- Celem ustawy, zwanej ustawą o „wakacjach składkowych”, czy inaczej „o urlopie dla przedsiębiorców”, jest zmniejszenie obciążeń składkowych dla najmniejszych firm – mikroprzedsiębiorców - poprzez wprowadzenie tzw. przerwy w opłacaniu składek przede wszystkim na ubezpieczenia społeczne – mówił w Senacie Adam Szejnfeld.
- Dotyczy to składek przedsiębiorców na ich własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe z tytułu wykonywanej działalności. Składki te w okresie zwolnienia zostaną za przedsiębiorców sfinansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo, przedsiębiorcy korzystający z „wakacji składkowych” zwolnieni zostaną z podatku od osób fizycznych i zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o kwoty składek objętych omawianym rozwiązaniem – wyjaśniał senator Szejnfeld.
Z „wakacji składkowych” będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy:
- będą mieli zatrudnionych nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych pracowników, w tym siebie samych;
- osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro;
- którzy nie są tzw. samozatrudnionymi, czyli wykonującymi prace na rzecz dotychczasowego pracodawcy,
- podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Podobnie będzie to dotyczyło zwolnienia z ubezpieczenia chorobowego, jeśli dany przedsiębiorca podlega temu ubezpieczeniu, bowiem jest ono dobrowolne (nie mylić z ubezpieczeniem zdrowotnym).
- nie przekraczają limitu pomocy de minimis, bowiem to zwolnienie jest zaliczane do pomocy publicznej.
- Przedsiębiorca – w dowolnie wybranym przez siebie miesiącu raz w roku - będzie mógł zrezygnować z odprowadzania składki na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz składek za siebie na fundusz pracy i fundusz solidarnościowy. Będzie to w bieżącym roku zmniejszenie kosztów działania mikroprzedsiębiorcy o ok. 1600 zł. Ogółem z tej pomocy może skorzystać ok. 1,7 mln osób rocznie - wyjaśnia senator Wielkopolski Północnej.
Dominika Kobiołka
Napisz komentarz
Komentarze