którzy wyszli spośród Was

i krew oddali swą serdeczną,

niech będą wartą Wam słoneczną

po wszystek czas – po wszystek czas –

I niechaj granic polskiej ziemi

duchami strzegą płomiennemi!...

 

Józef Mączka był Kawalerem Orderu Virtuti Millitari, żołnierzem Legionów Polskich i poetą. Zmarł w wieku zaledwie 30 lat na dwa miesiące przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Na tylnej ścianie ujskiego pomnika umieszczono tekst pierwszej, trzeciej, czwartej i piątej linijki jego wiersza. Ostatecznie zatem na tablicy wyryto następującą treść: 

A to jest krwawy spadek Wasz

Trzymajcie ziemi onej straż

Gdy przejdzie zamieć piorunowa

Nie dajcie szarpać ziemi łona.

 

Treść ta odnaleziona została w cyfrowym archiwum biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w artykule prasowym pt. "A to jest krwawy spadek wasz" - relacji z odsłonięcia pomnika powstańca w Ujściu. Artykuł zamieszczono w Gazecie Nadnoteckiej, w numerze z 9.10. 1934 roku. 

Anna Furtacz


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Aktualności
ReklamaAdvertisement
Reklama